Uposażenie osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

DEKRET
z dnia 5 października 1972 r.
o uposażeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Artykuł  1. 1
1.
Ustala się dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe pięć grup uposażenia według następującej tabeli stanowisk:

grupa A - Przewodniczący Rady Państwa, Prezes Rady Ministrów,

grupa B - Marszałek Sejmu, zastępcy Przewodniczącego Rady Państwa, wiceprezesi Rady Ministrów, Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,

grupa C - członkowie i Sekretarz Rady Państwa, wicemarszałkowie Sejmu, ministrowie, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Prezes Polskiej Akademii Nauk, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prokurator Generalny PRL, zastępcy Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Szef Urzędu Rady Ministrów,

grupa D - Szef Kancelarii Rady Państwa, Szef Kancelarii Sejmu, podsekretarze stanu (wiceministrowie), wiceprezesi Najwyższej Izby Kontroli, prezesi Sądu Najwyższego, zastępcy Prokuratora Generalnego PRL, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie oraz prezydenci miast wyłączonych z województw,

grupa E - zastępcy kierowników urzędów centralnych, dyrektorzy generalni w ministerstwach i urzędach centralnych.

2.
Prezes Rady Ministrów może przyznać uposażenie określone w niniejszym dekrecie innym osobom na stanowiskach państwowych uznanych za równorzędne.
Artykuł  2.
1.
Uposażenie osób, o których mowa w art. 1, składa się z uposażenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.
2.
Dodatek funkcyjny nie podlega opodatkowaniu.
3.
Rada Ministrów po uzyskaniu zgody Rady Państwa ustala dla osób wymienionych w art. 1 zasady obliczania i wysokość uposażenia miesięcznego, a także jego podział na uposażenie zasadnicze i dodatek funkcyjny.
4.
Osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe nie mogą pobierać żadnych innych wynagrodzeń z tytułu stałych zajęć dodatkowych.
5.
Prezes Rady Ministrów może ustalić dla osób, o których mowa w art. 1, uposażenie ryczałtowe z tytułu stałej dodatkowej pracy w charakterze nauczyciela akademickiego w szkole wyższej albo pracownika naukowego w instytucie naukowym lub naukowo-badawczym, jeśli osoby te posiadają tytuł profesora zwyczajnego lub profesora nadzwyczajnego.
6.
W razie zbiegu prawa do uposażenia na podstawie niniejszego dekretu oraz do uposażenia na podstawie odrębnych przepisów, przysługuje prawo do jednego uposażenia według wyboru zainteresowanego.
Artykuł  3.
1.
Osobom odwołanym ze stanowisk określonych w art. 1 przysługuje prawo do dotychczasowego uposażenia netto w następującym okresie czasu:
1)
osobie pobierającej uposażenie według grupy A - w okresie dwóch lat,
2)
osobie pobierającej uposażenie według grupy B, C lub D - w okresie jednego roku,
3)
osobie pobierającej uposażenie według grupy E - w okresie 6 miesięcy.
2.
Prezes Rady Ministrów w uzasadnionych wypadkach może przedłużyć osobom wymienionym w ust. 1 pkt 2 i 3 prawo do pobierania dotychczasowego uposażenia netto na okres do 2 lat.
3.
W razie podjęcia przez osobę odwołaną z kierowniczego stanowiska określonego w art. 1 ust. 1, które zajmowała przez okres nie krótszy niż 5 lat, pracy niżej płatnej, Prezes Rady Ministrów może przyznać na okres 2 lat dodatek wyrównawczy pomiędzy wynagrodzeniem otrzymywanym w nowym miejscu pracy a uposażeniem pobieranym na ostatnio zajmowanym kierowniczym stanowisku państwowym.
Artykuł  4.

Osoby objęte przepisami dekretu mają prawo do zasiłku rodzinnego na ogólnych zasadach.

Artykuł  5.

Zasady określone niniejszym dekretem mają zastosowanie do uposażenia osób zajmujących kierownicze stanowiska polityczne w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz w stronnictwach politycznych. Decyzje w tych sprawach podejmują władze naczelne Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i stronnictw politycznych w ramach posiadanych funduszów własnych.

Artykuł  6.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 22 listopada 1973 r. o zmianie ustawy o radach narodowych (Dz.U.73.47.276) z dniem 9 grudnia 1973 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024