Obowiązek stosowania nawozów mineralnych w gospodarstwach rolnych.

USTAWA
z dnia 13 czerwca 1967 r.
o obowiązku stosowania nawozów mineralnych w gospodarstwach rolnych.

W celu zapewnienia odpowiedniego wzrostu produkcji rolnej poprzez stosowanie nawozów mineralnych w gospodarstwach rolnych o niskim poziomie gospodarowania stanowi się, co następuje:
Art.  1.
1.
Wprowadza się obowiązek stosowania na użytkach rolnych minimalnych dawek nawozów mineralnych - azotowych, fosforowych i potasowych, zwanych dalej "nawozami mineralnymi".
2.
Obowiązkowi określonemu w ust. 1 podlegają właściciele (posiadacze) indywidualnych gospodarstw rolnych o obszarze:
1)
dwóch lub więcej hektarów przeliczeniowych gruntów ornych lub
2)
dwóch lub więcej hektarów fizycznych trwałych użytków zielonych zmeliorowanych oraz trwałych użytków zielonych nie zmeliorowanych klasy I, II i III, lub
3)
trzech albo więcej hektarów łącznie użytków rolnych określonych w pkt 1 i 2.
3.
Ustalenie obszaru gruntów ornych w hektarach przeliczeniowych następuje według zasad stosowanych przy ustalaniu wysokości obowiązkowych dostaw zbóż.
4.
Minister Rolnictwa może w drodze rozporządzenia rozciągnąć obowiązek stosowania minimalnych dawek nawozów mineralnych również na właścicieli (posiadaczy) indywidualnych gospodarstw rolnych o obszarze mniejszym niż określony w ust. 2.
Art.  2.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) po zasięgnięciu opinii prezydiów powiatowych (miejskich miast stanowiących powiaty, dzielnicowych w miastach wyłączonych z województw) rad narodowych ustalą rejony, które będą objęte obowiązkiem stosowania minimalnych dawek nawozów mineralnych.
2.
Prezydia powiatowych (miejskich miast stanowiących powiaty, dzielnicowych w miastach wyłączonych z województw) rad narodowych po zasięgnięciu opinii stacji chemiczno-rolniczych ustalają dla poszczególnych rejonów wysokość minimalnych dawek nawozów mineralnych na 1 hektar użytków rolnych.
3.
Prezydia gromadzkich (miejskich) rad narodowych oraz rad narodowych osiedli mogą w zależności od lokalnych warunków gospodarczych obniżać ustalone dla danego rejonu minimalne dawki nawozów mineralnych, nie więcej jednak niż o 20%.
4.
Minister Rolnictwa określi:
1)
warunki, w jakich prezydia rad narodowych mogą wprowadzać obowiązek stosowania minimalnych dawek nawozów mineralnych,
2)
zasady i tryb postępowania przy ustalaniu minimalnych dawek nawozów mineralnych.
Art.  3.
1.
Ilość nawozów mineralnych, jaką należy stosować w poszczególnych gospodarstwach rolnych, ustala się w zależności od liczby hektarów przeliczeniowych gruntów ornych, wchodzących w skład poszczególnych gospodarstw, oraz liczby hektarów fizycznych zmeliorowanych trwałych użytków zielonych i nie zmeliorowanych trwałych użytków zielonych klasy I, II i III.
2.
Ilość nawozów mineralnych w czystym składniku, jakie należy zastosować w poszczególnych gospodarstwach rolnych w danym roku gospodarczym, ustala w drodze decyzji biuro gromadzkiej rady narodowej bądź właściwy do spraw rolnych organ prezydium miejskiej (dzielnicowej) rady narodowej lub rady narodowej osiedla.
3.
Decyzje, o których mowa w ust. 2, doręcza się zainteresowanym właścicielom (posiadaczom) gospodarstw rolnych lub zawiadamia się ich o wydaniu tych decyzji w sposób przyjęty w danej miejscowości, a następnie ogłasza się je przez wywieszenie w lokalu organu administracji, który te decyzje wydał, na okres 14 dni. Z chwilą upływu tego okresu decyzje uważa się za doręczone.
Art.  4.
1.
Rada Ministrów określi zakres i zasady pomocy finansowej Państwa w postaci kredytów bankowych dla właścicieli (posiadaczy) indywidualnych gospodarstw rolnych na zakup nawozów w ramach obowiązku stosowania minimalnych dawek nawozów mineralnych.
2.
Prezydia powiatowych (miejskich miast stanowiących powiaty, dzielnicowych w miastach wyłączonych z województw) rad narodowych zapewnią gospodarstwom rolnym w rejonach objętych obowiązkiem stosowania minimalnych dawek nawozów mineralnych:
1)
możliwość nabycia niezbędnej ilości nawozów mineralnych,
2)
odpowiedni instruktaż agrotechniczny dotyczący racjonalnego stosowania nawozów mineralnych w oparciu o dane określające odczyn i zasobność gleb.
Art.  5.

Minister Rolnictwa określi w drodze rozporządzenia sposób stwierdzania wywiązania się z obowiązku stosowania nawozów mineralnych w ustalonej ilości (art. 3 ust. 2).

Art.  6.
1.
Właściciel (posiadacz) gospodarstwa rolnego, który nie wykonał w całości lub w części obowiązku zastosowania minimalnych dawek nawozów mineralnych, obowiązany jest wpłacić na rachunek prezydium właściwej rady narodowej kwotę, odpowiadającą 80% wartości nie wykupionej ilości tych nawozów, obliczonej według średniej krajowej ceny 1 kg czystego składnika nawozów mineralnych - jeżeli gospodarstwo podlega obowiązkowi dostawy zbóż, a 100% tej wartości - jeżeli gospodarstwo nie jest objęte obowiązkiem dostawy zbóż. Średnią cenę krajową 1 kg czystego składnika nawozów mineralnych ustala Minister Rolnictwa.
2.
Wysokość kwoty do wpłaty (ust. 1) ustala biuro gromadzkiej rady narodowej lub właściwy do spraw rolnych organ prezydium miejskiej (dzielnicowej) rady narodowej albo rady narodowej osiedla i wzywa zobowiązanego do uiszczenia należności w terminie dwóch tygodni od daty wezwania. Nie uiszczone w terminie należności podlegają ściągnięciu stosownie do przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
3.
Kwoty pobrane za niewykonanie obowiązku stosowania minimalnych dawek nawozów mineralnych przelewa się na fundusz gromadzki, a w miastach i osiedlach, w których utworzony został fundusz miejski bądź osiedlowy - na ten fundusz.
4.
Minister Rolnictwa może określić szczególne przypadki, w których właściciele (posiadacze) gospodarstw rolnych będą mogli być zwolnieni przez organ określony w ust. 2 od obowiązku wpłacenia kwoty, o której mowa w ust. 1.
Art.  7.

Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia wprowadzić obowiązek stosowania także nawozów wapniowych, ustalając zarazem tryb określania gospodarstw, których właściciele (posiadacze) będą podlegali temu obowiązkowi, zasady i tryb określania wysokości dawek tych nawozów na 1 ha oraz sposób stwierdzania wywiązania się z wymienionego obowiązku i jego egzekucji.

Art.  8.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024