Zasady tworzenia wydziałów przez prezydia rad narodowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 marca 1970 r.
w sprawie zasad tworzenia wydziałów przez prezydia rad narodowych.

Na podstawie art. 61 ust. 7 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1963 r. Nr 29, poz. 172) zarządza się, co następuje:
Przepisy ogólne.
§  1.
Wydziały, jako terenowe organy administracji państwowej, powołane są do kierowania poszczególnymi dziedzinami spraw, należących do właściwości rad narodowych.
§  2.
1.
Prezydia rad narodowych tworzą wydziały, biorąc za podstawę wykaz wydziałów zawarty w załączniku do rozporządzenia.
2.
W wypadkach uzasadnionych warunkami lokalnymi prezydia rad narodowych mogą:
1)
zaniechać utworzenia wydziału bądź łączyć wydziały lub
2)
utworzyć wydział nie przewidziany wykazem (ust. 1).
3.
W sprawach oznaczonych w ust. 2 pkt 1 i 2 decydują prezydia rad narodowych po zasięgnięciu opinii właściwych komisji rady narodowej, a nadto:
1)
w odniesieniu do wydziałów prezydium powiatowej rady narodowej i niższych stopni - za zgodą prezydium rady narodowej wyższego stopnia;
2)
w odniesieniu do wydziałów prezydium wojewódzkiej rady narodowej w zakresie oznaczonym w ust. 2 pkt 2 - w porozumieniu z właściwym ministrem i za zgodą Prezesa Rady Ministrów.
§  3.
1.
Szczegółowy zakres działania wydziałów określa prezydium właściwej rady narodowej, kierując się wytycznymi prezydium rady narodowej wyższego stopnia.
2.
Określenie szczegółowego zakresu działania wydziałów prezydiów wojewódzkich rad narodowych następuje na podstawie wytycznych właściwych ministrów, a jeżeli wydział jest nadzorowany przez dwu ministrów - na podstawie ich wspólnych wytycznych.
§  4.
1.
W wydziałach prezydiów wojewódzkich rad narodowych, miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty, liczących powyżej 100 tys. mieszkańców, oraz dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw mogą być tworzone oddziały, a w wydziałach prezydiów powiatowych rad narodowych - referaty (komórki równorzędne o innej nazwie), gdy uzasadnia to waga zagadnień i nasilenie pokrewnych zadań realizowanych przez wydział; w wojewódzkich komisjach planowania gospodarczego i w kuratoriach okręgów szkolnych zamiast oddziałów mogą być tworzone działy.
2.
W razie braku warunków do utworzenia oddziału (referatu) w wydziałach prezydiów rad narodowych tworzy się stanowiska pracy jedno lub wieloosobowe.
3.
Organizację wewnętrzną wydziałów, o których mowa w ust. 1, określają prezydia właściwych rad narodowych, biorąc pod uwagę zalecenia prezydium rady narodowej wyższego stopnia, a w sprawie organizacji wewnętrznej wydziałów prezydiów wojewódzkich rad narodowych - właściwych ministrów.
§  5.
1.
Zamiast referatów wymienionych w części IV wykazu stanowiącego załącznik do rozporządzenia może nastąpić utworzenie biura miejskiego lub biura osiedla na zasadach określonych w art. 61 ust. 6 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1963 r. Nr 29, poz. 172).
2.
Prezydia miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, a liczących powyżej 20 tys. mieszkańców, mogą, po zasięgnięciu opinii właściwych komisji miejskiej rady narodowej oraz za zgodą prezydium powiatowej rady narodowej, tworzyć zamiast poszczególnych referatów wydziały; w wydziałach tych tworzy się stanowiska pracy jedno lub wieloosobowe.
3.
W trybie i na zasadach określonych w ust. 2 następuje utworzenie wydziałów wymienionych w części III wykazu stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
§  6.
1.
O utworzeniu wydziałów prezydiów dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw i o ich szczegółowym zakresie działania decyduje prezydium dzielnicowej rady narodowej za zgodą prezydium rady narodowej miasta wyłączonego z województwa. Przepis § 4 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
2.
O utworzeniu referatów prezydiów dzielnicowych rad narodowych w miastach stanowiących powiaty i o ich szczegółowym zakresie działania decyduje prezydium dzielnicowej rady narodowej za zgodą prezydium miejskiej rady narodowej. Przepis § 5 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3.
Prezydia dzielnicowych rad narodowych decydują w sprawach, o których mowa w ust. 1 i 2, po zasięgnięciu opinii właściwych komisji dzielnicowych rad narodowych.

Wspólne wydziały prezydiów rad narodowych.

§  7.
1.
Tworzenie wspólnych wydziałów przez prezydia wojewódzkich rad narodowych i prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw następuje na podstawie porozumienia tych prezydiów.
2.
Jako wspólne wydziały prezydia wojewódzkich rad narodowych i prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw utworzą:
1)
wydział rolnictwa i leśnictwa,
2)
wydział skupu,
3)
wydział gospodarki wodnej i ochrony powietrza,
4)
wydział geologii,
5)
wydział do spraw wyznań,
6)
komisję cen.
3.
Zaniechanie utworzenia wspólnego wydziału (ust. 2) może nastąpić za zgodą Prezesa Rady Ministrów.
4.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do:
1)
prezydiów powiatowych rad narodowych i prezydiów miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty,
2)
prezydiów powiatowych rad narodowych sąsiednich powiatów,
3)
prezydiów miejskich rad narodowych sąsiednich miast stanowiących powiaty.
5.
Jako wspólne wydziały prezydium miejskiej rady narodowej miasta stanowiącego powiat i prezydium powiatowej rady narodowej mającej siedzibę w tym mieście utworzą:
1)
wydział rolnictwa i leśnictwa,
2)
wydział zdrowia i opieki społecznej,
3)
wydział zatrudnienia,
4)
wydział oświaty i kultury,
5)
wydział skupu,
6)
komitet kultury fizycznej i turystyki.
6.
Zaniechanie utworzenia wspólnego wydziału (ust. 5) może nastąpić za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
7.
O utworzeniu wspólnego wydziału (referatu) dla dzielnic w miastach podzielonych na dzielnice decyduje prezydium miejskiej rady narodowej po zasięgnięciu opinii zainteresowanych komisji miejskiej rady narodowej i prezydiów dzielnicowych rad narodowych.
§  8.
1.
W wypadkach określonych w § 7 ust. 1 i 2 wspólny wydział podlega pod względem organizacyjnym i osobowym prezydium wojewódzkiej rady narodowej, a w wypadkach określonych w § 7 ust. 4 pkt 1 i ust. 5 - prezydium powiatowej rady narodowej.
2.
W wypadkach uzasadnionych warunkami lokalnymi prezydia rad narodowych, które utworzą wspólne wydziały wymienione w § 7 ust. 1 i 2 oraz w ust. 5 pkt 2, 3, 4 i 6, po zasięgnięciu opinii zainteresowanych komisji mogą zadecydować, iż wydziały te pod względem organizacyjnym i osobowym będą podlegały prezydium właściwej miejskiej rady narodowej.
3.
W wypadkach określonych w § 7 ust. 7 prezydium miejskiej rady narodowej miasta podzielonego na dzielnice określa, któremu prezydium dzielnicowej rady narodowej wspólny wydział (referat) podlega pod względem organizacyjnym i osobowym.
4.
O tym, któremu prezydium rady narodowej wspólny wydział podlega pod względem organizacyjnym i osobowym w razie jego utworzenia przez prezydia rad narodowych określone w § 7 ust. 4 pkt 2 i 3, decydują prezydia rad narodowych na podstawie wzajemnego porozumienia.
5.
W zakresie załatwianych spraw wspólny wydział podlega prezydium rady narodowej właściwej dla tych spraw.
§  9.
1.
W wypadkach szczególnie uzasadnionych warunkami lokalnymi prezydium wojewódzkiej rady narodowej, po porozumieniu z zainteresowanymi prezydiami powiatowych rad narodowych, może zlecić odpowiedniemu wydziałowi prezydium powiatowej rady narodowej załatwianie spraw należących do właściwości innych powiatowych rad narodowych.
2.
Przepis ust. 1 z uwzględnieniem przepisu § 11 ust. 2 pkt 2 stosuje się odpowiednio do prezydiów dzielnicowych rad narodowych w miastach podzielonych na dzielnice.
3.
Prezydium powiatowej rady narodowej, po porozumieniu z zainteresowanymi prezydiami miejskiej i gromadzkiej rady narodowej mającej swą siedzibę w mieście nie stanowiącym powiatu, może zlecić biuru gromadzkiej rady narodowej załatwianie określonej dziedziny spraw należących do właściwości miejskiej rady narodowej.
4.
W razie zlecenia dokonanego na podstawie ust. 1-3 stosuje się odpowiednio § 8 ust. 5.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  10.
1.
Utrzymuje się w mocy organizację wydziałów utworzonych na zasadach przepisów dotychczasowych - do czasu wprowadzenia w tym zakresie zmian na zasadach rozporządzenia.
2.
Zmiany w organizacji wydziałów wprowadzone rozporządzeniem, z uwzględnieniem ust. 3, powinny być dokonane w terminie do dnia 31 grudnia 1970 r.
3.
Zmiany, o których mowa w ust. 2, nie dotyczą wydziałów nie przewidzianych w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia, a utworzonych na zasadach przepisów dotychczasowych.
§  11.
1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o wydziałach, należy przez to rozumieć również tworzone według zasad niniejszego rozporządzenia równorzędne jednostki organizacyjne o innej nazwie (np. urzędy, kuratoria, inspektoraty, komisje, komitety) oraz:
1)
samodzielne oddziały tworzone zamiast wydziałów przez prezydia wojewódzkich rad narodowych i miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty, liczących powyżej 100 tys. mieszkańców,
2)
samodzielne referaty tworzone zamiast wydziałów przez prezydia powiatowych rad narodowych,
3)
referaty prezydiów miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ministrach - należy przez to rozumieć również kierowników urzędów centralnych,
2)
prezydiach wojewódzkich rad narodowych - należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw,
3)
prezydiach powiatowych rad narodowych - należy przez to rozumieć również prezydia miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty,
4)
prezydiach miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów - należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych osiedli.
§  12.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1961 r. w sprawie zasad tworzenia wydziałów przez prezydia rad narodowych (Dz. U. Nr 53, poz. 300, z 1964 r. Nr 24, poz. 157 i z 1966 r. Nr 18, poz. 115),
2)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 1958 r. w sprawie kuratoriów okręgów szkolnych i inspektoratów oświaty (Dz. U. Nr 25, poz. 104, z 1960 r. Nr 37, poz. 212 i z 1963 r. Nr 35, poz. 203).
§  13.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, właściwym ministrom oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ WYDZIAŁÓW PREZYDIÓW RAD NARODOWYCH

I.
Wydziały prezydiów wojewódzkich rad narodowych.

1. Wydział organizacyjno-prawny.

2. Wojewódzka komisja planowania gospodarczego.

3. Wydział finansowy.

4. Wydział budownictwa, urbanistyki i architektury.

5. Wydział budżetowo-gospodarczy.

6. Wydział do spraw wyznań.

7. Wydział gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.

8. Wydział gospodarki wodnej i ochrony powietrza.

9. Wydział handlu.

10. Wydział komunikacji.

11. Wydział kultury.

12. Wydział przemysłu i usług.

13. Wydział rolnictwa i leśnictwa.

14. Wydział skupu.

15. Wydział zatrudnienia.

16. Wydział zdrowia i opieki społecznej.

17. Komisja cen.

18. Komitet kultury fizycznej i turystyki.

19. Kuratorium okręgu szkolnego.

20. Urząd spraw wewnętrznych.

21. Samodzielny oddział spraw osobowych.

22. Wydział spraw lokalowych - w prezydiach rad narodowych miast wyłączonych z województw.

23. Wydział geologii - w prezydiach wojewódzkich rad narodowych mających siedzibę w miastach wyłączonych z województw, jako wspólny dla tego województwa i miasta, a w pozostałych prezydiach wojewódzkich rad narodowych wydział (samodzielny oddział) geologii - na zasadach określonych w § 2 ust. 3 pkt 2.

II.
Wydziały prezydiów powiatowych rad narodowych.

1. Wydział organizacyjno-prawny.

2. Powiatowa komisja planowania gospodarczego.

3. Wydział finansowy.

4. Wydział budownictwa, urbanistyki i architektury.

5. Wydział budżetowo-gospodarczy.

6. Wydział gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.

7. Wydział komunikacji.

8. Wydział oświaty i kultury.

9. Wydział handlu, przemysłu i usług.

10. Wydział rolnictwa i leśnictwa.

11. Wydział skupu.

12. Wydział spraw wewnętrznych.

13. Wydział zatrudnienia.

14. Wydział zdrowia i opieki społecznej.

15. Komitet kultury fizycznej i turystyki.

16. Samodzielny referat spraw osobowych za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej, a ponadto:

17. Wydział gospodarki wodnej i ochrony powietrza - w prezydiach powiatowych rad narodowych określonych w wytycznych Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej, wydanych w porozumieniu z prezydiami wojewódzkich rad narodowych.

18. Wydział spraw lokalowych - w prezydiach miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty.

19. Urząd stanu cywilnego - w prezydiach miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty, a nie podzielonych na dzielnice.

III.
Wydziały prezydiów miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, liczących powyżej 20 tys. mieszkańców.

1. Wydział finansowy.

2. Wydział gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.

3. Wydział oświaty, kultury i spraw socjalnych.

4. Wydział ogólno-administracyjny.

5. Wydział spraw wewnętrznych.

6. Urząd stanu cywilnego.

IV.
Referaty prezydiów miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów.

1. Referat finansowy.

2. Referat gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.

3. Referat oświaty, kultury, i spraw socjalnych.

4. Referat ogólno-administracyjny.

5. Referat handlu, przemysłu i usług.

6. Referat spraw wewnętrznych.

7. Urząd stanu cywilnego.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.7.56

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady tworzenia wydziałów przez prezydia rad narodowych.
Data aktu: 20/03/1970
Data ogłoszenia: 07/04/1970
Data wejścia w życie: 07/04/1970