Współdziałanie władz Akademickiego Związku Sportowego z organami studiów wychowania fizycznego w szkołach wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO I PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 10 maja 1965 r.
w sprawie współdziałania władz Akademickiego Związku Sportowego z organami studiów wychowania fizycznego w szkołach wyższych.

Na podstawie art. 70 pkt 4 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1965 r. Nr 16, poz. 114) oraz art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o organizacji spraw kultury fizycznej i turystyki (Dz. U. Nr 10, poz. 65) zarządza się, co następuje:
§  1.
Studium wychowania fizycznego w szkole wyższej lub wyższej szkole zawodowej oraz klub uczelniany Akademickiego Związku Sportowego realizują swoje zadania na terenie szkoły korzystając w zasadzie z tych samych urządzeń sportowych i tej samej kadry szkolącej.
§  2.
Studium wychowania fizycznego i klub Akademickiego Związku Sportowego powinny wspólnie:
1)
ustalać perspektywiczne i okresowe plany współdziałania w zakresie wychowania fizycznego, sportu i turystyki oraz wspólnych zadań programowych w tym zakresie, opierając się na zaleceniach właściwego dla danej szkoły resortu i Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego;
2)
realizować w granicach właściwości wnioski, wysunięte na podstawie przeprowadzonych wspólnie analiz w zakresie:
a)
stosowanych metod pracy,
b)
sprawności fizycznej studentów,
c)
poziomu szkolenia sportowego studentów oraz osiąganych przez nich rezultatów sportowych,
d)
udziału studentów w zawodach sportowych i turystycznych,
e)
stanu zdrowotnego studentów,
f)
stanu liczbowego członków klubu uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego;
3)
analizować okresowo pracę kadry szkolącej klubu uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego i jej przydatność do prowadzenia treningu sportowego oraz występować w uzasadnionych wypadkach do władz Akademickiego Związku Sportowego o doszkolenie lub wymianę tej kadry;
4)
zapewniać w granicach posiadanych środków budżetowych urządzenia i sprzęt sportowy do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego oraz dla rozwoju działalności sportowej;
5)
dbać o należyty stan urządzeń sportowych oraz o prawidłową i systematyczną konserwację sprzętu i urządzeń sportowych;
6)
wyrabiać wśród studentów poszanowanie dla mienia społecznego.
§  3.
Współdziałanie klubu uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego ze studium wychowania fizycznego powinno także przejawiać się w utrzymywaniu stałej więzi organizacyjnej, polegającej na:
1)
udziale przedstawiciela zarządu klubu uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego - na zaproszenie kierownika studium wychowania fizycznego - w ogólnych zebraniach pracowników studium wychowania fizycznego;
2)
udziale przedstawiciela studium wychowania fizycznego w posiedzeniach zarządu klubu uczelnianego i międzyuczelnianego Akademickiego Związku Sportowego - na zaproszenie prezesa właściwego klubu;
3)
organizowaniu wspólnych narad pracowników studium wychowania fizycznego i członków zarządu klubu uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego poświęconych interesującym je problemom, a w szczególności w zakresie:
a)
koordynowania zamierzeń dotyczących szkolenia i organizacji czynnego wypoczynku, akcji obozowej i turystycznej,
b)
ustalenia jednolitego kalendarza imprez sportowych.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024