Uprawnienia do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych na stanowisko docenta w wyższych szkołach artystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 maja 1972 r.
w sprawie uprawnień do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych na stanowisko docenta w wyższych szkołach artystycznych.

Na podstawie art. 8 ust. 8 ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o wyższych szkołach artystycznych (Dz. U. z 1969 r. Nr 6, poz. 48) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Uprawnienie do przeprowadzenia przewodów kwalifikacyjnych na stanowisko docenta może być nadane tym wydziałom i innym jednostkom organizacyjnym wyższych szkół artystycznych, których środowisko artystyczne odpowiada szczegółowym warunkom określonym przepisami niniejszego rozporządzenia.
2.
Nadanie uprawnień, o których mowa w ust. 1, następuje po zasięgnięciu opinii Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego przez umieszczenie jednostki organizacyjnej w wykazie ustalonym na podstawie art. 8 ust. 9 ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o wyższych szkołach artystycznych (Dz. U. z 1969 r. Nr 6, poz. 48), określającym również dyscypliny artystyczne, których uprawnienie dotyczy.
§  2.
1.
Środowisko artystyczne, o którym mowa w § 1, powinno posiadać:
1)
co najmniej 6 zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć pracowników naukowo-dydaktycznych z tytułem profesora albo zajmujących stanowisko docenta mianowanego, w tym co najmniej 2 osoby reprezentujące gałąź sztuki lub dyscyplinę artystyczną, które mają być objęte uprawnieniem do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych na stanowisko docenta;
2)
dorobek artystyczny, stanowiący twórczy wkład do rozwoju reprezentowanej gałęzi sztuki lub dyscypliny artystycznej;
3)
dorobek w zakresie kształcenia wysoko kwalifikowanych kadr naukowo-dydaktycznych;
4)
poważne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej, a w szczególności w zakresie unowocześnienia programów nauczania oraz doskonalenia i unowocześniania form pracy dydaktycznej.
2.
Przy ustalaniu liczbowej obsady jednostek organizacyjnych wyższych szkół artystycznych (ust. 1 pkt 1) każdy pracownik naukowo-dydaktyczny może być uwzględniony tylko jeden raz i tylko w składzie osobowym środowiska tej jednostki, w której znajduje się katedra zatrudniająca tego pracownika albo w której spełnia on główną część swoich obowiązków dydaktycznych; wątpliwości w tym zakresie rozstrzyga rektor.
§  3.
Jeżeli jednostki organizacyjne właściwe dla danej dyscypliny artystycznej nie spełniają w żadnej wyższej szkole artystycznej warunku określonego w § 2 ust. 1 pkt 1, Minister Kultury i Sztuki może nadać jednej z nich uprawnienie do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych na stanowisko docenta na czas określony po zasięgnięciu opinii Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego.
§  4.
1.
Uprawnienie do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych może być cofnięte w całości albo w zakresie określonych dyscyplin artystycznych, jeżeli jednostka organizacyjna wyższej szkoły artystycznej przestanie odpowiadać warunkom określonym w § 2.
2.
Decyzje o cofnięciu uprawnień do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych i skreśleniu z wykazu, o którym mowa w § 1 ust. 2, podejmuje Minister Kultury i Sztuki po zasięgnięciu opinii Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego. Decyzje te powinny jednocześnie określać warunki zakończenia rozpoczętych przewodów kwalifikacyjnych.
§  5.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1963 r. w sprawie warunków uprawniających wyższe szkoły artystyczne do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych na stanowisko docenta etatowego w zakresie dyscyplin artystycznych (Dz. U. Nr 56, poz. 302).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024