Wyposażenie statków morskich w pomoce i przybory nawigacyjne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 2 maja 1972 r.
w sprawie wyposażenia statków morskich w pomoce i przybory nawigacyjne.

Na podstawie art. 46 § 1 Kodeksu morskiego (Dz. U. z 1961 r. Nr 58, poz. 318) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie do polskich statków morskich, z wyjątkiem:
1)
jednostek pływających marynarki wojennej, organów ochrony granic i Milicji Obywatelskiej,
2)
statków sportowych,
3)
statków bez własnego napędu,
4)
statków z własnym napędem mechanicznym o mocy silników poniżej 25 KM,
5)
statków uprawiających żeglugę portową,
6)
statków bezpokładowych - bez względu na moc silników i rodzaj uprawianej żeglugi.
§  2.
Statki morskie powinny być wyposażone w aktualne i niezbędne do prowadzenia nawigacji zestawy:
1)
map morskich,
2)
wydawnictw i podręczników nawigacyjnych,
3)
przyborów nawigacyjnych.
§  3.
Zestaw map morskich znajdujących się na statku powinien zawierać:
1)
mapy generalne i brzegowe akwenów, przez które statek będzie przepływał w danej podróży,
2)
plany podejść od portów, do których statek będzie zawijał, oraz plany cieśnin, rzek, kanałów i wąskich przejść, przez które statek będzie przepływał,
3)
mapy do prowadzenia nawigacji według systemów radionawigacyjnych (Decca, Loran, Consol, Omega i inne), jeżeli systemy te mogą być użyte do prowadzenia nawigacji na akwenach, przez które statek będzie przepływał,
4)
arkusze zliczeniowe, jeżeli wymaga tego trasa zamierzonej podróży.
§  4.
Minimalne zestawy wydawnictw i podręczników nawigacyjnych oraz przyborów nawigacyjnych dla poszczególnych kategorii statków, w zależności od rejonu uprawianej przez statek żeglugi, ustalają urzędy morskie w porozumieniu z Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej.
§  5.
1.
Znajdujące się na statku mapy i wydawnictwa nawigacyjne powinny być odpowiednio zewidencjonowane, należycie przechowywane i bieżąco uaktualniane, stosownie do otrzymywanych informacji o zmianach.
2.
Zasady ewidencjonowania, przechowywania oraz aktualizacji map i wydawnictw nawigacyjnych określą armatorzy.
§  6.
Statki, które w dniu wejścia w życie rozporządzenia znajdują się w eksploatacji, oraz statki, których stępka położona została przed tą datą, powinny być dostosowane do wymagań rozporządzenia w ciągu 1 roku od dnia jego wejścia w życie.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 czerwca 1972 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024