Sposób postępowania członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu powierzonych im zadań.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 15 lipca 1967 r.
w sprawie sposobu postępowania członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu powierzonych im zadań.

Na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 1 i ust. 3 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o Ochotniczej Rezerwie Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 23, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Sposób interwencji członka Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, zwanej dalej w skrócie ORMO, w razie ujawnienia wykroczenia powinien być uzależniony od społecznego niebezpieczeństwa czynu, rozmiarów szkody, stopnia zawinienia sprawcy oraz jego zachowania się po popełnieniu wykroczenia.
2.
Jeżeli społeczne niebezpieczeństwo czynu jest znikome, należy w zasadzie ograniczyć się do zwrócenia uwagi sprawcy wykroczenia na sprzeczne z prawem zachowanie się, udzielić mu odpowiedniego pouczenia i ostrzec przed odpowiedzialnością.
§  2.
O popełnieniu wykroczenia przez nieletniego należy zawiadomić rodziców lub opiekunów.
§  3.
1.
W stosunku do osób, które dopuściły się wykroczenia o dużym społecznym niebezpieczeństwie, oraz osób, które mimo ostrzeżenia dopuściły się powtórnie wykroczenia, członek ORMO powinien sporządzić wniosek o ukaranie do kolegium karno-administracyjnego prezydium właściwej rady narodowej. Dotyczy to następujących wykroczeń:
1)
niestosowania się do przepisów porządkowych o zachowaniu się w miejscach publicznych,
2)
publicznego dopuszczenia się nieobyczajnego wybryku,
3)
naruszenia spokoju publicznego przez krzyk, alarm lub inny wybryk,
4)
uszkadzania drzew i krzewów oraz deptania i niszczenia trawników i zieleńców na placach, ulicach, skwerach, w parkach i w innych miejscach publicznych,
5)
zanieczyszczania dróg publicznych, ulic i nieruchomości (obejść gospodarskich, bram, podwórek, klatek schodowych itp.),
6)
naruszenia przepisów o bezpieczeństwie i porządku ruchu na drogach publicznych.
2.
W sprawach określonych w ust. 1 wnioski o ukaranie kieruje do kolegium karno-administracyjnego komendant jednostki ORMO bezpośrednio lub za pośrednictwem komendanta właściwej terenowo jednostki Milicji Obywatelskiej.
3.
Członek ORMO posiadający odpowiednie przygotowanie może brać udział w rozprawie karno-administracyjnej w charakterze oskarżyciela publicznego. W tym charakterze może on także składać za pośrednictwem komendanta jednostki ORMO albo komendanta właściwej terenowo jednostki Milicji Obywatelskiej odwołania od postanowień i orzeczeń wydanych przez kolegia karno-administracyjne.
4.
Upoważnienia do brania udziału w rozprawie karno-administracyjnej w charakterze oskarżyciela publicznego wydają społeczne komitety ORMO na wniosek komendantów jednostek ORMO.
§  4.
Członek ORMO obowiązany jest okazać legitymację organizacyjną na żądanie osoby, w stosunku do której wykonuje on swoje uprawnienia.
§  5.
1.
Osobę podejrzaną o popełnienie wykroczenia należy wylegitymować.
2.
Jeżeli sprawca wykroczenia odmówi okazania dowodu tożsamości, należy go doprowadzić do funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej, a jeżeli nie ma go w pobliżu - do najbliższej jednostki Milicji Obywatelskiej.
3.
Wobec osoby przeciwstawiającej się doprowadzeniu do funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej lub do jednostki Milicji Obywatelskiej można zastosować przymus bezpośredni, nie wyłączając siły fizycznej w granicach niezbędnej potrzeby, jeżeli osoba taka - mimo wezwania i zagrożenia zastosowaniem przymusu bezpośredniego - przeciwstawia się doprowadzeniu.
4.
Do funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej lub najbliższej jednostki Milicji Obywatelskiej należy doprowadzać również sprawców wykroczeń nie posiadających żadnych dokumentów tożsamości.
§  6.
1.
W razie ujawnienia przestępstwa, członek ORMO obowiązany jest zawiadomić o tym niezwłocznie najbliższą jednostkę Milicji Obywatelskiej i zabezpieczyć ślady i dowody przestępstwa, jeżeli zwłoka grozi ich zatarciem, a w szczególności wylegitymować sprawcę i świadków przestępstwa. Przepisy § 5 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
2.
W razie schwytania sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem w czasie pościgu, gdy zachodzi obawa jego ucieczki lub nie można ustalić jego tożsamości, członek ORMO zatrzymuje go i niezwłocznie przekazuje funkcjonariuszowi Milicji Obywatelskiej lub doprowadza do najbliższej jednostki Milicji Obywatelskiej.
§  7.
Uprawnienia członków ORMO w zakresie kontroli ruchu drogowego oraz zasady i tryb ich wykonywania określają odrębne przepisy.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024