Bezpieczeństwo przeciwpożarowe w malarniach i lakierniach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 10 września 1966 r.
w sprawie bezpieczeństwa przeciwpożarowego w malarniach i lakierniach.

Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za malarnie i lakiernie zwane dalej lakierniami, uważa się zakłady, oddziały produkcyjne, pomieszczenia i stanowiska, w których wykonywane jest malowanie farbami, lakierami i innymi wyrobami lakierowymi, zawierającymi łatwo zapalne składniki, stanowiące podstawę zaliczenia pomieszczeń do I lub II kategorii niebezpieczeństwa pożarowego, a także związane z tymi pracami pomieszczenia i stanowiska pracy, w których przygotowuje się i przechowuje wyżej wymienione wyroby lub suszy przedmioty pokryte takimi wyrobami.
§  2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do pomieszczeń i stanowisk, w których wykonywane są okresowo lub doraźnie prace malarskie związane:
1)
z konserwacją i remontem obiektów budowlanych i urządzeń,
2)
z pracą nakładczą,
3)
z konserwacją eksponatów muzealnych.
§  3.
1.
Lakiernie i podręczne magazyny wyrobów lakierowych, rozpuszczalników i rozcieńczalników mogą być urządzane wyłącznie w budynkach i pomieszczeniach odpowiadających obowiązującym przepisom dotyczącym warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i pomieszczenia zaliczone do I lub II kategorii niebezpieczeństwa pożarowego.
2.
Malowanie i suszenie wszelkich przedmiotów przy użyciu wyrobów lakierowych, stanowiących podstawę zaliczenia pomieszczeń do I i II kategorii niebezpieczeństwa pożarowego, powinno odbywać się w pomieszczeniach przeznaczonych wyłącznie do tego celu.
3.
Malowanie i suszenie przedmiotów wykonanych z materiałów niepalnych i trudno zapalnych wyrobami lakierowymi, stanowiącymi podstawę do zaliczenia do II kategorii niebezpieczeństwa pożarowego, może odbywać się we wspólnych pomieszczeniach przemysłowych przeznaczonych również dla innego rodzaju produkcji, pod warunkiem że proces malowania stanowi pośrednie stadium w ciągu czynności technologicznych oraz że stanowiska pracy i urządzenia związane z malowaniem i suszeniem do stanu co najmniej pyłosuchości zostaną oddzielone przez zastosowanie całkowitej obudowy wykonanej z materiałów niepalnych i będą skutecznie wentylowane.
4.
Przepisów ust. 1, 2 i 3 nie stosuje się do znajdujących się bezpośrednio w hali przemysłowej pojedynczego stanowiska malowania i suszenia przedmiotów z materiałów niepalnych i trudno zapalnych przy użyciu sprzętu mechanicznego i przedmiotów również z materiałów łatwo zapalnych przy malowaniu pędzlem, jeżeli spełnione zostały wszystkie następujące warunki:
1)
malowanie będzie odbywać się przy użyciu wyłącznie wyrobów lakierowych, stanowiących podstawę zaliczenia pomieszczeń do II kategorii niebezpieczeństwa pożarowego,
2)
zorganizowana wymiana powietrza w hali przemysłowej zapewni utrzymanie stężenia rozpuszczalników i rozcieńczalników, mierzonego na stanowisku pracy lakiernika i w dowolnym miejscu hali, poniżej wartości najwyższego dopuszczalnego stężenia toksycznego w powietrzu strefy roboczej,
3)
stanowisko malowania i suszenia znajduje się od najbliższego źródła otwartego ognia w odległości co najmniej:
a)
30 m, jeżeli źródło ognia nie jest osłonięte,
b)
15 m, jeżeli źródło ognia jest osłonięte co najmniej z trzech stron parawanem, wykonanym z materiałów niepalnych, przylegającym dolną krawędzią do podłogi hali i o wysokości przewyższającej co najmniej o 2 m najwyżej usytuowane źródło ognia, przy czym odległość tę należy liczyć w linii prostej od parawanu do urządzenia lub stanowiska malowania i suszenia.
§  4.
1.
Urządzenia stanowiące wyposażenie pomieszczeń lakierni powinny być wykonane z materiałów niepalnych i rozmieszczone w sposób zapewniający dogodne przejście oraz swobodny dostęp do urządzeń i wyjść ewakuacyjnych.
2.
Odległość między wylotami suszarek a urządzeniami do nakładania powłok z wyrobów lakierowych powinna wynosić co najmniej 3 m.
3.
Urządzenia, w których mogą tworzyć się stężenia wybuchowe gazów, par i pyłów, powinny posiadać mechaniczną wentylację wywiewną, uniemożliwiającą powstanie koncentracji przekraczającej:
1)
w urządzeniach do nakładania powłok z wyrobów lakierowych - 50% dolnej granicy wybuchowości,
2)
w suszarkach - 70% dolnej granicy wybuchowości.
4.
Wyposażenie elektryczne urządzeń wymienionych w ust. 3 łącznie z silnikami powinno być wykonane jako przeciwwybuchowe.
5.
Urządzenia ogrzewcze suszarek powinny być wykonane w sposób uniemożliwiający spowodowanie wybuchu lub pożaru.
6.
Wszystkie urządzenia służące do malowania, suszenia i przygotowywania wyrobów lakierowych, mające wpływ na zagrożenie wybuchowe lub pożarowe, powinny posiadać:
1)
dokumentację z opisem warunków eksploatacji,
2)
tabliczkę zawierającą:

- pełną nazwę wytwórcy,

- rok budowy,

- typ urządzenia i numer fabryczny,

- wartości znamionowe,

- krótką charakterystykę.

§  5.
1.
Aparatura lakiernicza pracująca pod ciśnieniem powinna być wyposażona w sprawne manometry i zawory bezpieczeństwa. Zawory bezpieczeństwa powinny być nastawione na określone ciśnienie i zaplombowane.
2.
Używanie do prac lakierniczych sprężonych gazów palnych i tlenu jest niedozwolone.
§  6.
1.
Przechowywanie i przygotowywanie wyrobów lakierowych stanowiących zapas dobowego zużycia może odbywać się w oddzielnych pomieszczeniach, przeznaczonych wyłącznie bądź do przechowywania, bądź do przygotowywania takich wyrobów i odpowiadających przepisom § 3 ust. 1.
2.
Jeżeli zapas wyrobów lakierowych nie przekracza 500 kg na jedną zmianę, przechowywanie i przygotowywanie tych wyrobów może odbywać się w jednym wspólnym pomieszczeniu.
3.
Mieszanie i rozcieńczanie wyrobów lakierowych powinno odbywać się w szczelnie zamkniętych naczyniach-mieszalnikach, zabezpieczonych przed możliwością iskrzenia i gromadzenia się elektryczności statycznej.
4.
Wyroby lakierowe oraz rozpuszczalniki i rozcieńczalniki mogą być przechowywane i transportowane tylko w naczyniach niepalnych, nie tłukących się oraz szczelnie zamkniętych.
5.
Na stanowiskach pracy można przechowywać wyroby lakierowe oraz rozpuszczalniki i rozcieńczalniki tylko w ilościach niezbędnych do zapewnienia ciągłości procesu produkcyjnego jednej zmiany, w naczyniach szczelnie zamkniętych i ustawionych w odległości co najmniej 1 m od źródła wydzielania ciepła.
6.
Na opakowaniu wyrobów lakierowych oraz rozpuszczalników i rozcieńczalników ważących więcej niż 5 kg powinny znajdować się symbol wyrobu, nazwa zawartości, nazwa wytwórcy oraz temperatura zapłonu kompozycji rozpuszczalników użytych do danego wyrobu lakierowego.
§  7.
1.
W pomieszczeniach lakierni dopuszcza się stosowanie środków transportu ciągłego lub wózków pod warunkiem wykonania ich i utrzymywania w stanie uniemożliwiającym iskrzenie i nagrzewanie łożysk powyżej temperatury dopuszczalnej w danych kategoriach niebezpieczeństwa pożarowego lub wybuchowego pomieszczeń.
2.
Dopuszcza się zainstalowanie w kabinach natryskowych elektrycznych urządzeń podnośnikowych lub przenośnikowych pod warunkiem przeciwwybuchowego ich wykonania.
§  8.
1.
W pomieszczeniach lakierni zabronione jest przechowywanie zbędnych materiałów palnych i przedmiotów zbędnych do prac malarskich.
2.
We wszystkich pomieszczeniach, w których są używane lub przechowywane wyroby lakierowe, rozpuszczalniki albo rozcieńczalniki, zabrania się stosowania ognia otwartego, palenia tytoniu i używania narzędzi powodujących iskrzenie.
3.
Czyściwo należy przechowywać w specjalnych metalowych pojemnikach, szczelnie zamkniętych i ustawionych na zewnątrz pomieszczeń lakierni, przy czym czyściwo zużyte należy przechowywać oddzielnie i co najmniej raz dziennie usuwać poza teren lakierni na miejsce do tego przystosowane.
4.
Puste naczynia po wyrobach lakierowych należy przechowywać poza terenem lakierni w miejscu specjalnie na ten cel przeznaczonym.
§  9.
1.
Przed rozpoczęciem prac malarskich (przy systemie zmianowym - przed każdą zmianą) wszystkie pomieszczenia powinny być należycie przewietrzone przez uruchomienie urządzeń wentylacyjnych.
2.
W razie przerwy w działaniu urządzeń wentylacyjnych należy natychmiast przerwać wszystkie czynności malarskie oraz ogrzewanie suszarek.
§  10.
1.
Po zakończeniu prac malarskich wszystkie naczynia z podręcznym zapasem wyrobów lakierowych należy szczelnie zakryć i przenieść do pomieszczenia przeznaczonego do przechowywania wyrobów lakierowych.
2.
Wanny lakiernicze oraz inne pojemniki należy po zakończeniu pracy zabezpieczyć przed parowaniem rozpuszczalników lub rozcieńczalników przez szczelne zakrycie otworów pokrywami, przetłoczenie lakierów do zbiorników zasilania lub w inny podobny sposób.
§  11.
1.
Oczyszczanie kabin natryskowych, przewodów wentylacji wyciągowej oraz innych urządzeń i miejsc narażonych na osadzanie się cząstek wyrobów lakierowych powinno odbywać się co najmniej raz na dwa tygodnie z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i przy użyciu narzędzi nie powodujących iskrzenia.
2.
Naprawy oraz remonty instalacji i urządzeń, dokonywane przy użyciu ognia i narzędzi powodujących iskrzenie, można przeprowadzać tylko po uprzednim usunięciu z pomieszczeń wyrobów lakierowych, rozpuszczalników i rozcieńczalników, po dokładnym oczyszczeniu pomieszczeń i urządzeń z pozostałości wyrobów lakierowych i osadów oraz po dokładnym przewietrzeniu pomieszczeń.
3.
Sprawdzanie działania urządzeń lakierniczych, manometrów i zaworów bezpieczeństwa przy urządzeniach pracujących pod ciśnieniem oraz dokonywanie przeglądów i prac konserwatorskich instalacji i urządzeń elektrycznych, ogrzewniczych, transportowych i wentylacyjnych powinno odbywać się co najmniej raz na tydzień.
§  12.
Pomieszczenia lakierni powinny być wyposażone w sprzęt i środki gaśnicze.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 23 maja 1953 r. w sprawie zabezpieczenia przeciwpożarowego w malarniach-lakierniach oraz w składach farb i lakierów (Dz. U. Nr 32, poz. 130).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 października 1966 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024