Konwencja (nr 116) zmieniająca częściowo konwencje przyjęte przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy na jej pierwszych trzydziestu dwóch sesjach, mająca na celu ujednolicenie postanowień dotyczących przygotowywania przez Radę Administracyjną Międzynarodowego Biura Pracy sprawozdań o stosowaniu konwencji. Genewa.1961.06.26.

KONWENCJA (Nr 116)
zmieniająca częściowo konwencje przyjęte przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy na jej pierwszych trzydziestu dwóch sesjach, mająca na celu ujednolicenie postanowień dotyczących przygotowywania przez Radę Administracyjną Międzynarodowego Biura Pracy sprawozdań o stosowaniu konwencji,
przyjęta w Genewie dnia 26 czerwca 1961 r. na czterdziestej piątej sesji Konferencji Ogólnej Międzynarodowej Organizacji Pracy.

W Imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 26 czerwca 1961 r. przyjęta została w Genewie na czterdziestej piątej sesji Konferencji Ogólnej Międzynarodowej Organizacji Pracy Konwencja (Nr 116) zmieniająca częściowo konwencje przyjęte przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy na jej pierwszych trzydziestu dwóch sesjach, mająca na celu ujednolicenie postanowień dotyczących przygotowywania przez Radę Administracyjną Międzynarodowego Biura Pracy sprawozdań o stosowaniu konwencji.

Po zaznajomieniu się z powyższą Konwencją Rady Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że wymieniona Konwencja jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 29 lutego 1964 r.

(Tekst Konwencji został zamieszczony w załączniku do niniejszego numeru).

ZAŁĄCZNIK

KONWENCJA Nr 116

zmieniająca częściowo konwencje przyjęte przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy na jej pierwszych trzydziestu dwóch sesjach, mająca na celu ujednolicenie postanowień dotyczących przygotowywania przez Radę Administracyjną Międzynarodowego Biura Pracy sprawozdań o stosowaniu konwencji.

Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy,

Zwołana do Genewy przez Radę Administracyjną Międzynarodowego Biura Pracy i zebrana tam w dniu 7 czerwca 1961 r. na swej czterdziestej piątej sesji;

Postanowiwszy przyjąć niektóre wnioski dotyczące częściowej rewizji konwencji przyjętych przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy na jej pierwszych trzydziestu dwóch sesjach i mające na celu ujednolicenie postanowień dotyczących przygotowywania przez Radę Administracyjną Międzynarodowego Biura Pracy sprawozdań o stosowaniu konwencji;

Zważywszy, że wnioski te powinny przyjąć formę konwencji międzynarodowej,

przyjmuje w dniu dwudziestym szóstym czerwca tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego pierwszego roku poniższą Konwencję, pod nazwą Konwencji wprowadzającej rewizję artykułów końcowych, 1961 r.

Artykuł  1

W tekście konwencji przyjętych przez Międzynarodową Konferencję Pracy w ciągu jej pierwszych trzydziestu dwóch sesji artykuł końcowy przewidujący składanie przez Radę Administracyjną sprawozdania o stosowaniu konwencji na Konferencji Ogólnej zostaje anulowany i zastąpiony następującym artykułem:

"Każdorazowo, gdy uzna to za konieczne, Rada Administracyjna Międzynarodowego Biura Pracy przedłoży na Konferencji Ogólnej sprawozdanie o stosowaniu niniejszej Konwencji i rozważy, czy należy wpisać na porządek dzienny obrad Konferencji sprawę jej całkowitej lub częściowej rewizji".

Artykuł  2

Każdy Członek Organizacji, który po dacie wejścia w życie niniejszej Konwencji zawiadomi Dyrektora Generalnego Międzynarodowego Biura Pracy o formalnej ratyfikacji jednej z konwencji przyjętych przez Konferencję w ciągu jej pierwszych trzydziestu dwóch sesji, uznany będzie za ratyfikującego tę konwencję w takiej formie, w jakiej została zmieniona przez niniejszą Konwencję.

Artykuł  3

Dwa egzemplarze niniejszej Konwencji będą podpisane przez Przewodniczącego Konferencji i przez Dyrektora Generalnego Międzynarodowego Biura Pracy. Jeden z tych egzemplarzy zostanie złożony do archiwów Międzynarodowego Biura Pracy, drugi - na ręce Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych do zarejestrowania - zgodnie z artykułem 102 Karty Narodów Zjednoczonych. Dyrektor Generalny przekaże należycie uwierzytelnioną kopię niniejszej Konwencji każdemu z Członków Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Artykuł  4
1.
O formalnych ratyfikacjach niniejszej Konwencji należy zawiadomić Dyrektora Generalnego Międzynarodowego Biura Pracy.
2.
Niniejsza Konwencja wejdzie w życie w dniu otrzymania przez Dyrektora Generalnego aktu jej ratyfikacji ze strony dwóch członków Międzynarodowej Organizacji Pracy.
3.
O dacie wejścia w życie niniejszej Konwencji oraz o otrzymaniu następnych nowych ratyfikacji niniejszej Konwencji Dyrektor Generalny Międzynarodowego Biura Pracy zawiadomi wszystkich Członków Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.
4.
Każdy Członek, który ratyfikuje niniejszą Konwencję, uznaje, że postanowienia zmienionej klauzuli podanej powyżej w artykule 1 zastępują - z chwilą początkowego wejścia w życie niniejszego dokumentu - zobowiązanie dla Rady Administracyjnej, zawarte w konwencjach przyjętych przez Konferencję na jej pierwszych trzydziestu dwóch sesjach, do przedkładania tej Konferencji, w odstępach czasu ustalonych przez wspomniane konwencje, sprawozdania o stosowaniu każdej z nich i do rozważenia w tym samym czasie, czy należy wpisać na porządek dzienny Konferencji sprawę całkowitej lub częściowej jej rewizji.
Artykuł  5

Bez względu na jakiekolwiek postanowienia zawarte w jednej z konwencji przyjętych przez Konferencję w ciągu jej pierwszych trzydziestu dwóch sesji, ratyfikacja niniejszej Konwencji przez Członka nie spowoduje z samego prawa wypowiedzenia którejkolwiek z tych konwencji, wejście zaś w życie niniejszej Konwencji nie spowoduje zamknięcia żadnej ze wspomnianych konwencji dla nowych ratyfikacji.

Artykuł  6
1.
W razie przyjęcia przez Konferencję nowej konwencji wnoszącej całkowitą lub częściową rewizję niniejszej Konwencji i o ile nowa konwencja nie stanowi inaczej:
a)
ratyfikowanie przez Członka nowej konwencji oznaczać będzie z samego prawa wypowiedzenie niniejszej Konwencji z tym zastrzeżeniem, że nowa, zrewidowana konwencja wejdzie w życie;
b)
od daty wejścia w życie nowej, zrewidowanej konwencji, niniejsza Konwencja przestanie być otwarta dla ratyfikacji przez Członków.
2.
Niniejsza Konwencja pozostanie w każdym razie w mocy w swej formie i treści dla tych Członków, którzy ją ratyfikowali, a nie ratyfikują zrewidowanej konwencji.
Artykuł  7

Francuskie i angielskie brzmienie niniejszej Konwencji jest jednakowo miarodajne.

Tekst powyższy jest autentycznym tekstem Konwencji przyjętej należycie przez Ogólną Konferencję Międzynarodowej Organizacji Pracy na jej czterdziestej piątej sesji, która odbyła się w Genewie i która została ogłoszona za zamkniętą w dniu 29 czerwca 1961 r.

Na dowód czego złożyli swe podpisy dnia trzydziestego czerwca 1961 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1964.21.131

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Konwencja (nr 116) zmieniająca częściowo konwencje przyjęte przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy na jej pierwszych trzydziestu dwóch sesjach, mająca na celu ujednolicenie postanowień dotyczących przygotowywania przez Radę Administracyjną Międzynarodowego Biura Pracy sprawozdań o stosowaniu konwencji. Genewa.1961.06.26.
Data aktu: 26/06/1961
Data ogłoszenia: 17/06/1964
Data wejścia w życie: 22/04/1964