Zwolnienie od podatków przychodów osiąganych z nowo uruchamianych prywatnych zakładów gastronomicznych oraz ulgi podatkowe dla istniejących prywatnych zakładów gastronomicznych z tytułu nakładów inwestycyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 grudnia 1965 r.
w sprawie zwolnienia od podatków przychodów osiąganych z nowo uruchamianych prywatnych zakładów gastronomicznych oraz ulg podatkowych dla prywatnych zakładów gastronomicznych z tytułu nakładów inwestycyjnych. 1

Na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 1 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o podatku obrotowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 449, z 1955 r. Nr 22, poz. 139, z 1960 r. Nr 29, poz. 167 i z 1962 r. Nr 66, poz. 327), art. 11 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1957 r. Nr 7, poz. 26, z 1958 r. Nr 45, poz. 223 i z 1962 r. Nr 33, poz. 156) i art. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452, z 1959 r. Nr 11, poz. 61, z 1960 r. Nr 51, poz. 300 i z 1961 r. Nr 33, poz. 166) zarządza się, co następuje:
§  1. 2
Na zasadach określonych w rozporządzeniu zwalnia się od podatków obrotowego i dochodowego na okres trzech lat, licząc od roku, w którym nastąpiło uruchomienie zakładu, przychody osób wymienionych w § 2, osiągane z nowo założonych prywatnych zakładów gastronomicznych, uruchomionych w okresie od dnia wejścia w życie rozporządzenia do dnia 31 grudnia 1970 r.
§  2.
Zwolnienia, o których mowa w § 1, przysługują osobom, które:
1)
posiadają zezwolenie na prowadzenie zakładu gastronomicznego,
2)
nie prowadzą w zakładzie gastronomicznym sprzedaży napojów zawierających powyżej 18% alkoholu,
3)
zatrudniają w zakładzie gastronomicznym oprócz członków rodziny (§ 3 ust. 2) nie więcej niż trzech pracowników najemnych, licząc w skali średniej rocznej,
4)
nie posiadają poza zakładem gastronomicznym innych źródeł przychodów, podlegających przepisom o podatku obrotowym; zastrzeżenie to dotyczy również członków rodziny, których dochody podlegają łącznemu opodatkowaniu z dochodem tych osób.
§  3.
1.
Za nowo założony zakład gastronomiczny w rozumieniu rozporządzenia uważa się również zakład uruchomiony po uprzedniej likwidacji, jeżeli likwidacja nastąpiła przed dniem 1 lipca 1965 r.
2.
Za członków rodziny uważa się małżonka, małoletnie dzieci: własne, przysposobione, obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie, małoletnich pasierbów, jak również pozostających z podatnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym rodziców podatnika i rodziców jego małżonka, jeżeli zostali uznani za inwalidów lub utracili zdolność zarobkowania w stopniu odpowiadającym co najmniej III grupie inwalidów albo przekroczyli 60 lat, jeżeli chodzi o mężczyzn, a 55 lat, jeżeli chodzi o kobiety. Utratę zdolności zarobkowania z powodu inwalidztwa należy udowodnić orzeczeniem komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
§  4.
Rozporządzenie nie zwalnia od zgłoszenia obowiązku podatkowego przed rozpoczęciem działalności gospodarczej na każdy rok podatkowy objęty zwolnieniem i od obowiązku uiszczenia związanej z tym zgłoszeniem opłaty.
§  5.
Zwolnienie od opodatkowania następuje w drodze decyzji właściwego organu finansowego, wydanej na pisemny wniosek podatnika, przedstawiony równocześnie ze złożeniem deklaracji o zgłoszeniu obowiązku podatkowego; decyzja powinna być wydana w terminie dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.
§  6.
1.
W razie utraty warunków do zwolnienia osoba zwolniona od podatków na zasadach określonych w rozporządzeniu obowiązana jest zawiadomić o tym pisemnie właściwy organ finansowy najpóźniej w terminie siedmiu dni.
2.
Osoba, która w terminie określonym w ust. 1 zawiadomi organ finansowy o utracie warunków do zwolnienia, zostanie opodatkowana tylko za czas od początku miesiąca, w którym utraciła warunki zwolnienia.
3.
Osoba, która nie dopełni przewidzianego w ust. 1 obowiązku zawiadomienia organu finansowego o utracie warunków do zwolnienia od podatków, zostanie opodatkowana, poczynając od roku podatkowego, w którym utraciła warunki do tego zwolnienia.
4.
Osoba, która wprowadzi organ finansowy w błąd co do wypełnienia warunków, od których uzależnione jest zwolnienie od podatków, zostanie opodatkowana z mocą wsteczną za cały okres działalności gospodarczej.
§  7.
1. 3
Osobom prowadzącym prywatne zakłady gastronomiczne, bez sprzedaży napojów zawierających powyżej 18% alkoholu, przyznaje się ulgi podatkowe na warunkach określonych w rozporządzeniu, jeżeli osoby te w okresie do dnia 31 grudnia 1970 r. poniosą następujące nakłady o charakterze inwestycyjnym:
1)
wybudują, odbudują lub rozbudują budynki lub części budynków na potrzeby własnych zakładów gastronomicznych,
2)
nabędą i zainstalują we własnych zakładach gastronomicznych środki trwałe w postaci maszyn bądź urządzeń określonych w § 10,
3)
przeprowadzą kapitalne remonty środków trwałych, wymienionych w pkt 1 i 2.
2.
Ulgi przysługują w wypadkach, gdy sumy wydatkowane na inwestycje przekroczą 10.000 zł.
3. 4
Jeżeli osoba prowadząca zakład gastronomiczny korzysta ze zwolnienia od podatków na podstawie przepisów § 1, ulga nie przysługuje z tytułu nakładów poniesionych zarówno w związku z uruchomieniem zakładu, jak i poczynionych w okresie korzystania ze zwolnienia od podatków.
§  8.
Osobom określonym w § 7 przysługuje prawo potrącenia 50% sum wydatkowanych na inwestycje od kwoty podatku dochodowego lub zryczałtowanego podatku obrotowego i dochodowego ustalonych za rok podatkowy, w którym ukończone zostały inwestycje. W razie niemożności potrącenia w roku podatkowym, w którym ukończone zostały inwestycje, całej kwoty podlegającej potrąceniu, potrącenia reszty kwoty dokonuje się w następnych trzech latach podatkowych.
§  9.
Przy ustalaniu ulg podatkowych określonych w § 7 do sum wydatkowanych na inwestycje wlicza się sumy spłaconych pożyczek bankowych zaciągniętych na cele inwestycyjne. Ulgę z tytułu nakładów, pochodzących z pożyczek bankowych, stosuje się w miarę spłaty tych pożyczek w okresie do 10 lat, licząc od roku ukończenia inwestycji, z tym że łączna suma potrąceń razem z potrąceniami z tytułu sumy wydatkowanej na inwestycje z własnych funduszów nie może przekroczyć sumy podatku ustalonego za okres czterech lat, poczynając od roku, w którym ukończone zostały inwestycje.
§  10. 5
(uchylony).
§  11. 6
(uchylony).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1969 r. (Dz.U.69.3.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 1969 r.
2 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1969 r. (Dz.U.69.3.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 1969 r.
3 § 7 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1969 r. (Dz.U.69.3.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 1969 r.
4 § 7 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1969 r. (Dz.U.69.3.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 1969 r.
5 § 10 uchylony przez § 8 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1970 r. w sprawie stosowania ulg podatkowych z tytułu inwestycji dla rzemieślników i innych grup podatników (Dz.U.71.1.2) z dniem 11 stycznia 1971 r.
6 § 11 uchylony przez § 8 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1970 r. w sprawie stosowania ulg podatkowych z tytułu inwestycji dla rzemieślników i innych grup podatników (Dz.U.71.1.2) z dniem 11 stycznia 1971 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1965.52.325

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwolnienie od podatków przychodów osiąganych z nowo uruchamianych prywatnych zakładów gastronomicznych oraz ulgi podatkowe dla istniejących prywatnych zakładów gastronomicznych z tytułu nakładów inwestycyjnych.
Data aktu: 07/12/1965
Data ogłoszenia: 18/12/1965
Data wejścia w życie: 18/12/1965