Określenie trybu rejestracji osób prawomocnie skazanych oraz sposobu zbierania w postępowaniu karnym danych dotyczących tych osób, jak również organów obowiązanych do wykonywania tych czynności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAWIEDLIWOŚCI I OBRONY NARODOWEJ
z dnia 23 grudnia 1969 r.
w sprawie określenia trybu rejestracji osób prawomocnie skazanych oraz sposobu zbierania w postępowaniu karnym danych dotyczących tych osób, jak również organów obowiązanych do wykonywania tych czynności.

Na podstawie art. 10 Prawa o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 1964 r. Nr 6, poz. 40, z 1967 r. Nr 13, poz. 55 i z 1969 r. Nr 13, poz. 98), art. 275 § 2 Kodeksu postępowania karnego oraz na podstawie art. VI § 2 Przepisów wprowadzających Kodeks postępowania karnego, zarządza się, co następuje:
§  1.
Rejestr osób prawomocnie skazanych prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości na podstawie kart karnych i zawiadomień sporządzanych przez sądy i organy prokuratury oraz na podstawie zawiadomień sporządzanych przez inne organy wymienione w niniejszym rozporządzeniu.
§  2.
Rejestracji podlegają:
1)
prawomocne wyroki, którymi orzeczono kary za przestępstwa lub za występki skarbowe, z wyjątkiem wyroków w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego, w których orzeczono karę pozbawienia wolności poniżej 6 miesięcy lub karę łagodniejszego rodzaju, chyba że postępowanie toczyło się z urzędu,
2)
prawomocne orzeczenia o warunkowym umorzeniu postępowania,
3)
prawomocne wyroki sądów zagranicznych, którymi orzeczono wobec obywateli polskich karę pozbawienia wolności powyżej 6 miesięcy.
§  3.
1.
Rejestracja orzeczeń, o których mowa w § 2, następuje na podstawie karty karnej sporządzonej przez sąd, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji, lub przez prokuratora, który wydał postanowienie o warunkowym umorzeniu postępowania.
2.
Kartę karną, zawierającą nazwisko, imię oraz inne dane określające tożsamość osoby, której karta dotyczy, a także dane o orzeczeniu, w szczególności datę wydania i datę uprawomocnienia się orzeczenia, za jakie przestępstwo i na jaką karę osoba ta została skazana lub w sprawie o jakie przestępstwo postępowanie warunkowo umorzono, sporządza się niezwłocznie po uprawomocnieniu się orzeczenia i przesyła do rejestru.
§  4.
1.
Poza danymi, o których mowa w § 3 ust. 2, rejestracji podlegają informacje o:
1)
rozesłaniu listów gończych,
2)
zarządzeniu wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności,
3)
zamianie kary ograniczenia wolności na zastępczą karę grzywny lub zastępczą karę pozbawienia wolności (art. 84 § 2 Kodeksu karnego),
4)
warunkowym przedterminowym zwolnieniu i o odwołaniu takiego zwolnienia,
5)
rozpoczęciu wykonywania nadzoru ochronnego, umieszczeniu w ośrodku przystosowania społecznego i o zwolnieniu z ośrodka,
6)
wykonaniu kary lub środka poprawczego.
2.
Dane, o których mowa w ust. 1, rejestr odnotowuje w karcie karnej na podstawie zawiadomień nadsyłanych odpowiednio przez sądy lub organy prokuratury, a gdy chodzi o dane o zwolnieniu z ośrodka przystosowania społecznego i o wykonaniu kary lub środka poprawczego - na podstawie zawiadomień nadsyłanych przez odpowiednie organy uprawnione do wykonywania orzeczeń (art. 2 Kodeksu karnego wykonawczego).
§  5.
1.
Karty karne usuwa się z rejestru:
1)
po upływie 10 lat od wykonania lub darowania kary pozbawienia wolności albo od przedawnienia jej wykonania,
2)
po upływie 5 lat od wykonania lub darowania kary ograniczenia wolności, grzywny lub kary dodatkowej orzeczonej w myśl art. 55 lub 56 Kodeksu karnego albo od przedawnienia ich wykonania.
2.
Kartę karną usuwa się z rejestru w razie otrzymania z sądu zawiadomienia o zarządzeniu zatarcia skazania na podstawie art. 111 § 2 lub art. 302 Kodeksu karnego.
§  6.
1.
Jeżeli obok kary zasadniczej orzeczono karę dodatkową wymienioną w art. 38 pkt 1-4 Kodeksu karnego lub umieszczenie w ośrodku przystosowania społecznego, kartę karną usuwa się z rejestru po upływie okresów wymienionych w § 5 ust. 1, licząc od wykonania lub darowania zarówno kary zasadniczej, jak i dodatkowej, lub też zwolnienia z ośrodka albo od przedawnienia ich wykonania.
2.
Kartę karną osoby skazanej za dwa lub więcej przestępstw (art. 112 Kodeksu karnego) usuwa się z rejestru po upływie okresów przewidzianych do zatarcia wszystkich zarejestrowanych skazań.
§  7.
1.
Ponadto usuwa się karty karne z rejestru, gdy otrzymano zawiadomienie o:
1)
zatarciu skazania w drodze łaski lub na podstawie amnestii,
2)
podjęciu warunkowo umorzonego postępowania,
3)
przywróceniu terminu do zaskarżenia orzeczenia stanowiącego podstawę rejestracji albo o uchyleniu takiego orzeczenia w trybie rewizji nadzwyczajnej lub na skutek wznowienia postępowania,
4)
zwolnieniu od kary ograniczenia wolności lub od kary pozbawienia wolności (art. 301 § 3 Kodeksu karnego),
5)
śmierci skazanego.
2.
W razie skazania na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, kartę karną usuwa się z rejestru, jeżeli w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby nie wpłynęło zawiadomienie o zarządzeniu jej wykonania, a w wypadku gdy obok tej kary orzeczono karę dodatkową lub grzywnę - nie wcześniej niż po otrzymaniu zawiadomienia o wykonaniu tych kar.
3.
Kartę karną zawierającą adnotację o warunkowym umorzeniu postępowania usuwa się z rejestru w każdym razie po upływie 3 miesięcy od zakończenia okresu próby.
4.
Zawiadomienia, o których mowa w ust. 1 i 2, sporządzają odpowiednio sądy lub organy prokuratury i przesyłają niezwłocznie do rejestru.
§  8.
Adnotację o rozesłaniu listów gończych usuwa się z rejestru po otrzymaniu z sądu lub od organu prokuratury zawiadomienia o ich odwołaniu.
§  9.
Rejestr z urzędu udziela wiadomości właściwym sądom lub organom prokuratury o ponownym skazaniu osób, którym warunkowo umorzono postępowanie, warunkowo zawieszono wykonanie kary lub które warunkowo przedterminowo zwolniono albo wobec których rozpoczęto wykonywanie nadzoru ochronnego.
§  10.
1.
Informacji z rejestru udziela się:
1)
sądom, organom prokuratury i innym organom powołanym do ścigania przestępstw,
2)
innym organom państwowym niż wymienione w pkt 1,
3)
instytucjom państwowym lub społecznym w wypadkach, gdy jest to uzasadnione ze względu na ich działalność,
4)
władzom państw obcych, jeżeli w tej sprawie została zawarta umowa międzynarodowa; w razie braku umowy informacja może być udzielona pod warunkiem wzajemności, przy czym istnienie wzajemności w wypadkach, w których zachodzą co do tego wątpliwości, stwierdza właściwa jednostka organizacyjna Ministerstwa Sprawiedliwości.
2.
Informacji o skazaniu obywatela polskiego przez sąd zagraniczny oraz o warunkowym umorzeniu postępowania rejestr udziela tylko organom wymienionym w ust. 1 pkt 1.
3.
Zapytanie o karalność nadesłane do rejestru powinno zawierać nazwisko i imię oraz inne dane określające tożsamość osoby, której informacja ma dotyczyć; zapytanie powinno być sporządzone co do każdej osoby na oddzielnym formularzu, a personalia powinny być ustalone na podstawie właściwych w tej mierze dokumentów.
§  11.
Karty karne i zawiadomienia (§ 3, § 4 ust. 2, § 5 ust. 2, § 7-9) oraz zapytania o karalność (§ 10 ust. 3) należy sporządzać na formularzach wykonanych według wzorów ustalonych przez Ministra Sprawiedliwości.
§  12.
1.
W razie otrzymania z rejestru informacji, że podejrzany był już prawomocnie skazany, organ prowadzący postępowanie karne zwraca się do właściwego sądu o nadesłanie odpisu lub wyciągu wyroku skazującego wraz z uzasadnieniem, jeżeli zostało sporządzone, a gdy w informacji brak jest danych co do odbycia kary pozbawienia wolności - także o nadesłanie tych danych.
2.
Jeżeli jednak dane, o których mowa w ust. 1, mogą okazać się niewystarczające, w szczególności do ustalenia, czy przestępstwo w sprawie, o które toczy się postępowanie, zostało popełnione w warunkach art. 60 Kodeksu karnego, należy zażądać nadesłania akt poprzedniej sprawy.
3.
W wypadkach wyjątkowych, jeżeli może to mieć znaczenie dla wymiaru kary, organ prowadzący postępowanie karne może zwrócić się ponadto do administracji zakładów wychowawczych, poprawczych albo do administracji zakładów karnych, w których podejrzany przebywał, o nadesłanie opinii o podejrzanym.
4.
Organ wezwany przesyła niezwłocznie żądane odpisy lub wyciągi, dane dotyczące odbycia kary pozbawienia wolności, akta sprawy lub opinie; akta sprawy zwraca się niezwłocznie po ich wykorzystaniu, w szczególności po sporządzeniu lub wyłączeniu z akt niezbędnych odpisów lub wyciągów z dokumentów.
§  13.
1.
W razie wydania prawomocnego wyroku, którym po raz pierwszy skazano sprawcę w warunkach art. 60 Kodeksu karnego, sąd orzekający w pierwszej instancji w sprawie, w której zapadł taki wyrok, zakłada teczkę informacyjną opatrzoną nazwiskiem i imieniem skazanego, datą i miejscem urodzenia oraz imionami rodziców i nazwiskiem rodowym matki - w której zamieszcza:
1)
odpisy lub wyciągi wyroku skazującego w poprzedniej sprawie i wydanego w rozpoznawanej sprawie prawomocnego wyroku wraz z uzasadnieniem, jeżeli zostało sporządzone, oraz z posiadanymi danymi co do odbycia kary,
2)
posiadane w aktach sprawy opinie zakładu wychowawczego, poprawczego lub karnego,
3)
odpis informacji dotyczącej osoby skazanego, sporządzonej według ustalonego wykazu (art. 12 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego).
2.
Teczkę informacyjną należy przesłać administracji właściwego zakładu karnego lub aresztu śledczego równocześnie z przesłaniem wyroku do wykonania kary pozbawienia wolności, zamieszczając o tym odpowiednią wzmiankę w karcie karnej.
3.
Po wykonaniu kary pozbawienia wolności lub po zwolnieniu z ośrodka przystosowania społecznego administracja zakładu karnego lub ośrodka przesyła teczkę informacyjną do rejestru załączając opinię o zachowaniu się skazanego w zakładzie lub ośrodku.
4.
W wypadku nadesłania przez sąd, organ prokuratury lub inny organ powołany do ścigania przestępstw zapytania o karalność, dotyczącego osoby skazanej w warunkach art. 60 Kodeksu karnego, rejestr wraz z informacją o karalności przesyła właściwemu organowi teczkę informacyjną dotyczącą skazanego lub zawiadamia, że teczka taka została założona i znajduje się w zakładzie karnym. W tym wypadku przepis § 12 ust. 1 nie ma zastosowania.
5.
Na podstawie informacji rejestru właściwy organ w miarę potrzeby zwraca się do administracji zakładu karnego lub ośrodka przystosowania społecznego o nadesłanie teczki informacyjnej uzupełnionej aktualną opinią o zachowaniu się oskarżonego w czasie pobytu w zakładzie lub ośrodku.
§  14.
1.
W każdym wypadku ponownego skazania sprawcy w warunkach art. 60 Kodeksu karnego sąd, który wydał w sprawie wyrok w pierwszej instancji, dołącza do teczki informacyjnej odpis lub wyciąg prawomocnego wyroku wraz z uzasadnieniem, jeżeli zostało sporządzone, a także uzupełnia teczkę znajdującymi się w aktach sprawy dokumentami wymienionymi w § 13 ust. 1 pkt 2 i 3, których teczka nie zawiera.
2.
Zamieszczone w teczce dokumenty dotyczące kolejnej sprawy należy oddzielić od poprzednich dokumentów kartą opatrzoną sygnaturą akt tej sprawy. Przepis § 13 ust. 2 ma odpowiednie zastosowanie; jeżeli jednak teczkę informacyjną nadesłał rejestr, a sąd wydał wyrok uniewinniający lub skazujący na karę inną niż pozbawienie wolności - teczkę należy przesłać do rejestru.
§  15.
1.
Do czasu odrębnego ustawowego uregulowania sprawy zapobiegania i zwalczania demoralizacji i przestępczości nieletnich, poza orzeczeniami wymienionymi w § 2, rejestracji podlegają prawomocne wyroki, którymi orzeczono wobec nieletnich lub młodocianych środek poprawczy.
2.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, mają odpowiednie zastosowanie przepisy niniejszego rozporządzenia, z tym że karty karne usuwa się z rejestru, jeżeli:
1)
w okresie próby lub warunkowego zwolnienia nieletniego lub młodocianego nie wpłynęło zawiadomienie o odwołaniu zawieszenia umieszczenia w zakładzie poprawczym lub o odwołaniu warunkowego zwolnienia z zakładu poprawczego,
2)
nieletni lub młodociany nie zostanie skazany za nowe przestępstwo do ukończenia 21 roku życia.
§  16.
1.
W sprawach zakończonych prawomocnym wyrokiem skazującym wydanym przed dniem 1 stycznia 1970 r. i podlegającym rejestracji sąd, który wydał wyrok w pierwszej instancji, przesyła do rejestru zawiadomienie o zatarciu skazania z mocy prawa, jeżeli istnieją warunki do zatarcia skazania. Zawiadomienie to sąd sporządza na wniosek osoby skazanej.
2.
Sąd, który w pierwszej instancji zamienił lub złagodził na podstawie art. XIV § 1 pkt 1, 2 i 4 Przepisów wprowadzających Kodeks karny prawomocnie orzeczoną karę, sporządza nową kartę karną i przesyła ją do rejestru ze wzmianką o dokonanej zamianie lub złagodzeniu kary.
3.
Na podstawie zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, usuwa się kartę karną z rejestru.
4.
Karty karne usuwa się z rejestru, jeżeli dotyczą skazania za czyn, który według nowej ustawy nie jest już zabroniony pod groźbą kary.
§  17.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 września 1952 r. o rejestrze skazanych (Dz. U. z 1952 r. Nr 39, poz. 273 i z 1961 r. Nr 36, poz. 186).
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1970 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1969.37.327

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie trybu rejestracji osób prawomocnie skazanych oraz sposobu zbierania w postępowaniu karnym danych dotyczących tych osób, jak również organów obowiązanych do wykonywania tych czynności.
Data aktu: 23/12/1969
Data ogłoszenia: 30/12/1969
Data wejścia w życie: 01/01/1970