Zm.: rozporządzenie w sprawie zasad i trybu postępowania oraz właściwości organów w sprawach paszportowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAW WEWNĘTRZNYCH I SPRAW ZAGRANICZNYCH
z dnia 4 września 1970 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad i trybu postępowania oraz właściwości organów w sprawach paszportowych.

Na podstawie art. 2 ust. 1 i art. 29 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o paszportach (Dz. U. z 1967 r. Nr 17, poz. 81) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministrów Spraw Wewnętrznych i Spraw Zagranicznych z dnia 22 maja 1967 r. w sprawie zasad i trybu postępowania oraz właściwości organów w sprawach paszportowych (Dz. U. Nr 21, poz. 97) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. 1. Organami właściwymi do podejmowania decyzji w sprawie wydawania w kraju paszportów, wkładek paszportowych do dowodów osobistych i dokumentów podróży są:

1) upoważnione przez Ministra Spraw Wewnętrznych komendy powiatowe Milicji Obywatelskiej (równorzędne) na wyjazdy do Ludowej Republiki Bułgarii, Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej, Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Socjalistycznej Republiki Rumunii, Węgierskiej Republiki Ludowej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w następujących wypadkach:

a) na indywidualne wyjazdy prywatne na pobyt czasowy,

b) na turystyczne wyjazdy organizowane przez jednostki określone w § 7 ust. 1,

2) komendy wojewódzkie Milicji Obywatelskiej (równorzędne) w następujących wypadkach:

a) na indywidualne wyjazdy prywatne na pobyt czasowy do państw nie wymienionych w pkt 1,

b) na wyjazdy turystyczne organizowane przez jednostki określone w § 7 ust. 1 do państw nie wymienionych w pkt 1,

c) na wyjazdy w celach sportowych działaczy i ekip do państw wymienionych w pkt 1 - w ramach planów zatwierdzonych przez Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki,

d) na indywidualne wyjazdy na pobyt czasowy, a także na organizowane przez jednostki określone w § 7 ust. 1 wyjazdy turystyczne do państw wymienionych w pkt 1, w razie gdy powiatowa (równorzędna) komenda Milicji Obywatelskiej nie jest upoważniona do podejmowania decyzji w sprawach paszportowych,

e) na wyjazdy na pobyt stały do wszystkich państw,

3) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - na wyjazdy inne niż wymienione w pkt 1 i 2, jak również w wyjątkowych wypadkach uzasadnionych względami służbowymi lub losowymi w sprawach należących do właściwości organów wymienionych w pkt 1 i 2.

2. Właściwość organów określonych w ust. 1 pkt 1 i 2 ustala się według miejsca stałego pobytu (zamieszkania) zainteresowanej osoby.

3. Organy określone w ust. 1 właściwe są również do podejmowania, zgodnie z ich zakresem działania, decyzji w sprawach:

1) o dokonywanie zmian w wystawionych paszportach, wkładkach paszportowych do dowodów osobistych i dokumentach podróży,

2) o wznowienie ważności paszportów, wkładek paszportowych do dowodów osobistych i dokumentów podróży.

4. Do unieważnienia i odbierania unieważnionych paszportów, wkładek paszportowych do dowodów osobistych i dokumentów podróży właściwy jest organ, który podjął decyzję w sprawie wydania danego dokumentu, albo organ nadrzędny.";

2)
§ 7 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Przepisy ust. 2 i 3 mają odpowiednie zastosowanie w razie wyjazdu grupy osób na podstawie paszportów indywidualnych, jeżeli mają być one wydane na wniosek urzędów lub instytucji wymienionych w ust. 1; odpowiednie zastosowanie mają wówczas przepisy § 8 ust. 1 i 5 oraz § 14 ust. 2.";

3)
w § 8:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Podania i wnioski o wydanie paszportu, wkładki paszportowej do dowodu osobistego lub dokumentu podróży składa się w komendzie powiatowej lub wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej (równorzędnej) właściwej ze względu na miejsce stałego pobytu (zamieszkania) osoby zainteresowanej; w wyjątkowych wypadkach uzasadnionych względami służbowymi lub losowymi dopuszczalne jest złożenie podania lub wniosku w Biurze Paszportów i Dowodów Osobistych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.",

b)
skreśla się ust. 2.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024