Ulgi podatkowe z tytułu inwestycji.

USTAWA
z dnia 25 listopada 1970 r.
o ulgach podatkowych z tytułu inwestycji.

Art.  1.

Podatnikom podatków obrotowego i dochodowego nie będącym jednostkami gospodarki uspołecznionej, posiadającym wymagane uprawnienia do wykonywania działalności gospodarczej i wykonującym ją zgodnie z tymi uprawnieniami, przysługują na warunkach określonych przez Radę Ministrów ulgi podatkowe z tytułu inwestycji, zwane dalej ulgami inwestycyjnymi, jeżeli po dniu 31 grudnia 1970 r.:

1)
wybudują, odbudują lub rozbudują własne budynki albo części takich budynków na potrzeby własnych zakładów,
2)
nabędą i zainstalują we własnych zakładach nowe maszyny lub urządzenia należące do środków trwałych,
3)
przeprowadzą kapitalne remonty budynków, maszyn lub urządzeń, o których mowa w pkt 1 i 2.
Art.  2.

Ulgi inwestycyjne nie przysługują podatnikom, którzy w okresie dokonywania inwestycji osiągnęli, choćby w jednym roku podatkowym, dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem wyrównawczym. Jeżeli podatnik osiągnął dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem wyrównawczym w okresie korzystania z ulgi, traci prawo do dalszego korzystania z przyznanej ulgi, poczynając od roku podatkowego następującego po roku, w którym zaszła ta okoliczność.

Art.  3.

Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia:

1)
grupy podatników, do których stosuje się ulgi inwestycyjne, oraz obszary kraju, na których ulgi te mają zastosowanie,
2)
zasady ustalania wysokości poniesionych nakładów inwestycyjnych oraz rozmiary ulg, z tym jednak że kwota ulgi nie może przekroczyć 50% nakładów,
3)
warunki, których spełnienie uprawnia do uzyskania ulg inwestycyjnych, sposób ich potrącania z ustalonych podatków, a także okoliczności powodujące utratę prawa do korzystania z przyznanych ulg,
4)
czasokres, w którym dokonanie inwestycji upoważnia do korzystania z ulgi; czasokres nie może być jednak krótszy niż 5 lat.
Art.  4.

Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia rozciągnąć przepisy ustawy na inne rodzaje nakładów inwestycyjnych niż wymienione w art. 1.

Art.  5.

Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia upoważnić prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) do wyłączania z ulg inwestycyjnych na obszarze województwa (miasta wyłączonego z województwa) lub jego części niektórych grup podatników, jak również do zmiany rozmiaru ulg w granicach określonych w art. 3 pkt 2.

Art.  6.

Minister Finansów, w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Drobnej Wytwórczości, określi w drodze rozporządzenia:

1)
jakie maszyny i urządzenia uważa się za środki trwałe,
2)
w jakich przypadkach remonty przedmiotów określonych w art. 1 uważa się za remonty kapitalne,
3)
warunki i tryb nabywania maszyn i urządzeń uzasadniające korzystanie z ulg oraz przypadki, w których nabycie używanych maszyn i urządzeń albo złożonych z części używanych należy traktować na równi z nabyciem nowych maszyn i urządzeń,
4)
kwoty rocznych obrotów, których przekroczenie przez podatników opłacających podatki obrotowy, dochodowy i wyrównawczy w formie ryczałtu jest dla celów ulg inwestycyjnych równoznaczne z osiągnięciem dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem wyrównawczym,
5)
tryb postępowania przy stosowaniu ulg.
Art.  7.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się do inwestycji zakończonych po dniu 31 grudnia 1970 r., z wyjątkiem art. 2, który stosuje się również do inwestycji rozpoczętych po wejściu w życie ustawy, jeżeli nawet zostały zakończone do dnia 31 grudnia 1970 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.29.246

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Ulgi podatkowe z tytułu inwestycji.
Data aktu: 25/11/1970
Data ogłoszenia: 30/11/1970
Data wejścia w życie: 30/11/1970