Belgia-Polska. Umowa kulturalna. Warszawa.1963.12.09.

UMOWA KULTURALNA
między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Królestwem Belgii,
podpisana w Warszawie dnia 9 grudnia 1963 r.

Przekład.

W Imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 9 grudnia 1963 r. podpisana została w Warszawie Umowa kulturalna między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Królestwem Belgii, o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA KULTURALNA

MIĘDZY POLSKĄ RZECZĄPOSPOLITĄ LUDOWĄ A KRÓLESTWEM BELGII

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Królestwa Belgii ożywione pragnieniem zacieśnienia tradycyjnej przyjaźni łączącej oba Narody oraz dążąc do dalszego rozwoju wzajemnych stosunków w dziedzinie nauki, kultury i sztuki,

postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę Kulturalną i w tym celu wyznaczyły swych Pełnomocników, a mianowicie:

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej:

Pana Adama RAPACKIEGO, Ministra Spraw Zagranicznych;

Rząd Królestwa Belgii:

Pana Paul Henri SPAAK, Ministra Spraw Zagranicznych;

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  I

W celu rozwijania przyjaznej współpracy obu Narodów w dziedzinie nauki, oświaty i kultury Wysokie Umawiające się Strony, działając w ramach obowiązujących w ich krajach przepisów ustawowych, będą:

1. popierać współpracę i wymianę profesorów i pracowników naukowych szkół wyższych i instytutów naukowych, muzeów i bibliotek; ułatwiać prowadzenie prac badawczych drogą udostępnienia w ramach wszelkich możliwości korzystania z bibliotek, archiwów, laboratoriów naukowych i zbiorów muzealnych;

2. popierać drogą przyznawania stypendiów wymianę studentów oraz stażystów naukowych między instytucjami szkolnictwa wyższego i instytutami naukowo-badawczymi;

3. badać warunki i sposoby uznania równorzędności stopni naukowych nadanych przez każdą ze Stron;

4. popierać kontakty kierowników szkół różnych stopni i typów, uznanych organizacji oświatowych i bibliotek publicznych;

5. ułatwiać kontakty między artystami: pisarzami, kompozytorami, malarzami, rzeźbiarzami, architektami, pracownikami teatru i filmu itp., między ich organizacjami, jak również między instytucjami radia i telewizji obu krajów;

6. dokładać starań w celu osiągnięcia lepszego wzajemnego poznania ich kultury przez organizowanie odczytów, koncertów, wystaw i imprez artystycznych, przez wymianę i tłumaczenie książek i czasopism, jak również przez programy radiowe, telewizyjne i filmowe oraz za pomocą wszystkich innych odpowiednich środków.

Artykuł  II

Dla realizacji niniejszej umowy zostanie utworzona Stała Komisja Mieszana, licząca nie więcej niż ośmiu członków. Komisja ta składać się będzie z dwóch sekcji: jednej złożonej z członków polskich i mającej siedzibę w Warszawie oraz drugiej składającej się z takiej samej liczby członków belgijskich i mającej siedzibę w Brukseli.

Polski Minister Spraw Zagranicznych wspólnie z ministrami i kierownikami zainteresowanych centralnych instytucji mianuje członków sekcji polskiej, a belgijski Minister Spraw Zagranicznych wspólnie z belgijskim Ministrem Oświaty i Kultury mianuje członków sekcji belgijskiej.

Nominacja członka przez jedną z Umawiających się Stron, jak również ewentualne jego zastąpienie zostanie podane drogą dyplomatyczną do wiadomości drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  III

Stała Komisja Mieszana będzie się zbierała na posiedzenia plenarne w miarę potrzeby, a w każdym razie co dwa lata na przemian w Polsce i w Belgii.

Posiedzeniom plenarnym Stałej Komisji Mieszanej będą przewodniczyć w Polsce Minister Spraw Zagranicznych albo jego przedstawiciel, a w Belgii Minister Oświaty i Kultury lub jego przedstawiciel.

W posiedzeniach Komisji Mieszanej będą mogli równie uczestniczyć przedstawiciel dyplomatyczny Polski w Belgii i przedstawiciel dyplomatyczny Belgii w Polsce lub ich zastępcy, w zależności od tego, czy posiedzenie odbywać się będzie w Polsce czy w Belgii.

Umawiające się Strony i sekcje Stałej Komisji Mieszanej mogą korzystać z pomocy ekspertów, którzy będą zapraszani do uczestnictwa w posiedzeniach Komisji.

Artykuł  IV

Umowa niniejsza podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która odbędzie się w Brukseli.

Artykuł  V

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat, licząc od dnia jej wejścia w życie. Ulega ona automatycznie przedłużeniu drogą milczącej zgody na nowe pięciolecie, które również może być przedłużone na jeden lub więcej identycznych okresów, o ile jedna z Umawiających się Stron nie wypowie umowy na sześć miesięcy przed upływem odpowiedniego pięcioletniego okresu.

Na dowód czego Pełnomocnicy obu Umawiających się Stron podpisali niniejszą umowę i zaopatrzyli ją pieczęciami.

Sporządzono w Warszawie, dnia 9 grudnia 1963 r. w dwóch oryginałach każdy w języku polskim, francuskim i flamandzkim, przy czym wszystkie 3 teksty mają jednakową moc obowiązującą.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 16 czerwca 1964 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1964.32.204

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Belgia-Polska. Umowa kulturalna. Warszawa.1963.12.09.
Data aktu: 09/12/1963
Data ogłoszenia: 08/09/1964
Data wejścia w życie: 31/07/1964