Fundusz zakładowy w niektórych jednostkach organizacyjnych resortu żeglugi.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 grudnia 1966 r.
w sprawie funduszu zakładowego w niektórych jednostkach organizacyjnych resortu żeglugi.

Na podstawie art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy wstępne.

§  1.
Rozporządzenie dotyczy:
1)
morskich stoczni remontowych podległych Zjednoczeniu Morskich Stoczni Remontowych w Gdańsku,
2)
Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych w Gdańsku.
§  2.
Ilekroć w niniejszym rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"dyrektywnej rentowności" - należy przez to rozumieć ustalony przez jednostkę nadrzędną wynikający z zadań narodowego planu gospodarczego wskaźnik wyrażający stosunek procentowy, w jakim pozostaje planowany wynik finansowy z całokształtu działalności gospodarczej do planowanego kosztu własnego sprzedaży produkcji towarowej (usług);
2)
"planowanej rentowności" - należy przez to rozumieć wskaźnik wyrażający stosunek procentowy, w jakim pozostaje ustalony w planie techniczno-ekonomicznym wynik finansowy z całokształtu działalności gospodarczej do kosztu własnego sprzedaży produkcji towarowej (usług);
3)
"rzeczywistej rentowności" - należy przez to rozumieć wskaźnik wyrażający stosunek procentowy, w jakim pozostaje wynik bilansowy z całokształtu działalności gospodarczej do rzeczywistego kosztu własnego sprzedaży produkcji towarowej (usług) po weryfikacji i po dokonaniu ewentualnych korekt wyniku i kosztów.

Rozdział  2.

Zasady tworzenia funduszu zakładowego w morskich stoczniach remontowych.

§  3.
1.
W morskich stoczniach remontowych, zwanych w dalszych przepisach niniejszego rozdziału "stoczniami", fundusz zakładowy składa się z części zasadniczej (zasadniczy fundusz zakładowy) i z części dodatkowej (dodatkowy fundusz zakładowy).
2. 1
Zasadniczy fundusz zakładowy równa się kwocie odpowiadającej 5,5% osobowego funduszu płac planowanego na dany rok.
§  4.
Stocznie tworzą zasadniczy fundusz zakładowy w wysokości określonej w § 3 ust. 2, jeżeli:
1)
osiągną dyrektywną rentowność w 100%,
2)
nie przekroczą planowanego czasu trwania remontów statków krajowych,
3)
wykonają w 100% roczny plan remontów, liczonych w jednostkach remontowych.
§  5.
Minister Żeglugi określi sposób obliczania wielkości produkcji remontowej wyrażonej w jednostkach remontowych i czas trwania remontów statków krajowych na dany rok.
§  6.
1.
Jeżeli osiągnięta przez stocznię rzeczywista rentowność jest niższa od rentowności dyrektywnej, zasadniczy fundusz zakładowy ulega zmniejszeniu o 2% za każdy rozpoczęły procent pogorszenia w granicach do 5% pogorszenia, o dalsze 4% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia w granicach od 5% do 10% pogorszenia, o dalsze 7% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia od 10% do 20% pogorszenia.
2. 2
W razie przekroczenia planowanego czasu remontów statków krajowych zasadniczy fundusz zakładowy obliczony zgodnie z ust. 1 ulega zmniejszeniu o 7,5% za każdy procent pogorszenia w granicach do 8% pogorszenia, o dalsze 10% za każdy jeden procent pogorszenia w granicach od 8% do 12% pogorszenia.
3.
W razie niewykonania planu remontów zasadniczy fundusz zakładowy obliczony zgodnie z ust. 1 i 2 ulega zmniejszeniu o 7,5% za każdy procent niewykonania w granicach do 2% niewykonania, o dalsze 10% za każdy procent niewykonania w granicach od 2 do 8% niewykonania i o dalsze 12,5% za każdy procent niewykonania powyżej 8% niewykonania.
§  7.
1.
Jeżeli pogorszenie dyrektywnej rentowności wyniesie 20% lub więcej, stocznia traci prawo do odpisu na fundusz zakładowy.
2. 3
Ponadto stocznia traci prawo do odpisu na fundusz zakładowy, jeżeli przekroczenie czasu trwania remontów statków krajowych wyniesie 12% lub więcej albo jeżeli niewykonanie planu remontów wyniesie 10% lub więcej.
§  8.
1.
Jeżeli stocznia osiągnie z produkcji wyrobów objętych cennikami oraz z remontów statków zagranicznych rentowność rzeczywistą wyższą od rentowności planowanej dla tej produkcji, tworzy się dodatkowy fundusz zakładowy, który oblicza się według stawek określonych w tabeli I załącznika do rozporządzenia.
2.
Stocznia, która skróci czas trwania remontów statków krajowych, przeznacza na dodatkowy fundusz zakładowy kwotę odpowiadającą 0,2% planowanego osobowego funduszu płac za każdy procent skrócenia czasu trwania remontów statków krajowych.
3.
Minister Żeglugi może na wniosek dyrektora Zjednoczenia Morskich Stoczni Remontowych zróżnicować stawki, o których mowa w ust. 1, dla poszczególnych stoczni w zależności od udziału, jaki stanowi koszt własny produkcji wyrobów objętych cennikami i koszt remontów statków zagranicznych w stosunku do całości kosztu własnego produkcji towarowej.
§  9.
1.
Przy ustalaniu planowanej rentowności produkcji wyrobów objętych cennikami i remontów statków zagranicznych, zaplanowany wynik tej produkcji i remontów koryguje się o planowany wynik działalności pomocniczej i pozaoperacyjnej w części wynikającej ze stosunku, w jakim pozostają planowane koszty własne produkcji wyrobów objętych cennikami i remontów statków zagranicznych do całości planowanych kosztów produkcji.
2.
Przy ustalaniu rzeczywistej rentowności osiągniętej z produkcji wyrobów objętych cennikami i z remontów statków zagranicznych - rzeczywisty wynik skorygowany zgodnie z § 17 koryguje się ponadto o wynik działalności pomocniczej i pozaoperacyjnej i o saldo zysków i strat w części wynikającej ze stosunku, w jakim pozostają rzeczywiste koszty własne produkcji wyrobów objętych cennikami i remontów statków zagranicznych do całości rzeczywistych kosztów skorygowanych zgodnie z § 17.
§  10.
Kwota dodatkowego funduszu zakładowego przypadająca za poprawę planowanej rentowności z produkcji wyrobów objętych cennikami i z remontów statków zagranicznych (§ 8 ust. 1) oraz za skrócenie czasu trwania remontów statków krajowych (§ 8 ust. 2) nie może przekraczać kwoty faktycznie osiągniętej poprawy wyniku finansowego.
§  11.
1.
Stoczniom, które wykażą się szczególnymi osiągnięciami w zakresie wzrostu produkcji remontów statków krajowych i zagranicznych, wydatnej poprawy jakości remontów, skrócenia czasu trwania remontów, a także stoczniom, w których zajdzie konieczność zneutralizowania skutków pogorszenia rentowności wywołanego przyczynami niezależnymi od stoczni - może być przyznany fundusz zakładowy lub mogą być dodatkowo zwiększone odpisy na fundusz zakładowy.
2.
Decyzje o przyznaniu funduszu zakładowego lub o zwiększeniu odpisów na fundusz zakładowy (ust. 1) wydaje:
1)
Minister Żeglugi - w granicach kwoty równej 0,2% planowanego osobowego funduszu płac wszystkich stoczni,
2)
dyrektor Zjednoczenia Morskich Stoczni Remontowych - w granicach kwoty równej 0,3% planowanego osobowego funduszu płac wszystkich stoczni.

Rozdział  3.

Zasady tworzenia funduszu zakładowego w Przedsiębiorstwie Robót Czerpalnych i Podwodnych.

§  12.
Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych, zwane dalej "przedsiębiorstwem", tworzy zasadniczy fundusz zakładowy, jeżeli osiągnie w 100% dyrektywną rentowność.
§  13.
Zasadniczy fundusz zakładowy równa się kwocie odpowiadającej 4,5% osobowego funduszu płac, planowanego na dany rok.
§  14.
1.
Jeżeli przedsiębiorstwo osiągnie rzeczywistą rentowność wyższą od rentowności dyrektywnej, tworzy dodatkowy fundusz zakładowy, który oblicza się według stawek określonych w tabeli II załącznika do rozporządzenia.
2.
Kwota dodatkowego funduszu przypadająca za poprawę dyrektywnej rentowności nie może przekraczać kwoty faktycznie osiągniętej poprawy wyniku finansowego.
§  15.
1.
Jeżeli przedsiębiorstwo osiągnie rentowność rzeczywistą niższą od rentowności dyrektywnej, zasadniczy fundusz zakładowy ulega zmniejszeniu o 2% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia w granicach do 5% pogorszenia, o dalsze 4% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia od 5% do 10% pogorszenia, o dalsze 7% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia od 10% do 20% pogorszenia.
2.
Jeżeli pogorszenie dyrektywnej rentowności wyniesie 20% lub więcej, przedsiębiorstwo traci prawo do odpisu na fundusz zakładowy.
§  16.
1.
Jeżeli przedsiębiorstwo wykaże się szczególnymi osiągnięciami w zakresie wykonania robót podwodnych i czerpalnych lub też jeżeli zajdzie konieczność zneutralizowania w tym przedsiębiorstwie skutków pogorszenia rentowności wywołanego przyczynami niezależnym od przedsiębiorstwa - może być przyznany fundusz zakładowy lub mogą być dodatkowo zwiększone odpisy na fundusz zakładowy.
2.
Decyzje o przyznaniu funduszu zakładowego lub o zwiększeniu odpisów na fundusz zakładowy (ust. 1) wydaje Minister Żeglugi w granicach kwoty równej 0,5% funduszu płac przedsiębiorstwa.

Rozdział  4.

Przepisy wspólne.

§  17.
1.
Przy ustalaniu rentowności rzeczywistej dokonuje się korekty kosztów i wyniku zgodnie z przepisami art. 6 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78).
2.
W przedsiębiorstwach (morskich stoczniach remontowych i Przedsiębiorstwie Robót Czerpalnych i Podwodnych), w których ceny zbytu na niektóre wyroby (usługi) zostały ustalone poniżej jednostkowego kosztu ich wytworzenia, koryguje się wyniki i koszty wskaźnikiem zmiany sprzedaży tych wyrobów (usług) w porównaniu do planu, jeżeli na te wyroby (usługi) przedsiębiorstwo nie otrzymało dotacji przedmiotowych.
§  18.
Zasady podziału między poszczególne komórki organizacyjne ruchu i zarządu przedsiębiorstwa tej części funduszu zakładowego, która zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych jest przeznaczona na nagrody dla pracowników, określa uchwała Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad podziału funduszu zakładowego przeznaczonego na nagrody (Monitor Polski Nr 61, poz. 322).
§  19.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują odpisów na fundusz zakładowy co kwartał, przyjmując za podstawę obliczenia tych odpisów odpowiednie dane, wynikające z kwartalnych sprawozdań finansowych i rzeczowych, a za podstawę rocznego odpisu dane wykazane w zweryfikowanym sprawozdaniu finansowym rocznym, po dokonaniu korekt wymienionych w §§ 9 i 17. Za podstawę obliczeń kwartalnych przyjmuje się dane od początku roku do końca danego kwartału. W celu ustalenia kwot odpisów kwartalnych należy porównywać rzeczywistą kwartalną rentowność z rentownością dla poszczególnych kwartałów wynikającą z planów techniczno-ekonomicznych przedsiębiorstw oraz z planowanymi na poszczególne kwartały miernikami w zakresie czasu trwania remontów krajowych i wielkości produkcji remontowej.
2.
Przedsiębiorstwo może dokonywać po upływie pierwszego półrocza i trzeciego kwartału wypłat zaliczkowych w wysokości nie przekraczającej 25% kwoty odpisu na fundusz zakładowy za dany okres. Wypłaty zaliczkowe na nagrody i świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników nie mogą przekraczać kwoty odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac wykonanego w danym okresie.
§  20.
1.
Jeżeli wyniki roczne w zakresie rzeczywistej rentowności i innych mierników, od których uzależnione są odpisy na fundusz zakładowy, nie uzasadniają pełnej wysokości utworzonego i wypłaconego zaliczkowo funduszu zakładowego za pierwsze półrocze oraz za trzeci kwartał, kwoty nadpłacone podlegają potrąceniu z funduszu następnego roku bądź z funduszu następnych lat - aż do całkowitego zlikwidowania nadpłaty.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli w wyniku badania prawidłowości utworzonego funduszu zakładowego zostanie ujawnione, że przedsiębiorstwo dokonało opisów w kwocie większej od rzeczywiście przysługującej.
§  21.
1.
Przedsiębiorstwo, które nie spełni warunków określonych w rozporządzeniu i w związku z tym nie utworzy funduszu zakładowego, może wydatkować na nagrody i świadczenia dla pracowników kwotę nie przekraczającą 0,2% planowanego na dany okres osobowego funduszu płac. Wydatki te zalicza się na straty przedsiębiorstwa.
2.
Jeżeli w następnych okresach danego roku przedsiębiorstwo utworzy fundusz zakładowy, wówczas kwotę wydatków, o których mowa w ust. 1, należy traktować jako zaliczkową wypłatę z funduszu zakładowego.

Rozdział  5.

Przepisy końcowe.

§  22.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 października 1963 r. w sprawie funduszu zakładowego w niektórych jednostkach organizacyjnych podległych Ministerstwu Żeglugi (Dz. U. Nr 47, poz. 260).
§  23.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1966 r., a w odniesieniu do morskiej stoczni remontowej "Parnica" - z dniem 1 stycznia 1967 r.

ZAŁĄCZNIK

I. TABELA STAWEK DODATKOWEGO FUNDUSZU ZAKŁADOWEGO W MORSKICH STOCZNIACH REMONTOWYCH

Za poprawę planowanej rentowności z produkcji wyrobów objętych cennikami i z remontów statków zagranicznych Stawka dodatkowego funduszu zakładowego wyrażona w procencie planowanego osobowego funduszu płac za jeden punkt poprawy planowanej rentowności z produkcji wyrobów objętych cennikami i z remontów statków zagranicznych
do 2 punktów 0,3
w granicach od 2,01 do 4 punktów 0,15
powyżej 4 punktów 0,1

II.

TABELA STAWEK DODATKOWEGO FUNDUSZU ZAKŁADOWEGO W PRZEDSIĘBIORSTWIE ROBÓT CZERPALNYCH I PODWODNYCH W GDAŃSKU

Za poprawę dyrektywnej rentowności Stawka dodatkowego funduszu zakładowego wyrażona w procencie planowanego osobowego funduszu płac za jeden punkt poprawy dyrektywnej rentowności
do 2 punktów 0,8
w granicach od 2,01 do 4 punktów 0,4
powyżej 4 punktów 0,2
Odpisy na dodatkowy fundusz zakładowy należy liczyć w sposób składany, tj. oddzielnie dla każdego przedziału w tabeli; przez punkt rozumie się poprawę o jedność planowanej rentowności.

Rentowność oblicza się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

1 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 listopada 1969 r. (Dz.U.69.31.254) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1969 r.
2 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 listopada 1969 r. (Dz.U.69.31.254) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1969 r.
3 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 3 listopada 1969 r. (Dz.U.69.31.254) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1969 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024