Zasady organizacji cechów i nadzór organów prezydiów rad narodowych nad ich działalnością.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 30 września 1972 r.
w sprawie zasad organizacji cechów i nadzoru organów prezydiów rad narodowych nad ich działalnością.

Na podstawie art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. Nr 23, poz. 164), zwanej dalej "ustawą", zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie reguluje zasady tworzenia, rejestracji, łączenia i likwidacji cechów, przynależności rzemieślników do cechów oraz zakres nadzoru organów prezydiów rad narodowych nad ich działalnością.
§  2.
1.
Utworzenie cechu następuje na podstawie decyzji organu do spraw handlu, przemysłu i usług prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), zwanego dalej "organem do spraw handlu, przemysłu i usług", wydanej na wniosek właściwej izby rzemieślniczej.
2.
Izba rzemieślnicza we wniosku o utworzenie cechu określa rodzaj rzemiosła lub rzemiosł, dla których cech ma być utworzony, teren działania cechu oraz uzasadnia celowość jego utworzenia.
3.
W decyzji o utworzeniu cechu należy określić datę jego utworzenia, zakres branżowy, teren działania i siedzibę cechu oraz organ do spraw handlu, przemysłu i usług prezydium rady narodowej właściwej ze względu na siedzibę cechu, który będzie sprawował nadzór nad jego działalnością, zwany dalej "organem nadzorującym".
§  3.
1.
Członkami cechu są osoby wykonujące rzemiosło, których zakłady mają siedzibę na terenie określonym w decyzji o utworzeniu cechu.
2.
Osoba wykonująca rzemiosło może być członkiem tylko jednego cechu.
3.
Organ właściwy do wydania uprawnienia na wykonywanie rzemiosła przesyła kopię uprawnienia właściwemu cechowi w celu dokonania wpisu osoby uprawnionej na listę członków.
§  4.
Obowiązek należenia do cechu nie dotyczy osób wykonujących ubocznie rzemiosło, zatrudnionych w jednostce gospodarki uspołecznionej. Osoby te mogą zostać członkami cechu na zasadzie dobrowolności.
§  5.
1.
W ciągu trzech miesięcy od podjęcia decyzji o utworzeniu cechu izba rzemieślnicza powinna zwołać organizacyjne walne zgromadzenie członków cechu, w celu uchwalenia statutu cechu i powołania jego organów.
2.
Termin określony w ust. 1 nie dotyczy cechów istniejących w dniu wejścia w życie ustawy.
§  6.
1.
Cech podlega wpisowi do rejestru prowadzonego przez organ do spraw handlu, przemysłu i usług.
2.
W celu dokonania wpisu do rejestru cechu zarząd cechu jest obowiązany zgłosić organowi do spraw handlu, przemysłu i usług wniosek, załączając tekst statutu wraz ze stwierdzeniem izby rzemieślniczej o jego zgodności z zasadami statutów cechowych, o których mowa w art. 26 ust. 3 ustawy.
3.
Decyzja o wpisie cechu do rejestru lub odmowie wpisu powinna być wydana w ciągu czternastu dni, licząc od dnia zgłoszenia wniosku.
4.
Organ do spraw handlu, przemysłu i usług odmówi wpisu cechu do rejestru, jeżeli postanowienia statutu są sprzeczne z obowiązującymi przepisami lub zasadami statutów cechowych.
5.
Odmawiając wpisu do rejestru, organ do spraw handlu, przemysłu i usług wezwie cech do dokonania odpowiednich zmian statutu i zawiadomi o tym izbę rzemieślniczą.
6.
Rejestr, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać dane dotyczące nazwy, siedziby, terenu działania i zakresu branżowego cechu oraz datę decyzji o utworzeniu cechu.
§  7.
1.
Organ nadzorujący kontroluje działalność cechu pod względem jej zgodności z przepisami prawa i postanowieniami statutu.
2.
Organ nadzorujący jest uprawniony do:
1)
brania udziału w walnych zgromadzeniach i posiedzeniach zarządu cechu,
2)
otrzymywania sprawozdań z działalności cechu oraz żądania od cechu danych i informacji.
3.
W razie stwierdzenia, że działalność cechu lub jego organów jest sprzeczna z przepisami prawa lub postanowieniami statutu, organ nadzorujący może wystąpić do izby rzemieślniczej o:
1)
wydanie cechowi niezbędnych zaleceń,
2)
uchylenie uchwały statutowych organów cechowych,
3)
zawieszenie lub odwołanie członków zarządu cechu.
§  8.
1.
W razie konieczności zapewnienia prawidłowej działalności cechu organ do spraw handlu, przemysłu i usług może wydać decyzję o:
1)
likwidacji cechu, wskazując inny cech, który przejmie prawa i obowiązki cechu zlikwidowanego,
2)
połączeniu cechów,
3)
zmianie zakresu branżowego lub terenu działania cechu.
2.
Decyzja, o której mowa w ust. 1, jest wydawana na wniosek lub po zasięgnięciu opinii organu nadzorującego oraz izby rzemieślniczej.
§  9.
Cechy istniejące w dniu wejścia w życie rozporządzenia działają na zasadach dotychczasowych do czasu wydania decyzji o wpisaniu ich do rejestru, z zastrzeżeniem terminu określonego w art. 55 ust. 6 ustawy.
§  10.
W decyzji o utworzeniu nowego cechu należy wskazać cech istniejący, którego prawa i obowiązki przejmuje nowy cech.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024