Przeprowadzenie sumarycznego spisu zasobów mieszkaniowych w 1967 r. i sporządzanie bilansów zasobów mieszkaniowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 listopada 1966 r.
w sprawie przeprowadzenia sumarycznego spisu zasobów mieszkaniowych w 1967 r. i sporządzania bilansów zasobów mieszkaniowych.

Na podstawie art. 9 i 10 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o organizacji statystyki państwowej (Dz. U. Nr 10, poz. 47) zarządza się, co następuje:
§  1.
Sumaryczny spis zasobów mieszkaniowych, zwany dalej spisem, przeprowadzony zostanie w terminie od dnia 15 do dnia 29 kwietnia 1967 r. według stanu w dniu 31 grudnia 1966 r.
§  2.
1.
Spisem zostaną objęte budynki mieszkalne i niemieszkalne, w których znajdują się mieszkania zamieszkane lub gospodarstwa zbiorowe.
2.
Ze spisu wyłączone są:
1)
budynki zajmowane przez obce przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne państw obcych w Polsce, a także przez osoby korzystające z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych;
2)
budynki znajdujące się na terenie obiektów zamkniętych zarządzanych przez jednostki organizacyjne podległe Ministerstwom Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości.
§  3.
1.
Szczegółowy zakres spisu określą instrukcje Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, wydane w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrem Gospodarki Komunalnej i Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego określi sposób i terminy powoływania organów spisowych, szczegółowy zakres zadań oraz sposób działania poszczególnych organów spisowych, jak również terminy i sposób przeprowadzania prac przygotowawczych do spisu (w szczególności sporządzania wykazów miejscowości i wykazów nieruchomości) oraz czynności spisowych.
§  4.
1.
Pracami związanymi z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu na terenie całego Państwa kieruje Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Pracami związanymi z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu na terenie poszczególnych jednostek podziału administracyjnego kierują komisarze spisowi zgodnie z instrukcjami i wytycznymi Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  5.
1.
Wojewódzkich (miejskich - w miastach wyłączonych z województw) oraz powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty, dzielnicowych - w dzielnicach) komisarzy spisowych i ich zastępców powołają prezydia właściwych rad narodowych.
2.
Na zastępców wojewódzkich (miejskich) oraz powiatowych (miejskich) komisarzy spisowych należy powołać odpowiednich pracowników terenowych organów statystyki państwowej.
3.
Na zastępców dzielnicowych komisarzy spisowych należy powołać odpowiednich pracowników właściwych jednostek organizacyjnych z zakresu gospodarki mieszkaniowej.
4.
Gromadzkich (miejskich, osiedlowych) komisarzy spisowych powołają prezydia powiatowych rad narodowych. Do pełnienia tych obowiązków mogą być powołani sekretarze gromadzcy (miejscy, osiedli).
§  6.
1.
Dla przeprowadzenia prac przygotowawczych do spisu, dla nadzoru nad przebiegiem spisu i sporządzenia zestawień zbiorczych wojewódzcy (miejscy) oraz powiatowi (miejscy, dzielnicowi) komisarze spisowi utworzą wojewódzkie (miejskie) i powiatowe (miejskie, dzielnicowe) biura spisowe na okres niezbędny do wykonania tych prac.
2.
Aparatem pracy komisarzy gromadzkich (miejskich w miastach nie stanowiących powiatów i osiedlowych) są biura prezydiów właściwych dla danego terenu rad narodowych.
§  7.
W okresie prac przygotowawczych i przeprowadzania spisu przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych na wniosek komisarzy spisowych ustalą niezbędne formy pomocy organom spisowym i ich biurom w przeprowadzaniu spisu.
§  8.
1.
Spis przeprowadzą rachmistrze spisowi powołani przez komisarzy spisowych właściwych dla danego terenu - według zasad określonych instrukcjami Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i prezydia powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty) do nakładania na wniosek komisarzy spisowych w miarę potrzeby na urzędy, przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej i instytucje państwowe obowiązku oddelegowania pracowników powołanych na rachmistrzów spisowych na okres do 14 dni. Liczba dni oddelegowań nie powinna jednakże przekroczyć 5% ogólnej ilości dni pracy niezbędnych do przeprowadzenia prac przygotowawczych do spisu, samego spisu i czynności pospisowych.
3.
Pracownicy oddelegowani do akcji spisowej powinni być zwolnieni od zwykłych zajęć służbowych. Pracownikom tym macierzyste zakłady pracy wypłacą pełne wynagrodzenie służbowe wraz z wszystkimi dodatkami, obliczone według zasad obowiązujących przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego, za cały okres oddelegowania.
4.
Rachmistrze spisowi w czasie pełnienia obowiązków spisowych korzystają z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom państwowym.
§  9.
1.
Instytucje i osoby, na których ciąży obowiązek udzielania informacji rachmistrzom spisowym, obowiązane są udzielić odpowiedzi wyczerpujących i zgodnych ze stanem faktycznym na pytania zawarte w formularzach spisowych.
2.
Obowiązki przewidziane w ust. 1 ciążą przede wszystkim na:
1)
administracjach domów pozostających w zarządzie jednostek gospodarki uspołecznionej,
2)
osobach zarządzających budynkami należącymi do osób fizycznych oraz osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.
§  10.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może zarządzić ponowne przeprowadzenie spisu w tych obwodach, w których spis ten został przeprowadzony wadliwie.
§  11.
Przewodniczący prezydiów właściwych rad narodowych spowodują, tam gdzie nazwy ulic i placów oraz numeracja nieruchomości nie są utrzymane w stanie aktualności, ich uporządkowanie w terminie do dnia 20 stycznia 1967 r.
§  12.
1.
Wprowadza się obowiązek sporządzania rocznych bilansów zasobów mieszkaniowych na podstawie imiennej ewidencji przyrostów i ubytków zasobów mieszkaniowych.
2.
Prezes Rady Ministrów ustali zasady, sposób i terminy realizacji zadań, o których mowa w ust. 1.
§  13.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Finansów, Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego, zainteresowanym ministrom i prezydiom rad narodowych.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024