Podejmowanie środków koniecznych dla usuwania wad jakości wyrobów oraz wstrzymywanie produkcji wyrobów niskiej jakości.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 marca 1967 r.
w sprawie podejmowania środków koniecznych dla usuwania wad jakości wyrobów oraz wstrzymywania produkcji wyrobów niskiej jakości.

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o utworzeniu Centralnego Urzędu Jakości i Miar (Dz. U. Nr 23, poz. 147) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie reguluje warunki i tryb postępowania w sprawach podejmowania przez ministrów, na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Jakości i Miar, koniecznych środków dla usunięcia wad jakości wyrobów oraz wstrzymania produkcji wyrobów niskiej jakości.
2.
Wyrobami niskiej jakości w rozumieniu rozporządzenia są wyroby, których jakość jest gorsza od określonej w normach lub w innych przepisach szczególnych, w warunkach technicznych lub innych warunkach ustalonych dla określonych wyrobów albo które nie nadają się do użytku zgodnie z ich przeznaczeniem.
3.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o wyrobach, rozumie się przez to surowce, materiały, półwyroby i wyroby gotowe.
4.
Rozporządzenie nie dotyczy wyrobów wytwarzanych dla potrzeb obronności.
§  2.
1.
W razie stwierdzenia przez organy administracji jakości i miar produkcji wyrobu niskiej jakości, powodującej znaczne szkody społeczne lub dla gospodarki narodowej, Prezes Centralnego Urzędu Jakości i Miar, zwanego dalej "Urzędem", występuje do ministra, któremu podlega lub przez którego jest nadzorowane przedsiębiorstwo produkujące taki wyrób, z wnioskiem:
1)
o podjęcie koniecznych środków dla usunięcia wad powodujących niską jakość tego wyrobu lub
2)
o wstrzymanie jego dalszej produkcji.
2.
Wnioski wymienione w ust. 1 powinny wskazywać stwierdzone wady jakościowe wyrobu.
3.
Z wnioskami wymienionymi w ust. 1 Prezes Urzędu występuje:
1)
gdy chodzi o usunięcie wad powodujących niską jakość wyrobu - jeżeli jednostka bezpośrednio nadrzędna nad producentem, do której Urząd wystąpił uprzednio, nie spowodowała usunięcia wad jakościowych wyrobu w określonym terminie,
2)
gdy chodzi o wstrzymanie produkcji:
a)
jeżeli środki podjęte na skutek wniosku wymienionego w ust. 1 pkt 1 o usunięcie wad nie zapewniły właściwej jakości wyrobu,
b)
w razie stwierdzenia, że wyrób wskutek posiadanych wad nie nadaje się do użytku zgodnie z przeznaczeniem.
§  3.
Minister zawiadamia Prezesa Urzędu o podjętych środkach dla usunięcia wad i zapewnienia właściwej jakości wyrobów albo o wstrzymaniu jego produkcji w terminach:
1)
trzydziestu dni od daty otrzymania wniosku, gdy chodzi o wnioski wymienione w § 2 ust. 1 pkt 1,
2)
czternastu dni od daty otrzymania wniosku, gdy chodzi o wnioski wymienione w § 2 ust. 1 pkt 2.
§  4.
Prezes Urzędu zawiadamia:
1)
Ministra Handlu Wewnętrznego o wystąpieniu z wnioskiem o usunięcie wad lub o wstrzymanie produkcji wyrobu przeznaczonego na zaopatrzenie ludności,
2)
Ministra Handlu Zagranicznego o wystąpieniu z wnioskiem o wstrzymanie produkcji wyrobu przeznaczonego na eksport.
§  5.
Minister zawiadamia Prezesa Urzędu o wznowieniu produkcji wyrobu, którego produkcja została wstrzymana na wniosek zgłoszony w myśl § 2 ust. 1 pkt 2.
§  6.
Przepisy rozporządzenia dotyczące ministrów stosuje się odpowiednio do kierowników urzędów centralnych, prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), a w odniesieniu do jednostek spółdzielczych - do zarządów właściwych centralnych związków spółdzielczych.
§  7.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, właściwym ministrom (kierownikom urzędów centralnych), Prezesowi Centralnego Urzędu Jakości i Miar, prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i zarządom centralnych związków spółdzielczych.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1967.11.48

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Podejmowanie środków koniecznych dla usuwania wad jakości wyrobów oraz wstrzymywanie produkcji wyrobów niskiej jakości.
Data aktu: 08/03/1967
Data ogłoszenia: 31/03/1967
Data wejścia w życie: 31/03/1967