Obowiązek posiadania rachunków dotyczących zakupu niektórych materiałów przez podatników opłacających podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 lipca 1970 r.
w sprawie obowiązku posiadania rachunków dotyczących zakupu niektórych materiałów przez podatników opłacających podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu.

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Podatnicy będący podmiotami gospodarki nie uspołecznionej, prowadzący zakłady rzemieślnicze i przemysłowe i opłacający na podstawie szczególnych przepisów podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu, jeżeli z mocy tych przepisów są zwolnieni z obowiązku prowadzenia ksiąg, a do produkcji używają materiałów pochodzenia zagranicznego lub wykonują rodzaje działalności gospodarczej wymienione w wykazie, stanowiącym załącznik do rozporządzenia, i do produkcji używają materiałów wymienionych w tym wykazie, są obowiązani posiadać oraz przechowywać rachunki dotyczące zakupu tych materiałów.
2.
Jeżeli podatnik obok rodzaju działalności gospodarczej wymienionej w ust. 1 wykonuje jeszcze inny rodzaj działalności, obowiązek, o którym mowa w ust. 1, dotyczy całej działalności podatnika.
3.
Rachunki za zakupione materiały powinny odpowiadać warunkom określonym w art. 103 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60).
§  2.
1.
Podatnicy wymienieni w § 1 są obowiązani prowadzić ewidencję rachunków za zakupione materiały.
2.
Ewidencja powinna być zbroszurowana, ponumerowana, zawierać numer kolejny, imię i nazwisko (nazwę firmy) sprzedającego (dostawcy) i jego dokładny adres, oznaczenie rodzaju i ilości materiału, datę i numer rachunku oraz sumę należności. Ewidencja przed rozpoczęciem zapisów powinna być przedstawiona przez podatnika do poświadczenia organowi finansowemu właściwemu w sprawach podatku obrotowego.
3.
Rachunki powinny być kolejno numerowane i wpisywane do ewidencji w kolejności numeracji.
4.
Po zakończeniu miesiąca kalendarzowego należy zsumować zapisy dokonane w ewidencji, a po zakończeniu roku podatkowego należy sporządzić w ewidencji na oddzielnej karcie ogólne roczne zestawienie.
5.
Podatnik obowiązany jest złożyć właściwemu organowi finansowemu ewidencję w terminie do dnia 15 stycznia roku następującego po roku podatkowym.
§  3.
1.
Podatnicy wymienieni w § 1 powinni wpisywać do ewidencji rachunki za zakupione materiały w dniu nadejścia materiałów do zakładu (magazynu).
2.
Jeżeli materiały nadeszły do zakładu (magazynu) przed otrzymaniem rachunku, należy sporządzić szczegółowy opis materiałów, zawierający imię, nazwisko (firmę) i adres dostawcy, ilość i rodzaj materiałów, oraz dokonać zapisu w ewidencji na podstawie sporządzonego opisu. Opis powinien być przechowywany jako dowód wewnętrzny zakupu i połączony z otrzymanym następnie rachunkiem.
§  4.
1.
Podatnicy wymienieni w § 1 są obowiązani przed zaprowadzeniem ewidencji i na koniec każdego roku podatkowego, a także w razie zakończenia działalności gospodarczej sporządzić spis z natury materiałów pochodzenia zagranicznego oraz wymienionych w wykazie i wpisać go do ewidencji.
2.
Pierwopisy (brudnopisy) spisu z natury materiałów powinny zawierać dane ilościowe według rodzajów lub grup rodzajowych i gatunków, a ponadto - w razie gdy o zaliczeniu nabytego materiału do określonego rodzaju lub gatunku decyduje cena - również cenę jednostkową. Przed wznowieniem transakcji w nowym roku podatkowym pierwopisy te powinny być ponumerowane, zszyte i na ostatniej stronie zaopatrzone w datę i podpis (czytelny) osoby lub osób, które je sporządziły. Pierwopisy, powinny być sporządzone atramentem, ołówkiem kopiowym lub długopisem.
§  5.
Obowiązek posiadania rachunków, o których mowa w § 1, nie obejmuje:
1)
produktów lub półfabrykatów wykonanych z materiałów wymienionych w wykazie, jeżeli te produkty lub półfabrykaty nie są w nim wymienione,
2)
materiałów powierzonych przez zamawiającego świadczenie oraz odpadów z tych materiałów, jeżeli odpady te nie mogą być użyte w danym zakładzie do produkcji lub świadczenia usług, z tym jednak że w czasie kontroli podatnik powinien wskazać osobę (firmę), która powierzyła mu materiał.
§  6.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do podatników opłacających podatki obrotowy i dochodowy w formie:
1)
karty podatkowej,
2)
ryczałtu przewidzianego dla osób trudniących się przemysłem domowym i przemysłem ludowym, wykonujących świadczenia na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej,
3)
ryczałtu przewidzianego dla zespołów wiejskich prowadzących działalność w zakresie pozyskiwania i produkcji materiałów budowlanych z miejscowych surowców.
§  7.
1.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 1965 r. w sprawie posiadania przez podatników opłacających podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu rachunków na zakup niektórych materiałów (Dz. U. z 1965 r. Nr 52, poz. 324 i z 1966 r. Nr 11, poz. 67).
2.
Podatnicy wymienieni w § 1, prowadzący dotychczas ewidencję rachunków za zakupione materiały według przepisów rozporządzenia wymienionego w ust. 1, są obowiązani sporządzić na dzień wejścia w życie niniejszego rozporządzenia spis z natury materiałów pochodzenia zagranicznego oraz wymienionych w wykazie, chyba że materiały te zostały objęte spisem sporządzonym na podstawie dotychczasowych przepisów.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ RODZAJÓW DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ ORAZ MATERIAŁÓW

Lp. Rodzaj działalności gospodarczej Rodzaj materiałów

(poza materiałami pochodzenia zagranicznego)

A. Rzemiosło
1. Metalowe
1. Blacharstwo Blacha, metale nieżelazne
2. Brązownictwo Metale nieżelazne
3. Elektromechanika Kable, metale nieżelazne, przewody
4. Kotlarstwo Metale nieżelazne, wyroby walcowane
5. Mechanika pojazdowa Metale nieżelazne, części zamienne, podzespoły i akcesoria produkcji gospodarki uspołecznionej do pojazdów mechanicznych typowych marek
6. Odlewnictwo Metale nieżelazne
7. Optyka Oprawki do okularów, szkła optyczne
8. Ślusarstwo Druty, metale nieżelazne, stal, wyroby walcowane
2. Mineralne
9. Betoniarstwo Cement
10. Kamieniarstwo Cement
11. Szklarstwo Azotan srebra, minia ołowiana, szkło cienkie ciągnione i ornamentowe oraz wszelkie materiały niezbędne do produkcji, szlifowania, zdobienia i barwienia wyrobów kryształowych
12. Wyrób szkieł laboratoryjnych

i ozdobnych

Azotan srebra oraz wszelkie materiały niezbędne do produkcji, szlifowania, zdobienia i barwienia wyrobów kryształowych
3. Drzewne
13. Stolarstwo Płytowe, okleina, tarcica
14. Tapicerstwo Pokryciowe, płótno
4. Skórzane
15. Cholewkarstwo Skóra miękka sztuczna i naturalna
16. Garbarstwo skór bez włosa Barwniki, garbniki, skóry surowe
17. Kaletnictwo Folie z tworzyw sztucznych, skóra twarda i miękka sztuczna i naturalna
18. Kuśnierstwo Błamy, kołnierze, skóry futerkowe sztuczne i naturalne
19. Rękawicznictwo Tkaniny sztuczne i naturalne, skóra miękka sztuczna i naturalna
20. Szewstwo wykonywane w zakresie

wymagającym zezwolenia

Klej Butapren OBI-III, skóra twarda i miękka sztuczna i naturalna
21. Wyprawa skór futerkowych Barwniki, garbniki
5. Odzieżowe i włókiennicze
22. Bieliźniarstwo Folie z tworzyw sztucznych, koronka, puch, tkaniny sztuczne i naturalne, wata, watolina
23. Czapnictwo Kapliny, skóry futerkowe sztuczne i naturalne
24. Dziewiarstwo Barwniki, przędza
25. Krawiectwo damskie wykonywane

w zakresie wymagającym

zezwolenia

Skóra miękka sztuczna i naturalna, tkaniny sztuczne i naturalne, watolina
26. Krawiectwo męskie wykonywane

w zakresie wymagającym

zezwolenia

Skóra miękka sztuczna i naturalna, tkaniny sztuczne i naturalne, watolina
27. Modniarstwo Kapliny, skóry futerkowe sztuczne i naturalne
28. Tkactwo artystyczne Barwniki, przędza
6. Pozostałe przemysłowe
29. Introligatorstwo Kartony, papier, tektura, tomofan
30. Parasolnictwo Tkaniny sztuczne i naturalne
31. Sitarstwo Włosie naturalne, drut
32. Szczotkarstwo Włosie naturalne
33. Wyrób drobnych przedmiotów

użytku osobistego i domowego

oraz zabawek

Bursztyn i części do wyrobu długopisów, wiecznych piór i ołówków automatycznych, druty, folie z tworzyw sztucznych, kartony, koronka, metale nieżelazne, papier, skóra twarda i miękka sztuczna i naturalna, surowce do przetwórstwa tworzyw sztucznych, tektura, tkaniny sztuczne i naturalne, tłoczywa melaminowe, tomofan, tusz do długopisów, włosie naturalne, żywice lakiernicze i chemoutwardzalne
7. Budowlane
34. Instalatorstwo sanitarne i

ogrzewania

Armatura, grzejniki, metale nieżelazne, rury, wanny
35. Instalatorstwo elektryczne Kable, przewody
36. Lakiernictwo Farby olejne, lakiery, żywice lakiernicze i chemoutwardzalne
37. Murarstwo Cement
B. Przemysł Adypinian dwuoktylu, armatura sanitarna i c.o., azotan srebra, barwniki, biel cynkowa i tytanowa, błamy, celuloid, cement, bursztyn, części do wyrobu długopisów, wiecznych piór i ołówków automatycznych; części zamienne, podzespoły i akcesoria produkcji gospodarki uspołecznionej do pojazdów mechanicznych typowych marek, drewno, druty, farby olejne, folie z tworzyw sztucznych, ftalan dwubutylu, ftalan dwuoktylu, garbniki, glejta ołowiana, gliceryna, grzejniki c.o., kable, kapliny, kartony, kauczuk naturalny i syntetyczny, klej Butapren OBI-III, kołnierze z futer naturalnych i sztucznych, koronka używana w przemyśle włókienniczym, lakiery; materiały płytowe używane w przemyśle drzewnym; materiały niezbędne do produkcji, szlifowania, zdobienia i barwienia wyrobów kryształowych; metale nieżelazne, mieszanki gumowe, minia ołowiana, mleczko kauczukowe, okleina, olejki zapachowe i kompozycyjne, oprawki do okularów, papier, płyty nie wulkanizowane, przewody, przędza, puch, rury metalowe, skóra miękka i twarda sztuczna i naturalna, skóry futerkowe sztuczne i naturalne, skóry surowe, szkła optyczne, szkło cienkie ciągnione i ornamentowe, szkło organiczne, surowce do przetwórstwa tworzyw sztucznych, tarcica, tektura, tkaniny sztuczne i naturalne, tłoczywa melaminowe, tomofan, tusz do długopisów, wanny, wata używana w przemyśle włókienniczym i odzieżowym, watolina, wełna, włosie naturalne, wyroby hutnicze i walcowane, żywice lakiernicze i chemoutwardzalne

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024