Przyjęcie przez Polskę poprawki do Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej, sporządzonej w Genewie dnia 6 marca 1948 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 10 grudnia 1969 r.
w sprawie przyjęcia przez Polskę poprawki do Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej, sporządzonej w Genewie dnia 6 marca 1948 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z artykułem 54 Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej, sporządzonej w Genewie dnia 6 marca 1948 r. (Dz. U. z 1961 r. Nr 14, poz. 74), złożony został dnia 16 sierpnia 1966 r. dokument przyjęcia przez Polskę poprawki do artykułu 28 wymienionej konwencji.
Poprawka ta została przyjęta rezolucją nr A. 70(IV) z dnia 28 września 1965 r., uchwaloną przez IV zwyczajną sesję Zgromadzenia Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej i zgodnie z artykułem 52 konwencji weszła w życie dnia 3 listopada 1968 r. dla wszystkich państw będących stronami tej konwencji.

ZAŁĄCZNIK

Przekład.

REZOLUCJA Nr A. 70(IV)

przyjęta przez Zgromadzenie Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej dnia 28 września 1965 roku.

Zgromadzenie,

uznając potrzebę zwiększenia liczby członków Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu oraz zmiany trybu ich wyboru,

na czwartej zwyczajnej sesji Zgromadzenia przyjmuje poprawkę do artykułu 28 Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej, której tekst zawarty jest w załączniku do niniejszej Rezolucji,

ustala zgodnie z artykułem 52 Konwencji, że przyjęta poprawka jest tego rodzaju, iż każdy Członek, który złoży oświadczenie, że nie przyjmuje poprawki, i który (poprawki nie przyjmie w ciągu 12 miesięcy od chwili wejścia jej w życie, przestaje być stroną Konwencji po upływie tego okresu,

prosi Sekretarza Generalnego Organizacji, ażeby zgodnie z artykułem 53 Konwencji złożył przyjętą poprawkę Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz żeby przyjmował oświadczenia i dokumenty przyjęcia, jak to jest przewidziane w artykule 54, oraz

wzywa, ażeby rządy państw będących Członkami Organizacji, akceptowały poprawkę w możliwie najkrótszym czasie po otrzymaniu jej odpisu od Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych i kierowały dokumenty przyjęcia do Sekretarza Generalnego, który następnie złoży je Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych.

ZAŁĄCZNIK

Obecny tekst artykułu 28 Konwencji zastępuje się następującym tekstem:

"Komitet Bezpieczeństwa na Morzu składa się z szesnastu Członków wybranych przez Zgromadzenie spośród Członków-rządów państw poważnie zainteresowanych w bezpieczeństwie na morzu, z których:

a) ośmiu Członków będzie wybranych spośród dziesięciu państw posiadających największą flotę morską,

b) czterech Członków będzie wybranych w taki sposób, aby zapewnić, zgodnie z niniejszym punktem udział państwa reprezentującego każdy z następujących obszarów:

I. Afrykę,

II. obie Ameryki,

III. Azję i Oceanię,

IV. Europę,

c) pozostałych czterech Członków będzie wybranych spośród państw, które w inny sposób nie są reprezentowane w Komitecie.

Dla celów niniejszego artykułu do państw poważnie zainteresowanych w bezpieczeństwie na morzu zaliczone będą na przykład państwa zainteresowane w dostarczaniu dużej liczby załóg na statki lub w przewozie dużej liczby pasażerów w kabinach i na pokładzie.

Członkowie Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu będą wybierani na okres czterech lat; po upływie tego okresu mogą być wybrani ponownie.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.4.36

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Przyjęcie przez Polskę poprawki do Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej, sporządzonej w Genewie dnia 6 marca 1948 r.
Data aktu: 10/12/1969
Data ogłoszenia: 12/03/1970
Data wejścia w życie: 12/03/1970