Zm.: dekret o niektórych podatkach i opłatach terenowych.

USTAWA
z dnia 10 grudnia 1965 r.
o zmianie dekretu o niektórych podatkach i opłatach terenowych.

Art.  1.

W dekrecie z dnia 20 maja 1955 r. o niektórych podatkach i opłatach terenowych (Dz. U. z 1963 r. Nr 16, poz. 87) wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 22 otrzymuje brzmienie:

"Art. 22. 1. Opłatę od środków transportowych pobiera się z tytułu:

1) posiadania przez osoby fizyczne i prawne nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej następujących środków transportowych: pojazdów samochodowych, jachtów, promów, transportowych wózków rowerowych, łodzi, jak również koni,

2) przewozu wykonywanego zarejestrowanymi za granicą samochodami ciężarowymi i autobusowymi, z przyczepami lub bez przyczep, wprowadzonymi czasowo do ruchu drogowego na obszarze Polski.

2. Przewozem, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jest zarówno przejazd pojazdu z ładunkiem (z przewożonymi osobami), jak i bez ładunku.";

2)
w art. 23:
a)
w pkt 2 na końcu po wyrazach "12 miesięcy" skreśla się średnik i dodaje się wyrazy "oraz przewozy wykonywane na obszarze Polski tymi pojazdami;",
b)
dotychczasową treść tego artykułu oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 i 3 w brzmieniu:

"2. Od opłat wolne są również, poza przypadkami określonymi w ust. 1 pkt 2, przewozy wykonywane na obszarze Polski zarejestrowanymi za granicą:

1) samochodami ciężarowymi lub autobusami, których wjazd na obszar Polski następuje w wykonaniu szczególnej służby, jak np. pojazdami służby sanitarnej, straży pożarnej, straży granicznej lub urzędów celnych,

2) ciągnikami rolniczymi z przyczepami lub bez przyczep między przylegającymi do siebie pasami granicznymi obszaru Polski i obszaru jednego z sąsiadujących państw.

3. Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Finansów, Ministrem Handlu Zagranicznego oraz z innymi zainteresowanymi ministrami lub kierownikami urzędów centralnych może zwolnić od opłat przewozy wykonywane na obszarze Polski samochodami ciężarowymi lub autobusami w przypadkach nie objętych przepisem ust. 1 pkt 2.";

3)
w art. 24:
a)
w ust. 1 po wyrazie "opłaty" dodaje się wyrazy "od środków transportowych, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 1,",
b)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia wprowadzić dopłaty do opłat od środków transportowych, określonych w ust. 1 pkt 1-6 i pkt 10, w wysokości do 50% tych opłat, przeznaczone na cele utrzymania nawierzchni dróg.",

c)
dodaje się ust. 6 w brzmieniu:

"6. Rada Ministrów określi wysokość opłaty wymienionej w art. 22 ust. 1 pkt 2, zasady jej ustalania oraz tryb i organy właściwe do obliczania i poboru.";

4)
w art. 43 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Rada Ministrów może zwolnić spółdzielnie budownictwa mieszkaniowego od obowiązku odprowadzania do budżetów rad narodowych sum inkasowanych z tytułu podatku od lokali oraz określić zasady wykorzystania tych sum.".

Art.  2.

Ustawa wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024