Zwalczanie niektórych chwastów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 5 lutego 1963 r.
w sprawie zwalczania niektórych chwastów.

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 16 lutego 1961 r. o ochronie roślin uprawnych przed chorobami, szkodnikami i chwastami (Dz. U. Nr 10, poz. 55) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "gruntach" bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć grunty uprawne oraz wszelkie inne tereny, na których mogą występować chwasty.
§  2.
Obowiązkiem zwalczania obejmuje się:
1)
wszystkie gatunki chwastów należące do rodzajów: oset (Carduus sp.), ostrożeń (Cirsium sp.) i mlecz (Sonchus sp.) bez względu na teren ich występowania,
2)
wszystkie gatunki chwastów należące do rodzajów: kanianka (Cuscuta sp.) i nawłoć (Solidago sp.) na gruntach będących pod uprawą roślin.
§  3.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może wprowadzić w drodze zarządzenia obowiązek zwalczania gorczycy polnej czyli ognichy (Sinapis arvensis L.) i rzodkwi świrzepy (Raphanus raphanistrum L.) w uprawach zbóż jarych i lnu.
§  4.
Chwasty powinny być niszczone przed terminem ich zakwitania.
§  5.
Zwalczanie chwastów powinno być przeprowadzane przez oczyszczanie nasion roślin uprawnych z nasion chwastów oraz przez stosowanie odpowiednich zabiegów agrotechnicznych, mechanicznych, ręcznych i chemicznych.
§  6.
Obowiązek zwalczania chwastów ciąży na właścicielu gruntu (jednostce organizacyjnej zarządzającej gruntami państwowymi), a jeżeli grunt jest użytkowany przez inną osobę fizyczną lub prawną - na tej osobie.
§  7.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może wprowadzić w drodze zarządzenia obowiązek zespołowego niszczenia chwastów wymienionych w § 2 pkt 1 na gruntach nie uprawianych.
2.
Wprowadzając ten obowiązek, prezydium ustala jednocześnie terminy, w jakich niszczenie powinno być przeprowadzone.
3.
Organizowanie zespołowego niszczenia chwastów należy do biura gromadzkiej rady narodowej (właściwego do spraw rolnych organu prezydium rady narodowej osiedla, miejskiej lub dzielnicowej rady narodowej).
§  8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 17 kwietnia 1958 r. w sprawie zwalczania niektórych chwastów (Dz. U. Nr 25, poz. 107).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024