Przystąpienie Stanów Zjednoczonych Ameryki do Konwencji dotyczącej przywilejów i immunitetów Narodów Zjednoczonych, zatwierdzonej przez Ogólne Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych dnia 13 lutego 1946 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 31 października 1970 r.
w sprawie przystąpienia Stanów Zjednoczonych Ameryki do Konwencji dotyczącej przywilejów i immunitetów Narodów Zjednoczonych, zatwierdzonej przez Ogólne Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych dnia 13 lutego 1946 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z § 32 Konwencji dotyczącej przywilejów i immunitetów Narodów Zjednoczonych, zatwierdzonej przez Ogólne Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych dnia 13 lutego 1946 r. (Dz. U. z 1948 r. Nr 39, poz. 286), złożony został dnia 29 kwietnia 1970 r. Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych dokument przystąpienia Stanów Zjednoczonych Ameryki do powyższej konwencji i w dniu tym konwencja weszła w życie w stosunku do tego państwa.
Przyjęcie konwencji przez Stany Zjednoczone nastąpiło z następującym zastrzeżeniem:

"1. Postanowienia § 18 pkt b) dotyczącego zwolnienia od podatków i § 18 pkt c) dotyczącego zwolnienia od obowiązku służby narodowej nie będą miały zastosowania do obywateli Stanów Zjednoczonych oraz do cudzoziemców, którym zezwolono na pobyt stały.

2. Postanowienia artykułu IV dotyczącego przywilejów i immunitetów przedstawicieli Członków, artykułu V dotyczącego przywilejów i immunitetów funkcjonariuszy Organizacji Narodów Zjednoczonych lub artykułu VI dotyczącego przywilejów i immunitetów rzeczoznawców wysyłanych w sprawach Organizacji Narodów Zjednoczonych, nie powinny być rozumiane w ten sposób, że osoba, która nadużyła swego prawa pobytu wykonując czynności w Stanach Zjednoczonych wykraczające poza jej urzędowy charakter, nie podlega ustawom i innym przepisom Stanów Zjednoczonych dotyczącym prawa stałego pobytu cudzoziemców, z tym że:

a) nie zostanie wszczęte zgodnie z takimi ustawami i innymi przepisami żadne postępowanie, mające na celu spowodowanie opuszczenia Stanów Zjednoczonych przez daną osobę, bez uprzedniej zgody Sekretarza Stanu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Zgoda taka może być udzielona tylko po zasięgnięciu opinii odpowiedniego Członka w sprawie dotyczącej przedstawiciela Członka (albo członka jego rodziny) lub Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie dotyczącej jakiejkolwiek osoby określonej w artykułach V i VI;

b) przedstawiciel zainteresowanego Członka lub Sekretarz Generalny - w zależności od rodzaju sprawy - mają prawo wystąpić w takim postępowaniu w imieniu osoby, przeciwko której zostało ono wszczęte;

c) osoby, które są uprawnione do przywilejów i immunitetów dyplomatycznych na podstawie niniejszej Konwencji, nie mogą w inny sposób być wezwane do opuszczenia Stanów Zjednoczonych, jak tylko zgodnie z procedurą stosowaną zwyczajowo do członków misji dyplomatycznych akredytowanych lub notyfikowanych Stanom Zjednoczonym."

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.28.243

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Przystąpienie Stanów Zjednoczonych Ameryki do Konwencji dotyczącej przywilejów i immunitetów Narodów Zjednoczonych, zatwierdzonej przez Ogólne Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych dnia 13 lutego 1946 r.
Data aktu: 31/10/1970
Data ogłoszenia: 24/11/1970
Data wejścia w życie: 24/11/1970