Fundusz zakładowy w przedsiębiorstwie Polskie Linie Lotnicze "LOT".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 grudnia 1971 r.
w sprawie funduszu zakładowego w przedsiębiorstwie Polskie Linie Lotnicze "LOT".

Na podstawie art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78) po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Przedsiębiorstwo Polskie Linie Lotnicze "LOT" tworzy fundusz zakładowy.
§  2.
Wskaźnikiem syntetycznym, od którego wykonania uzależnia się dokonywanie odpisów na fundusz zakładowy, jest dyrektywna kwota zysku.
§  3.
1.
Jeżeli przedsiębiorstwo osiągnie w danym roku wynik finansowy z całokształtu działalności gospodarczej równy wielkości dyrektywnej kwoty zysku, tworzy fundusz zakładowy w wysokości 5% planowanego osobowego funduszu płac.
2.
W razie nieosiągnięcia przez przedsiębiorstwo dyrektywnej kwoty zysku fundusz zakładowy, przypadający za wykonanie dyrektywnej kwoty zysku w 100%, ulega zmniejszeniu o:
1)
2% za każdy procent pogorszenia w granicach do 5%,
2)
dalsze 4% za każdy procent pogorszenia w granicach od 5% do 10%,
3)
dalsze 7% za każdy procent pogorszenia w granicach od 10% do 20%.
3.
W razie pogorszenia dyrektywnej kwoty zysku o więcej niż 20 procent przedsiębiorstwo traci prawo do funduszu zakładowego.
4.
Jeżeli przedsiębiorstwo osiągnie rzeczywistą kwotę zysku wyższą od dyrektywnej, wówczas fundusz zakładowy przypadający za osiągnięcie dyrektywnej kwoty zysku ulega zwiększeniu w formie udziału w kwocie zysku wygospodarowanego ponad kwotę zysku dyrektywnego, w wysokości:
1)
50% kwoty zysku ponad kwotę dyrektywną w przedziale do 2% poprawy wyniku,
2)
25% kwoty zysku ponad kwotę dyrektywną w przedziale od 2,1% do 3% poprawy wyniku,
3)
10% kwoty zysku ponad kwotę dyrektywną w przedziale ponad 3% poprawy wyniku.
5.
Zmniejszenie i zwiększenie funduszu zakładowego należy obliczać oddzielnie dla każdego przedziału ustalonego w ust. 2 i 4, a następnie kwoty uzyskane w ten sposób dodawać.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwo dokonuje odpisów na fundusz zakładowy co kwartał, przyjmując za podstawę obliczenia tych odpisów odpowiednie dane wynikające z kwartalnych sprawozdań finansowych, a za podstawę rocznego odpisu dane wykazane w zweryfikowanym sprawozdaniu rocznym. Za podstawę obliczeń kwartalnych przyjmuje się dane od początku roku do końca danego okresu. W celu ustalenia wysokości kwot odpisów kwartalnych należy porównać wynik osiągnięty z wynikiem planowanym na ten okres.
2.
Przedsiębiorstwo może dokonywać po upływie pierwszego półrocza i trzeciego kwartału wypłat zaliczkowych w wysokości nie przekraczającej 25% kwoty odpisu na fundusz zakładowy za dany okres. Wypłaty zaliczkowe na nagrody i świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników nie mogą przekraczać kwoty odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac wykonanego w danym okresie.
§  5.
1.
Jeżeli rzeczywista kwota zysku nie uzasadnia pełnej wysokości utworzonego i wypłaconego funduszu zakładowego za I półrocze oraz za III kwartał, kwoty nadpłacone podlegają potrąceniu z funduszu następnego roku bądź z funduszów następnych lat - aż do całkowitego zlikwidowania nadpłaty.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli w wyniku badania prawidłowości utworzonego funduszu zakładowego zostanie ujawnione, że przedsiębiorstwo dokonało odpisów w kwocie większej od rzeczywiście przysługującej.
§  6.
Jeżeli przedsiębiorstwo nie spełni warunków określonych w rozporządzeniu i w związku z tym nie utworzy funduszu zakładowego, może wydatkować na nagrody i świadczenia dla pracowników kwotę nie przekraczającą 0,2% planowanego na dany okres osobowego funduszu płac. Wydatki te zalicza się na straty przedsiębiorstwa.
§  7.
Szczegółowe zasady podziału nagród z funduszu zakładowego określi zakładowy regulamin wydany przez dyrektora przedsiębiorstwa, w uzgodnieniu z zarządem okręgowym właściwego związku zawodowego, zatwierdzony przez Konferencję Samorządu Robotniczego PLL "LOT".
§  8.
Traci moc uchwała nr 118 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1961 r. o rozciągnięciu przepisów uchwały nr 84 Rady Ministrów z dnia 3 marca 1960 r. w sprawie finansowania wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych na inne jednostki organizacyjne (Monitor Polski Nr 28, poz. 132).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1972 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024