Rezolucja Nr 1991 (XVIII) zawierająca poprawki do Karty Narodów Zjednoczonych i dotycząca sprawy właściwego przedstawicielstwa w Radzie Bezpieczeństwa i w Radzie Gospodarczej i Społecznej. Genewa.1963.12.17.

REZOLUCJA Nr 1991 (XVIII) ZAWIERAJĄCA POPRAWKI DO KARTY NARODÓW ZJEDNOCZONYCH I DOTYCZĄCA SPRAWY WŁAŚCIWEGO PRZEDSTAWICIELSTWA W RADZIE BEZPIECZEŃSTWA I W RADZIE GOSPODARCZEJ I SPOŁECZNEJ
przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych
dnia 17 grudnia 1963 r.

Przekład.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 17 grudnia 1963 roku została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Rezolucja nr 1991 (XVIII) dotycząca sprawy właściwego przedstawicielstwa w Radzie Bezpieczeństwa i w Radzie Gospodarczej i Społecznej.

Po zaznajomieniu się z powyższą rezolucją Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną, zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że wymieniona rezolucja jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 29 grudnia 1964 roku.

ZAŁĄCZNIK

REZOLUCJA Nr 1991 (XVIII) ZAWIERAJĄCA POPRAWKI DO KARTY NARODÓW ZJEDNOCZONYCH I DOTYCZĄCA SPRAWY WŁAŚCIWEGO PRZEDSTAWICIELSTWA W RADZIE BEZPIECZEŃSTWA I W RADZIE GOSPODARCZEJ I SPOŁECZNEJ,

przyjęta przez Ogólne Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych dnia 17 grudnia 1963 r.

Przekład.

Rezolucja 1991 (XVIII). Sprawa właściwego przedstawicielstwa w Radzie Bezpieczeństwa i w Radzie Gospodarczej i Społecznej.

A

Ogólne Zgromadzenie,

Zważywszy, iż obecny skład Rady Bezpieczeństwa jest niewłaściwy i niereprezentatywny,

Uznając, że wzrost liczby członków Narodów Zjednoczonych stwarza konieczność rozszerzenia składu Rady Bezpieczeństwa w celu zapewnienia w niej odpowiedniejszego przedstawicielstwa geograficznego niestałych członków i uczynienia z niej bardziej efektywnego organu do pełnienia funkcji przewidzianych w Karcie Narodów Zjednoczonych,

Biorąc pod uwagę wnioski i zalecenia Komitetu w sprawie przygotowania konferencji w celu rewizji Karty (A/5487, ustęp 9),

1. Postanawia przyjąć, zgodnie z artykułem 108 Karty Narodów Zjednoczonych, następujące poprawki do Karty i przedłożyć je do ratyfikacji państwom członkowskim Narodów Zjednoczonych:

(a) w artykule 23 ustęp 1 wyraz "jedenastu" w pierwszym zdaniu zastąpić wyrazem "piętnastu", a wyraz "sześciu" w trzecim zdaniu wyrazem "dziesięciu";

(b) w artykule 23 ustęp 2 drugiemu zdaniu nadać następujące brzmienie:

"Przy pierwszym wyborze niestałych członków, po zwiększeniu liczby członków Rady Bezpieczeństwa z jedenastu do piętnastu, dwóch spośród czterech dodatkowych członków będzie wybranych na okres jednego roku";

(c) w artykule 27 ustęp 2 wyraz "siedmiu" zastąpić wyrazem "dziewięciu";

(d) w artykule 27 ustęp 3 wyraz "siedmiu" zastąpić wyrazem "dziewięciu";

2. Wzywa wszystkie państwa członkowskie do ratyfikowania powyższych poprawek zgodnie z odpowiednimi przepisami ich konstytucji do dnia 1 września 1965 roku;

3. Ponadto postanawia, że dziesięciu niestałych członków Rady Bezpieczeństwa będzie wybranych według następującej zasady:

(a) pięciu spośród państw Afryki i Azji;

(b) jeden spośród państw Europy Wschodniej;

(c) dwóch spośród państw Ameryki Łacińskiej;

(d) dwóch spośród państw Europy Zachodniej i innych państw.

B

Ogólne Zgromadzenie,

Uznając, że wzrost liczby członków Narodów Zjednoczonych stwarza konieczność rozszerzenia składu Rady Gospodarczej i Społecznej w celu zapewnienia w niej odpowiedniejszego przedstawicielstwa geograficznego i uczynienia z niej bardziej efektywnego organu do pełnienia funkcji określonych w rozdziałach IX i X Karty Narodów Zjednoczonych,

Nawiązując do rezolucji 974 B i C (XXXVI) Rady Gospodarczej i Społecznej z dnia 22 lipca 1963 roku,

Biorąc pod uwagę wnioski i zalecenia Komitetu w sprawie przygotowania konferencji w celu rewizji Karty (A/5487, ustęp 9),

1. Postanawia przyjąć, zgodnie z artykułem 108 Karty Narodów Zjednoczonych, następującą poprawkę do Karty i przedłożyć ją do ratyfikacji państwom członkowskim Narodów Zjednoczonych:

"Artykuł 61

1. Rada Gospodarcza i Społeczna składać się będzie z dwudziestu siedmiu członków Narodów Zjednoczonych, wybranych przez Ogólne Zgromadzenie.

2. Z zastrzeżeniem postanowień ustępu 3, wybierać się będzie corocznie dziewięciu członków Rady Gospodarczej i Społecznej na okres trzech lat. Członek ustępujący może być bezpośrednio wybrany ponownie.

3. Przy pierwszym wyborze, po zwiększeniu liczby członków Rady Gospodarczej i Społecznej z osiemnastu do dwudziestu siedmiu, obok członków wybranych na miejsce sześciu członków, których kadencja w Radzie upłynie w końcu tego roku, zostanie wybranych dodatkowo dziewięciu członków. Okres urzędowania trzech spośród tych dziewięciu dodatkowo wybranych członków upłynie z końcem jednego roku, trzech zaś innych członków z upływem dwóch lat, w trybie ustalonym przez Ogólne Zgromadzenie.

4. Każdy członek Rady Gospodarczej i Społecznej mieć w niej będzie jednego przedstawiciela.";

2. Wzywa wszystkie państwa członkowskie do ratyfikowania powyższej poprawki zgodnie z odpowiednimi przepisami ich konstytucji do dnia 1 września 1965 roku;

3. Ponadto postanawia, że nie naruszając istniejącej zasady rozdziału miejsc w Radzie Gospodarczej i Społecznej dziewięciu dodatkowych członków będzie wybranych według następującej zasady:

(a) siedmiu spośród państw Afryki i Azji;

(b) jeden spośród państw Ameryki Łacińskiej;

(c) jeden spośród państw Europy Zachodniej i innych państw.

1.285 plenarne posiedzenie

17 grudnia 1963.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1966.7.41

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rezolucja Nr 1991 (XVIII) zawierająca poprawki do Karty Narodów Zjednoczonych i dotycząca sprawy właściwego przedstawicielstwa w Radzie Bezpieczeństwa i w Radzie Gospodarczej i Społecznej. Genewa.1963.12.17.
Data aktu: 17/12/1963
Data ogłoszenia: 19/02/1966
Data wejścia w życie: 31/08/1965