Zasady i tryb likwidacji Banku Inwestycyjnego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 października 1969 r.
w sprawie zasad i trybu likwidacji Banku Inwestycyjnego.

Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 121, z 1964 r. Nr 8, poz. 50 i z 1966 r. Nr 24, poz. 151) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Z dniem 1 grudnia 1969 r. Bank Handlowy w Warszawie S.A. przejmie agendy oraz aktywa i pasywa Banku Inwestycyjnego związane z finansowaniem i kredytowaniem działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw handlu zagranicznego podległych i nadzorowanych przez Ministra Handlu Zagranicznego.
2.
Z dniem 1 grudnia 1969 r. Powszechna Kasa Oszczędności przejmie agendy oraz aktywa i pasywa Banku Inwestycyjnego związane z:
1)
udzielaniem kredytów ludności nierolniczej (bezpośrednio osobom fizycznym) na:
a)
budownictwo i remonty budynków mieszkalnych,
b)
uzupełnienie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego;
2)
udzielaniem na zlecenie Ministra Finansów pożyczek osobom fizycznym i jednostkom gospodarki nie uspołecznionej;
3)
administrowaniem należnościami:
a)
miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych z tytułu sprzedaży przez Państwo osobom fizycznym domów mieszkalnych oraz działek budowlanych,
b)
miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych, funduszów mieszkaniowych Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz funduszów innych jednostek gospodarki uspołecznionej z tytułu pożyczek, udzielonych osobom fizycznym na budownictwo mieszkaniowe,
c)
miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych z tytułu opłat rocznych za wieczyste użytkowanie działek.
3.
Przejęcie agend oraz aktywów i pasywów, wymienionych w ust. 1 i 2, nastąpi według stanu na dzień 30 listopada 1969 r.
§  2.
1.
Agendy oraz aktywa i pasywa Banku Inwestycyjnego nie wymienione w § 1 przejmie Narodowy Bank Polski z dniem 1 stycznia 1970 r.
2.
Przejęcie agend oraz aktywów i pasywów, wymienionych w ust. 1, nastąpi według stanu i bilansu na dzień 31 grudnia 1969 r.
§  3.
1.
Z chwilą przejęcia aktywów i pasywów, wymienionych w § 1 i § 2, wierzytelności Banku Inwestycyjnego przechodzą w granicach przejęcia na banki przejmujące (§ 1 i § 2), a zarazem banki te stają się dłużnikami w miejsce Banku Inwestycyjnego. Przejście praw i obowiązków Banku Inwestycyjnego na banki przejmujące następuje z mocy samego prawa.
2.
Hipoteki, poręczenia i prawa zastawu ustanowione dla zabezpieczenia zobowiązań nie wygasają, lecz przysługują nadal bankowi przejmującemu, jeżeli stał się wierzycielem, lub przeciwko niemu, jeżeli stał się dłużnikiem. W stosunku do zabezpieczeń będących przedmiotem wpisu do księgi wieczystej lub rejestru publicznego przejście zostanie uwidocznione na jednostronny wniosek osoby uprawnionej. Wniosek taki zaopatrzony w zaświadczenie banku przejmującego o przejściu zabezpieczenia stanowi podstawę dla dokonania wpisów w księgach wieczystych i rejestrach publicznych. Wnioski takie oraz czynności w postępowaniu dotyczącym prowadzenia ksiąg wieczystych i rejestrów są wolne od wszelkich opłat.
3.
Przejście praw i obowiązków, o których mowa w rozporządzeniu, nie pozbawia dłużnika praw wynikających z przepisu art. 513 Kodeksu cywilnego.
§  4.
Określone w odrębnych przepisach uprawnienia i obowiązki Banku Inwestycyjnego przechodzą na banki przejmujące w granicach przejętych agend.
§  5.
Odpowiednio do zakresu przejętych agend, banki przejmujące:
1)
przejmą od Banku Inwestycyjnego limity zatrudnienia i funduszu płac, wyodrębnione lokale użytkowe i mieszkalne, maszyny i urządzenia,
2)
wstępują w prawa i obowiązki Banku Inwestycyjnego wynikające z umów o pracę z pracownikami zatrudnionymi przy wykonywaniu przejmowanych czynności w Banku Inwestycyjnym.
§  6.
Z chwilą przejęcia agend oraz aktywów i pasywów Banku Inwestycyjnego przez Narodowy Bank Polski, Bank Inwestycyjny uznaje się za zlikwidowany.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1969.31.252

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb likwidacji Banku Inwestycyjnego.
Data aktu: 23/10/1969
Data ogłoszenia: 08/11/1969
Data wejścia w życie: 08/11/1969