Dodatki do emerytur i rent z tytułu pracy naukowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 sierpnia 1968 r.
w sprawie dodatków do emerytur i rent z tytułu pracy naukowej.

Na podstawie art. 46 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Okres pracy naukowej wymagany do przyznania dodatku do emerytury pracownikowi, który wykonywał tę pracę ostatnio przed osiągnięciem wieku emerytalnego, wynosi co najmniej 15 lat, a jeżeli pracownik powołany został na stanowisko wymienione w art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6), zwanej dalej "ustawą", po ukończeniu 55 roku życia - co najmniej 10 lat.
2.
Okres pracy naukowej wymagany do przyznania dodatku do emerytury pracownikowi, który ostatnio przed osiągnięciem wieku emerytalnego wykonywał pracę inną niż naukowa, wynosi co najmniej:
1)
25 lat dla mężczyzny i 20 lat dla kobiety albo
2)
15 lat, pod warunkiem że przejście z pracy naukowej do innej pracy, wykonywanej ostatnio przed osiągnięciem wieku emerytalnego, nastąpiło ze względu na stan zdrowia, w drodze wyboru, przeniesienia służbowego lub innego zarządzenia albo też na skutek objęcia stanowiska obsadzanego w drodze konkursu w zakładzie społecznym służby zdrowia.
§  2.
1.
Okres pracy naukowej wymagany do przyznania dodatku do renty inwalidzkiej pracownikowi, który wykonywał tę pracę ostatnio przed powstaniem inwalidztwa, wynosi co najmniej 5 lat w ciągu ostatnich 10 lat przed powstaniem inwalidztwa.
2.
Okres pracy naukowej, o którym mowa w ust. 1, nie jest wymagany, jeżeli pracownik ubiega się o dodatek do renty inwalidzkiej z tytułu inwalidztwa powstałego wskutek wypadku w zatrudnieniu lub choroby zawodowej, pozostających w związku z tą pracą.
3.
Okres pracy naukowej wymagany do przyznania dodatku do renty inwalidzkiej pracownikowi, który w chwili powstania inwalidztwa wykonywał pracę inną niż naukowa, wynosi co najmniej 10 lat, przy czym prawo do dodatku powstaje jeżeli:
1)
przejście z pracy naukowej do innej pracy, wykonywanej ostatnio przed powstaniem inwalidztwa, nastąpiło ze względu na stan zdrowia, w drodze wyboru, przeniesienia służbowego lub innego zarządzenia oraz
2)
przerwa między ustaniem pracy naukowej a powstaniem inwalidztwa nie była dłuższa niż 5 lat.
§  3.
Do okresu pracy naukowej, poza pracą na stanowiskach, o których mowa w art. 46 ust. 2 ustawy, zalicza się również:
1)
okresy pracy na stanowisku zastępcy profesora, jeżeli z pracy tej pracownik przeszedł do pracy naukowej oraz
2)
okresy, o których mowa w art. 10 ustawy, jeżeli bezpośrednio przed tymi okresami pracownik wykonywał pracę naukową.
§  4.
1.
Osobom powołanym na stanowisko profesora, docenta etatowego, samodzielnego pracownika naukowo-badawczego, starszego kustosza dyplomowanego lub kustosza dyplomowanego przed dniem 9 kwietnia 1965 r. do okresu pracy naukowej wymaganego do przyznania dodatku mogą być zaliczone - poza okresami wymienionymi w § 3 - również okresy pracy naukowo-badawczej lub zawodowej, wykonywanej przed powołaniem na to stanowisko w dziedzinie objętej działaniem szkoły wyższej, wyższej szkoły zawodowej, placówki naukowej lub naukowo-badawczej albo w dziedzinie pokrewnej.
2.
Zaliczenia okresów pracy, o której mowa w ust. 1, dokonuje dla pracowników:
1)
szkół wyższych i wyższych szkół zawodowych - minister sprawujący nadzór nad tymi szkołami, po wysłuchaniu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego (Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego),
2)
Polskiej Akademii Nauk i jej placówek naukowych, instytutów naukowo-badawczych oraz innych placówek uprawnionych do zatrudniania pracowników naukowo-badawczych - Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk lub właściwy minister, po wysłuchaniu opinii Głównej Komisji Kwalifikacyjnej,
3)
wyższych szkół wojskowych i wojskowych instytutów naukowo-badawczych oraz innych placówek wojskowych uprawnionych do zatrudniania pracowników naukowo-badawczych - Minister Obrony Narodowej, po wysłuchaniu opinii Rady Wyższego Szkolnictwa Wojskowego.
3.
Przepis ust. 1 stosuje się również do osób powołanych przed dniem 31 grudnia 1966 r. na stanowiska wymienione w tym przepisie w Bibliotece Narodowej i w Bibliotece Śląskiej. Zaliczenia okresów pracy, o której mowa w ust. 1, dokonuje Minister Kultury i Sztuki po wysłuchaniu opinii Rady Naukowej Biblioteki Narodowej.
§  5.
Przy ustalaniu okresu pracy naukowej wymaganego do przyznania dodatku do emerytury lub renty inwalidzkiej nie uwzględnia się okresów tej pracy wykonywanej w wymiarze czasu pracy niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć, niezależnie od tego, czy praca ta wykonywana była przed czy po wejściu w życie rozporządzenia.
§  6.
1.
Wysokość dodatku oblicza się od emerytury lub renty, która przysługiwałaby wyłącznie od zarobków uzyskiwanych z pracy naukowej, przy czym przy ustalaniu tych zarobków stosuje się odpowiednio przepis art. 17 ustawy.
2.
Wysokość dodatku oblicza się od emerytury lub renty (ust. 1) bez jakichkolwiek innych dodatków.
§  7.
W razie ponownego ustalenia wysokości renty inwalidzkiej na podstawie art. 70 ustawy wysokość dodatku ulega ponownemu ustaleniu, jeżeli nową wysokość renty ustala się od zarobków z pracy naukowej; natomiast wysokość dodatku nie ulega zmianie, jeżeli nową wysokość renty ustala się od zarobków z pracy innej niż praca naukowa.
§  8.
Prawa do dodatku do emerytury lub renty nie nabywa, a nabyte traci osoba prawomocnie ukarana w trybie dyscyplinarnym karą wydalenia ze służby.
§  9.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do emerytur i rent określonych w przepisach:
1)
ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 19),
2)
ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 10),
3)
ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 11).
§  10.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 1965 r. w sprawie dodatków do rent z tytułu pracy naukowej (Dz. U. Nr 26, poz. 175).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024