Szczegółowe zasady zmniejszania rent inwalidzkich przysługujących z tytułu wypadków przy pracy w razie osiągania przez rencistę zarobku z tytułu zatrudnienia lub dochodu z innych źródeł.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 czerwca 1968 r.
w sprawie szczegółowych zasad zmniejszania rent inwalidzkich przysługujących z tytułu wypadków przy pracy w razie osiągania przez rencistę zarobku z tytułu zatrudnienia lub dochodu z innych źródeł.

Na podstawie art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 3, poz. 8) oraz art. 84 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zmniejszenie renty inwalidzkiej przysługującej z tytułu wypadku przy pracy renciście zaliczonemu do II lub III grupy inwalidów następuje w razie osiągania przez niego zarobku z tytułu zatrudnienia lub dochodu z innych źródeł.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania w przypadkach, w których rencistę ze względu na wysokość osiąganych zarobków lub dochodów traktuje się według przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin na równi z rencistą nie zatrudnionym lub nie posiadającym dochodu z innych źródeł.
§  2.
1.
Renta inwalidzka określona w § 1 podlega zmniejszeniu tylko wtedy, gdy renta ta wraz z miesięcznym zarobkiem z tytułu zatrudnienia lub dochodem z innych źródeł przekracza kwotę zarobku, stanowiącego podstawę wymiaru tej renty.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 rentę inwalidzką zmniejsza się o kwotę różnicy między tą rentą wraz z miesięcznym zarobkiem lub dochodem, o których mowa w ust. 1, a kwotą zarobku stanowiącego podstawę wymiaru tej renty.
3.
Renta inwalidzka ustalona w myśl ust. 2 nie może być niższa od renty inwalidzkiej przysługującej z tytułu wypadku w zatrudnieniu przewidzianej w przepisach, o których mowa w art. 1 ust. 3 pkt 2-4 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 3, poz. 8), dla osoby osiągającej zarobek z tytułu zatrudnienia lub dochód z innych źródeł.
4.
Przy zmniejszaniu renty inwalidzkiej (§ 1) bierze się pod uwagę:
1)
w razie osiągania zarobków z tytułu zatrudnienia - łączny zarobek w gotówce i w naturze, który przyjmuje się do obliczenia podstawy wymiaru renty, wypłacony w miesiącu kalendarzowym po potrąceniu podatku od wynagrodzeń i składki na cele emerytalne;
2)
w razie osiągania dochodu z innych źródeł podlegającego podatkowi:
a)
od wynagrodzeń - dochód po potrąceniu tego podatku obliczony w stosunku miesięcznym,
b)
obrotowemu i dochodowemu lub tylko dochodowemu - dochód ustalony dla wymiaru podatku dochodowego niezależnie od zwolnień podatkowych, ustalony w stosunku miesięcznym, z okresu przyjętego dla wymiaru tego podatku,
c)
gruntowemu - roczny przychód szacunkowy ustalony dla wymiaru tego podatku, bez uwzględnienia ulg stosowanych przy ustalaniu tego przychodu, podzielony przez 12.
5.
Jeżeli rencista posiada dochody z kilku źródeł określonych w ust. 4 pkt 2, dochody te zlicza się.
§  3.
1.
Renta inwalidzka ulega zmniejszeniu poczynając od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym rencista osiągnął zarobek z tytułu zatrudnienia lub dochód z innych źródeł.
2.
Jeżeli rencista, któremu przysługuje renta określona w § 1, podjął zatrudnienie w uspołecznionym zakładzie pracy i nie posiada dochodu z innych źródeł, właściwy organ rentowy może przekazać temu zakładowi wypłatę renty. O zaprzestaniu zatrudnienia zakład pracy zawiadamia niezwłocznie organ rentowy, który podejmuje dalszą wypłatę renty.
3.
Uspołeczniony zakład pracy wypłaca rentę na rachunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dokonując jej zmniejszenia w razie zajścia okoliczności powodujących zmniejszenie renty.
4.
W razie sporu między zakładem pracy a rencistą dotyczącego zmniejszenia renty, zakład pracy przekazuje sprawę do decyzji organu rentowego, który ustalił prawo do renty.
5.
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określi szczegółowe zasady wykonywania przez uspołecznione zakłady pracy czynności, o których mowa w ust. 2 i 3.
§  4.
1.
Rencista obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić organ rentowy lub zakład pracy wypłacający rentę o powstaniu okoliczności uzasadniających zmniejszenie renty inwalidzkiej, przedkładając równocześnie zaświadczenie o wysokości zarobków z tytułu zatrudnienia lub dochodu z innych źródeł.
2.
Zaprzestanie osiągania zarobku z tytułu zatrudnienia lub dochodu z innych źródeł rencista stwierdza przez złożenie odpowiedniego oświadczenia na piśmie.
§  5.
Jeżeli rencista przestał osiągać zarobek z tytułu zatrudnienia lub dochód z innych źródeł w wysokości uzasadniającej zmniejszenie renty, organ rentowy lub zakład pracy wznawia wypłatę renty inwalidzkiej w pełnej wysokości.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1968 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.22.146

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady zmniejszania rent inwalidzkich przysługujących z tytułu wypadków przy pracy w razie osiągania przez rencistę zarobku z tytułu zatrudnienia lub dochodu z innych źródeł.
Data aktu: 18/06/1968
Data ogłoszenia: 03/07/1968
Data wejścia w życie: 03/07/1968, 01/01/1968