Określenie przedmiotów, należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji sądowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 18 maja 1966 r.
w sprawie określenia przedmiotów, należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji sądowej.

Na podstawie art. 830 Kodeksu postępowania cywilnego zarządza się, co następuje:
§  1.
W razie skierowania egzekucji sądowej przeciwko indywidualnemu rolnikowi, który prowadzi gospodarstwo rolne, niezależnie od przedmiotów wyłączonych spod egzekucji przez Kodeks postępowania cywilnego, egzekucji nie podlegają ponadto następujące przedmioty:
1)
jeden koń wraz z uprzężą, a w razie braku konia jeden źrebak lub inne zwierzę pociągowe wraz z uprzężą;
2)
w razie braku krowy - jedna jałówka lub cieliczka, niezależnie od tego, czy dłużnik posiada kozy albo owce, podlegające wyłączeniu na podstawie art. 829 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego;
3)
dziesięć sztuk drobiu;
4)
zapasy paszy i ściółki dla inwentarza wymienionego w pkt 1-3 do najbliższych zbiorów;
5)
zapasy opału na okres pięciu miesięcy;
6)
zboże i inne ziemiopłody oraz nawozy niezbędne do siewów, sadzenia lub uprawy w gospodarstwie rolnym dłużnika w danym roku gospodarczym;
7)
jeden pług, jeden zespół bron, jeden wóz, jedne sanie robocze, jedna sieczkarnia, jeden parnik oraz ręczne narzędzia rolnicze w ilości niezbędnej do pracy w gospodarstwie rolnym dłużnika;
8)
jeden kultywator, jeden siewnik oraz jeden kierat albo jeden silnik elektryczny lub spalinowy.
§  2.
1.
Egzekucji nie podlega ponadto nadwyżka inwentarza żywego ponad ilości wymienione w § 1 i art. 829 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej uzna to za niezbędne do prowadzenia gospodarstwa rolnego dłużnika. W wypadku takim egzekucji nie podlegają także zapasy paszy i ściółki dla tego inwentarza do najbliższych zbiorów.
2.
Komornik po dokonaniu zajęcia pouczy dłużnika o treści ust. 1 i wyznaczy mu odpowiedni termin na złożenie zaświadczenia organu do spraw rolnych prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej o uznaniu nadwyżki inwentarza żywego za niezbędną do prowadzenia gospodarstwa rolnego. W razie bezskutecznego upływu tego terminu komornik podejmie dalsze czynności egzekucyjne.
§  3.
1.
W razie zajęcia inwentarza żywego nie podlegają sprzedaży lub przejęciu na własność:
1)
świnie prośne oraz świnie karmiące potomstwo - przed uzyskaniem przez potomstwo 2 miesięcy;
2)
trzoda chlewna zakontraktowana - przed upływem terminu sprzedaży określonego w umowie kontraktacji albo przed osiągnięciem wagi odpowiadającej warunkom handlowym;
3)
potomstwo zwierząt, które zostały wyłączone spod egzekucji - przed uzyskaniem przez to potomstwo: u koni - 5 miesięcy, u bydła - 4 miesięcy, u owiec - 3 miesięcy, u trzody chlewnej - 2 miesięcy i u kóz - 5 miesięcy.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do niezbędnych zapasów paszy i ściółki dla inwentarza określonego w tym ustępie.
§  4.
Zajęte zwierzęta gospodarskie, wpisane do księgi zwierząt zarodowych albo uznane za rozpłodniki odpowiednie do hodowli, zostaną wyłączone spod egzekucji, jeżeli nie mogły być sprzedane jednostce gospodarki uspołecznionej prowadzącej gospodarstwo rolne albo osobie, która przedłoży zaświadczenie organu do spraw rolnych prezydium właściwej gromadzkiej rady narodowej, stwierdzające, że posiada gospodarstwo rolne, w którym istnieją odpowiednie warunki do dalszej hodowli.
§  5.
1.
W sprawach o alimenty lub renty mające charakter alimentów, jak również w sprawach o należności powstałe w związku z pracą zarobkową wykonywaną w gospodarstwie rolnym dłużnika, nie stosuje się ograniczeń przewidzianych w przepisach § 1 pkt 3, 5 i 8 oraz § 2.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do egzekucji świadczeń zaległych za okres dłuższy niż 6 miesięcy. Jeżeli jednak w wyniku egzekucji świadczeń bieżących albo świadczeń zaległych za okres krótszy niż 6 miesięcy ma nastąpić sprzedaż rzeczy ruchomej albo przejęcie jej na własność, nadwyżkę, która przekracza wartość świadczeń bieżących albo świadczeń zaległych za okres krótszy niż 6 miesięcy, przeznacza się na świadczenia zaległe za okres dłuższy niż 6 miesięcy.
§  6.
Ograniczeń przewidzianych w rozporządzeniu nie stosuje się w razie równoczesnego skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, prowadzonego przez dłużnika.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024