Algieria-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej. Algier.1964.07.22.

UMOWA
MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM ALGIERSKIEJ REPUBLIKI DEMOKRATYCZNEJ I LUDOWEJ O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ,
podpisana w Algierze dnia 22 lipca 1964 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 22 lipca 1964 roku podpisana została w Algierze Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Algierskiej Republiki Demokratycznej i Ludowej o współpracy kulturalnej o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM ALGIERSKIEJ REPUBLIKI DEMOKRATYCZNEJ I LUDOWEJ O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Algierskiej Republiki Demokratycznej i Ludowej,

dążąc do rozwoju całości stosunków kulturalnych między obu krajami, w celu pomnożenia i zacieśnienia więzów przyjaźni łączących narody polski i algierski,

postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i w tym celu wyznaczyły swych Pełnomocników, a mianowicie: (pominięto),

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1

Umawiające się Strony zobowiązują się przekazywać sobie wzajemnie informacje o swych doświadczeniach i działalności w dziedzinie nauki, kultury, oświaty, szkolnictwa, kultury fizycznej i sportu, a to poprzez wysyłanie delegacji i przedstawicieli nauki i kultury, poprzez wymianę informacji i dokumentacji o charakterze oświatowym i kuturalnym, organizowanie wystaw, koncertów i innych imprez artystycznych i sportowych.

Artykuł  2

Realizacja przedsięwzięć przewidzianych w artykule 1 będzie dokonywana w wyniku porozumienia między kompetentnymi organami Rządów. Każda z Umawiających się Stron dołoży starań wszystkimi możliwymi środkami dla zapewnienia pełnego sukcesu tych wymian kulturalnych.

Artykuł  3

Obie Umawiające się Strony będą czuwać nad przestrzeganiem i ochroną praw autorskich obywateli Strony drugiej.

Artykuł  4

Każda z Umawiających się Stron odda do dyspozycji obywatelowi Strony drugiej stypendia w celu umożliwienia im studiów na uniwersytetach i wyższych uczelniach w zakresie przedmiotów, które zostaną ustalone w drodze porozumienia między Stronami.

Artykuł  5

Osoby korzystające ze stypendiów przewidzianych w artykule 4 będą wyznaczane przez kompetentne organa Rządów obu krajów.

Artykuł  6

Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinie radia i telewizji oraz wymianę filmów ich własnej produkcji (filmy długometrażowe, naukowe i filmowe kroniki aktualności) w oparciu o umowy zawarte w tym celu między zainteresowanymi instytucjami obu krajów.

Artykuł  7

Obie Strony rozpatrzą wszelkie możliwości uznania wydawanych przez uczelnie drugiej Strony dyplomów i zaświadczeń o odbytych studiach - w celu zawarcia odrębnej umowy regulującej tę kwestię.

Artykuł  8

Dla realizacji postanowień niniejszej Umowy przedstawiciele obu Stron opracują co roku plan, którego wykonanie powierzone będzie kompetentnym organom każdej z Umawiających się Stron.

Artykuł  9

Umowa niniejsza zawarta jest na okres trzech lat i ulega automatycznie przedłużaniu na dalsze trzyletnie okresy, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na trzy miesiące przed upływem danego okresu.

Artykuł  10

Niniejsza Umowa podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która nastąpi w Algierze.

Sporządzono w Algierze dnia 22 lipca 1964 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, arabskim i francuskim, przy czym wszystkie teksty posiadają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 18 grudnia 1964 roku.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024