Przekształcenie Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie w samodzielną placówkę typu naukowo-dydaktycznego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 maja 1970 r.
w sprawie przekształcenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie w samodzielną placówkę typu naukowo-dydaktycznego.

Na podstawie art. 8 ust. 7 i art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 31) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie przekształca się w samodzielną placówkę typu naukowo-dydaktycznego bezpośrednio podległą Ministrowi Oświaty i Szkolnictwa Wyższego.
2.
Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, zwany w dalszym ciągu "Instytutem":
1)
kształci nauczycieli dla potrzeb szkolnictwa specjalnego oraz wychowawców dla potrzeb placówek opiekuńczo-wychowawczych specjalnych,
2)
prowadzi badania naukowe w tym zakresie.
3.
Działalność dydaktyczną Instytut prowadzi na podstawie planów studiów i ramowych programów nauczania zatwierdzonych przez Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego. Szczegółowe programy nauczania ustala dyrektor Instytutu.
4.
Działalność naukową Instytutu określają roczne i wieloletnie plany pracy. Wieloletnie plany pracy naukowej zatwierdza Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego na wniosek dyrektora Instytutu.
§  2.
Instytut wydaje absolwentom studiów dyplomy ukończenia wyższych studiów zawodowych w zakresie pedagogiki specjalnej równorzędne z dyplomami ukończenia wyższych studiów zawodowych w szkołach wyższych.
§  3.
1.
Instytutem kieruje dyrektor powoływany i odwoływany przez Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego spośród osób posiadających kwalifikacje do zajmowania stanowiska profesora lub docenta w szkole wyższej.
2.
Przy dyrektorze Instytutu działa kolegium.
3.
W Instytucie działa Rada Naukowa Instytutu.
§  4.
1.
W Instytucie mogą być tworzone wydziały, oddziały, sekcje, zakłady dydaktyczne, zespoły naukowo-badawcze, studia podyplomowe i kursy doskonalenia zawodowego oraz inne jednostki organizacyjne.
2.
Szczegółową organizację Instytutu określa Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego.
§  5.
Administracją i gospodarką Instytutu kieruje zastępca dyrektora do spraw administracyjnych, powoływany i odwoływany przez dyrektora Instytutu i przed nim odpowiedzialny za powierzony mu zakres działania.
§  6.
W sprawach nie unormowanych w niniejszym rozporządzeniu, a dotyczących jednostek organizacyjnych i organów Instytutu, studiów w Instytucie oraz studentów i pracowników Instytutu, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 31).
§  7.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Oświaty i Szkolnictwa Wyższego.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.13.115

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przekształcenie Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie w samodzielną placówkę typu naukowo-dydaktycznego.
Data aktu: 18/05/1970
Data ogłoszenia: 29/05/1970
Data wejścia w życie: 29/05/1970