Tunezja-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej. Tunis.1966.04.27.

UMOWA
O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM REPUBLIKI TUNEZYJSKIEJ
podpisana w Tunisie dnia 27 kwietnia 1966 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 27 kwietnia 1966 r. podpisana została w Tunisie Umowa o współpracy kulturalnej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Tunezyjskiej o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM REPUBLIKI TUNEZYJSKIEJ

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Republiki Tunezyjskiej, dążąc do rozwoju współpracy między obu krajami w dziedzinie oświaty, nauki, kultury, informacji i sportu, w przekonaniu, że tego rodzaju współpraca służyć będzie zacieśnieniu więzów przyjaźni między obu narodami, postanowiły zawrzeć Umowę o współpracy kulturalnej i w tym celu wyznaczyły swych pełnomocników, a mianowicie: (pominięto),

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  I

Umawiające się Strony będą rozwijały wzajemną współpracę w dziedzinie oświaty, nauki, kultury, sztuki i sportu, jak również w dziedzinie informacji.

Artykuł  II

Umawiające się Strony zobowiązują się popierać i rozwijać w szczególności:

- współpracę między swymi wyższymi uczelniami i instytutami naukowo-badawczymi, stowarzyszeniami i organizacjami oświatowymi i kulturalnymi, młodzieżowymi i sportowymi, jak również instytucjami kinematograficznymi oraz instytucjami działającymi w zakresie informacji;

- wymianę informacji i materiałów z dziedziny oświaty, nauki i kultury;

- organizowanie konferencji i wymianę osób zajmujących się działalnością oświatową, naukową i kulturalną;

- wymianę prac i publikacji naukowych, technicznych, literackich i artystycznych, tłumaczenie i wydawanie prac i publikacji naukowych, technicznych, literackich i artystycznych;

- wymianę filmów, audycji i materiałów radiowych i telewizyjnych, koprodukcję w zakresie filmu, jak również organizowanie koncertów, przedstawień teatralnych, wystaw artystycznych i imprez sportowych.

Artykuł  III

Każda z Umawiających się Stron będzie ułatwiać pracownikom naukowym oraz studentom drugiej Umawiającej się Strony prowadzenie badań i studiów na uczelniach wyższych, w instytutach, archiwach, bibliotekach i muzeach, jak również we wszystkich innych instytucjach o tym samym przeznaczeniu.

Artykuł  IV

Każda z Umawiających się Stron będzie ułatwiać przyznawanie stypendiów na studia i staże oraz udzielać wszelkiej innej pomocy studentom, technikom, inżynierom, naukowcom i artystom drugiej Umawiającej się Strony, dla umożliwienia prowadzenia studiów, badań naukowych, odbycia specjalizacji.

Artykuł  V

Każda z Umawiających się Stron będzie dokładać starań aby będące w użyciu podręczniki dotyczące kultury, historii i geografii dawały jak najdokładniejsze pojęcie o kraju drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  VI

Każda z Umawiających się Stron zobowiązuje się do zbadania warunków, na podstawie których będą mogły być uznawane za równorzędne, dla celów uniwersyteckich, naukowych, technicznych i kulturalnych, dyplomy i tytuły uniwersyteckie, przyznawane w obu krajach.

Artykuł  VII

Dla realizacji niniejszej Umowy Umawiające się Strony opracują roczne programy współpracy kulturalnej.

Programy te, zawierające wskazówki co do sposobu ich finansowania, będą ustalane przez Komisję Mieszaną, która będzie się zbierała na przemian w Warszawie i w Tunisie.

Artykuł  VIII

Niniejsza Umowa podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która nastąpi w Warszawie.

Artykuł  IX

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat. Podlega ona przedłużaniu za milczącą zgodą na dalsze pięcioletnie okresy, o ile jedna z Umawiających się Stron nie wypowie jej na sześć miesięcy przed upływem odpowiedniego okresu pięcioletniego.

Sporządzono w Tunisie, dnia 27 kwietnia 1966 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, arabskim i francuskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc obowiązującą.

Na dowód czego pełnomocnicy obu Umawiających się Stron podpisali niniejszą Umowę i opatrzyli ją pieczęciami.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 30 grudnia 1966 roku.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024