Okresy zatrudnienia na obszarze Państwa Polskiego, udzielanie świadczeń rentowych z tytułu zatrudnienia za granicą oraz zbieg świadczeń rentowych z tytułu zatrudnienia w Polsce z prawem do świadczeń z instytucji zagranicznych.

ROZPORZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 27 listopada 1963 r.
w sprawie okresów zatrudnienia na obszarze Państwa Polskiego, udzielania świadczeń rentowych z tytułu zatrudnienia za granicą oraz zbiegu świadczeń rentowych z tytułu zatrudnienia w Polsce z prawem do świadczeń z instytucji zagranicznych.

Na podstawie art. 7 ust 5 i art. 15 ust. 3 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. z 1958 r. Nr 23, poz. 97) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Za okresy zatrudnienia na obszarze Państwa Polskiego w rozumieniu art. 7 ust. 1 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. z 1958 r. Nr 23, poz. 97), zwanego dalej "dekretem", uważa się, z zastrzeżeniem przepisów ust. 2 i 3, okresy pracy na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Okresy zatrudnienia na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska przed włączeniem tych obszarów do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zalicza się przy ustalaniu prawa do świadczeń na podstawie dekretu tylko osobom zamieszkałym w Polsce.
3.
Okresy zatrudnienia na obszarach odstąpionych Polsce bezpośrednio na mocy traktatu wersalskiego oraz na mocy decyzji Konferencji Ambasadorów o podziale Górnego Śląska (obszary b. województwa poznańskiego i pomorskiego oraz górnośląskiej części b. województwa śląskiego w granicach do dnia 1 września 1939 r.) przed włączeniem tych obszarów do Państwa Polskiego zalicza się przy ustalaniu prawa do świadczeń na podstawie dekretu, jeżeli zobowiązania z tytułu ubezpieczenia w czasie tego zatrudnienia zostały przejęte przez Państwo Polskie na mocy aktów międzynarodowych.
4.
Okresy zatrudnienia przed Wyzwoleniem na tych obszarach Związku Socjalistycznych Republik Rad, które przed ustaleniem polsko-radzieckiej granicy wchodziły w skład Państwa Polskiego, zalicza się przy ustalaniu prawa do świadczeń na podstawie dekretu wszystkim osobom zamieszkałym w Polsce, jeżeli z tytułu tego zatrudnienia nie jest wypłacana renta radziecka.
§  2.
Warunek 5 lat zatrudnienia po Wyzwoleniu, przewidziany w art. 7 ust. 4 dekretu, od którego spełnienia uzależnione jest uznanie okresów zatrudnienia za granicą za okresy zatrudnienia na obszarze Państwa Polskiego, nie jest wymagany od osób:
1)
które bez zaliczenia okresów zatrudnienia za granicą nie miałyby prawa do renty na podstawie art. 28 lub art. 109 dekretu,
2)
które były obywatelami niemieckimi i uzyskały następnie obywatelstwo polskie,
3)
które powróciły do Kraju w ramach repatriacji po dniu 22 lipca 1944 r.,
4)
które były zatrudnione za granicą po Wyzwoleniu w ramach współpracy gospodarczej, zdrowotnej i kulturalnej oraz przy budowie i montażu przez polskie przedsiębiorstwa obiektów przemysłowych i urządzeń.
§  3.
1.
Z tytułu zatrudnienia za granicą przysługują świadczenia przewidziane w dekrecie i na warunkach w nim ustalonych z uwzględnieniem przepisów niniejszego rozporządzenia.
2.
Świadczenia z tytułu zatrudnienia za granicą mogą być przyznane osobie zamieszkałej w Polsce i na wniosek zgłoszony w czasie zamieszkiwania w Polsce.
3.
Udzielanie świadczeń przyznanych z tytułu zatrudnienia za granicą lub z uwzględnieniem okresów takiego zatrudnienia ulega zawieszeniu w razie opuszczenia terytorium Polski, chyba że umowa z krajem nowego zamieszkania uprawnionej osoby stanowi inaczej.
4.
Świadczenia z tytułu zatrudnienia za granicą nie przysługują, gdy z tego tytułu przysługują świadczenia z instytucji zagranicznej. Nie wyklucza to przyznania z tytułu zatrudnienia za granicą renty z dekretu osobie uprawnionej z instytucji zagranicznej:
1)
do zwrotu składek ubezpieczeniowych wypłacanych w postaci renty,
2)
do renty z tytułu mniej niż 45% utraty zdolności do pracy wskutek wypadku w zatrudnieniu lub choroby zawodowej.
5.
Jeżeli obok okresów zatrudnienia za granicą, z których tytułu przysługują świadczenia z instytucji zagranicznej, istnieją także okresy zatrudnienia na obszarze Państwa Polskiego, stosuje się przepisy § 8.
6.
Przy stosowaniu przepisów art. 32 i 43 dekretu nie uwzględnia się okresów zatrudnienia za granicą po przyznaniu renty.
§  4.
Okresy zatrudnienia za granicą w górnictwie uwzględnia się przy ustalaniu dodatku brackiego przewidzianego w art. 56 dekretu.
§  5.
Nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia w uznanych za zbrodnicze organizacjach: Sturmstaffeln (SS), Sturmabteilungen (SA), Gestapo, Sonderdienst (SD) i Abwehr.
§  6.
1.
Osobom otrzymującym renty z instytucji zagranicznych za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w wysokości niższej od odpowiednich polskich rent minimalnych przysługuje wyrównanie do wysokości tych rent, jeżeli osoby te:
1)
odpowiadają określonym w dekrecie warunkom co do wieku lub inwalidztwa,
2)
nie posiadają poza rentą dochodów z tytułu zatrudnienia lub z innych źródeł powodujących zawieszenie wypłaty renty w całości lub w części w myśl dekretu.
2.
Przewidziane w ust. 1 wyrównanie nie przysługuje osobom otrzymującym z instytucji zagranicznych:
1)
zwrot składek ubezpieczeniowych wypłacanych w postaci renty,
2)
rentę z tytułu mniej niż 45% utraty zdolności do pracy wskutek wypadku w zatrudnieniu lub choroby zawodowej albo z tytułu służby wojskowej.
§  7.
1.
Osobom otrzymującym renty z instytucji zagranicznych za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz członkom ich rodzin przysługują:
1)
dodatki na dzieci, wnuki i rodzeństwo oraz na żonę przewidziane w art. 55 dekretu,
2)
zasiłek pogrzebowy przewidziany w art. 61-63 dekretu,
3)
świadczenia w naturze przewidziane w art. 64-66 dekretu,

jeżeli świadczenia te nie są udzielane przez instytucję zagraniczną.

2.
Świadczenia, o których mowa w ust. 1, nie przysługują osobom:
1)
otrzymującym renty określone w § 6 ust. 2, z tym że osobom otrzymującym renty z tytułu wypadku w zatrudnieniu lub choroby zawodowej albo z tytułu służby wojskowej przysługuje pomoc lecznicza i protezowanie w zakresie następstw wypadku lub choroby zawodowej albo służby wojskowej,
2)
posiadającym poza rentą dochody z tytułu zatrudnienia lub z innych źródeł w wysokości powodującej zawieszenie wypłaty renty w całości lub w części w myśl dekretu.
§  8.
1.
Okresy zatrudnienia na obszarze Państwa Polskiego i za granicą zlicza się dla ustalenia prawa do renty. Renta przysługuje, gdy spełnione są wszystkie warunki przewidziane w dekrecie.
2.
Jeżeli z tytułu zatrudnienia za granicą przysługuje z instytucji zagranicznej renta z innej przyczyny niż z tytułu wypadku w zatrudnieniu lub choroby zawodowej, rentę z dekretu należną z innej przyczyny niż wypadek w zatrudnieniu lub choroba zawodowa wypłaca się w wysokości częściowej, obliczonej proporcjonalnie do okresu zatrudnienia na obszarze Państwa Polskiego, jeżeli okres zatrudnienia wynosi co najmniej jeden rok. W powyższej wysokości wypłaca się również dodatki przewidziane w art. 55, 56 i 60 dekretu. Dodatki przewidziane w art. 57, 58 i 59 dekretu oblicza się od pełnej wysokości renty z dekretu i wypłaca się w całości.
3.
Jeżeli cząstkowa renta z dekretu obliczona w myśl ust. 2 nie wynosi łącznie z rentą z instytucji zagranicznej lub sumą rent z instytucji zagranicznych pełnej renty z dekretu wraz z pełnymi dodatkami, wówczas cząstkowa renta z dekretu ulega podwyższeniu do takiej wysokości, aby suma wszystkich rent wynosiła pełną rentę z dekretu wraz z pełnymi dodatkami.
4.
W razie zbiegu u jednej osoby:
1)
prawa do renty z dekretu z tytułu wypadku w zatrudnieniu lub choroby zawodowej z prawem do renty starczej, inwalidzkiej lub rodzinnej z instytucji zagranicznej,
2)
prawa do renty z dekretu z prawem do renty lub z zasiłkiem z instytucji zagranicznej z tytułu wypadku w zatrudnieniu lub choroby zawodowej albo z tytułu służby wojskowej,
3)
prawa do renty z dekretu z tytułu własnego zatrudnienia z prawem do renty rodzinnej lub z zasiłkiem dla rodziny z instytucji zagranicznej z tytułu zatrudnienia lub z tytułu służby wojskowej,
4)
prawa do renty rodzinnej z dekretu z prawem do renty lub z zasiłkiem z instytucji zagranicznej z tytułu własnego zatrudnienia albo z tytułu służby wojskowej,

renta z dekretu ulega zmniejszeniu o połowę kwoty renty lub zasiłku z instytucji zagranicznej, z tym że renta z dekretu nie może być zmniejszona więcej niż o połowę swej wysokości.

5.
Przysługująca w myśl ust. 2 cząstkowa renta z dekretu nie ulega zmniejszeniu w przypadkach określonych w ust. 4.
6.
Przepisy ust. 2 i 4 nie mają zastosowania w razie otrzymywania z instytucji zagranicznej zwrotu składek ubezpieczeniowych wypłacanych w postaci renty oraz renty (zasiłku) z tytułu utraty mniej niż 25% zdolności do pracy wskutek wypadku w zatrudnieniu lub choroby zawodowej albo wskutek służby wojskowej.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 27 listopada 1956 r. w sprawie okresów zatrudnienia na obszarze Państwa Polskiego, udzielania świadczeń rentowych z tytułu zatrudnienia za granicą oraz zbiegu świadczeń rentowych z tytułu zatrudnienia w Polsce z prawem do świadczeń z instytucji zagranicznych (Dz. U. Nr 59, poz. 284).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.58.316

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Okresy zatrudnienia na obszarze Państwa Polskiego, udzielanie świadczeń rentowych z tytułu zatrudnienia za granicą oraz zbieg świadczeń rentowych z tytułu zatrudnienia w Polsce z prawem do świadczeń z instytucji zagranicznych.
Data aktu: 27/11/1963
Data ogłoszenia: 27/12/1963
Data wejścia w życie: 27/12/1963