Zwalczanie chorób wirusowych ziemniaka.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 13 stycznia 1969 r.
w sprawie zwalczania chorób wirusowych ziemniaka.

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 16 lutego 1961 r. o ochronie roślin uprawnych przed chorobami, szkodnikami i chwastami (Dz. U. Nr 10, poz. 55) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może wydać zakaz sadzenia ziemniaków innych niż uznane za odpowiednie do tego celu:
1)
na terenach, gdzie wskutek silnego wystąpienia chorób wirusowych nastąpiło wyrodzenie się ziemniaka,
2)
na terenach położonych w odległości mniejszej niż 400 m od pól państwowych jednostek prowadzących hodowlę ziemniaka, jeżeli wskutek opanowania upraw ziemniaczanych chorobami wirusowymi na tych terenach może być zagrożony stan zdrowia upraw hodowlanych tych jednostek.
2.
Wydając zakaz, prezydium rady narodowej wskaże jednocześnie jednostki lub gospodarstwa rolne, od których można nabywać ziemniaki uznane przez prezydium za odpowiednie do sadzenia.
§  2.
1.
Osoby użytkujące grunty na terenach objętych zakazem, o jakim mowa w § 1, obowiązane są do usuwania samosiewów ziemniaka na zeszłorocznych kartofliskach i w pobliżu kopców.
2.
Ziemniaki zasadzone wbrew zakazowi, określonemu w § 1 ust. 1, powinny być usunięte z pola przez plantatora najpóźniej do 15 czerwca.
§  3.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może w celu zwalczania chorób wirusowych ziemniaka wprowadzić na terenie całego województwa (miasta wyłączonego z województwa) lub na jego określonej części obowiązek stosowania wszystkich lub niektórych spośród następujących środków:
1)
ustalenie takiego terminu sadzenia ziemniaków, aby w czasie pojawienia się mszyc, będących roznosicielami chorób wirusowych, krzaki były już dobrze rozwinięte,
2)
prowadzenie plantacji nasiennych ziemniaków w określonej odległości od innych plantacji ziemniaków,
3)
usuwanie z plantacji ziemniaków krzaków opanowanych chorobą wirusową oraz ich niszczenie,
4)
usuwanie chwastów z plantacji ziemniaków w celu zniszczenia żywicieli niektórych wirusów ziemniaczanych i miejsca wylęgu mszyc,
5)
usuwanie samosiewów ziemniaków wyrosłych na zeszłorocznych kartofliskach i w pobliżu kopców,
6)
zwalczanie mszyc przy pomocy środków chemicznych,
7)
mechaniczne bądź chemiczne niszczenie naci ziemniaczanej.
2.
Wprowadzając obowiązki określone w ust. 1 prezydium rady narodowej ustali jednocześnie sposób i terminy wykonania tych obowiązków.
3.
Obowiązki określone w ust. 1 mogą być wprowadzone na terenie objętym zakazem, o którym mowa w § 1, lub poza tym terenem.
4.
Zarządzenie prezydium rady narodowej o wprowadzeniu obowiązku zwalczania mszyc przy pomocy środków chemicznych powinno być wydane po wysłuchaniu opinii właściwego do spraw zdrowia organu tegoż prezydium.
§  4.
W celu zbadania, czy nie występują choroby wirusowe ziemniaków, oraz w celu przeprowadzenia kontroli wykonania obowiązków wynikających z niniejszego rozporządzenia oraz z zarządzeń prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) właściwe do spraw rolnych organy tych prezydiów uprawnione są do:
1)
wstępu na grunty, na których rosną lub rosły ziemniaki, i do pomieszczeń służących do przechowania ziemniaków,
2)
bezpłatnego pobierania próbek ziemniaków w ilości do 1 kg,
3)
żądania potrzebnych informacji.
§  5.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 7 maja 1960 r. w sprawie zwalczania chorób wirusowych ziemniaka (Dz. U. Nr 32, poz. 181).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1969.3.18

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwalczanie chorób wirusowych ziemniaka.
Data aktu: 13/01/1969
Data ogłoszenia: 29/01/1969
Data wejścia w życie: 29/01/1969