Akt wprowadzający poprawki do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy. Genewa.1962.06.22.

AKT WPROWADZAJĄCY POPRAWKI DO KONSTYTUCJI MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI PRACY
przyjęty w Genewie dnia 22 czerwca 1962 r.

Przekład.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 22 czerwca 1962 r. Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjęła w Genewie Akt wprowadzający poprawki do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Po zaznajomieniu się z powyższym Aktem Rada Państwa uznała go i uznaje za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych; oświadcza, że jest on przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 27 kwietnia 1963 r.

ZAŁĄCZNIK

AKT WPROWADZAJĄCY POPRAWKI DO KONSTYTUCJI MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI PRACY

przyjęty w Genewie dnia 22 czerwca 1962 r.

Przekład.

AKT WPROWADZAJĄCY POPRAWKI DO KONSTYTUCJI MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI PRACY

Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy,

Zwołana przez Radę Administracyjną Międzynarodowego Biura Pracy do Genewy, gdzie zebrała się w dniu 6 czerwca 1962 r. na swej czterdziestej szóstej sesji;

Postanowiwszy przyjąć wnioski zmierzające do zastąpienia w postanowieniach Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczących składu Rady Administracyjnej liczb "czterdzieści" i "dwadzieścia" liczbami "czterdzieści osiem" i "dwadzieścia cztery" oraz liczby "dziesięć" liczbą "dwanaście", z wyjątkiem zawartej w paragrafie 2 artykułu 7, w którym przewiduje się dziesięciu członków reprezentujących Państwa o największym znaczeniu przemysłowym oraz czternastu członków z wyboru - które to zagadnienie stanowi ósmy punkt porządku dziennego obrad,

przyjmuje w dniu dwudziestym drugim czerwca tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego drugiego roku poniższy Akt poprawki Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, który będzie nosił nazwę Aktu poprawki do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, 1962 r.:

Artykuł  1

W obowiązującym obecnie tekście Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy:

a)
zastępuje się liczby "czterdzieści" i "dwadzieścia", które figurują w paragrafach 1 i 2 artykułu 7, liczbami "czterdzieści osiem" i "dwadzieścia cztery";
b)
zastępuje się liczbę "dziesięć" figurującą w paragrafie 1 artykułu 7 liczbą "dwanaście";
c)
zastępuje się liczbę "dziesięć" liczbą "czternaście" w części zdania w paragrafie 2 artykułu 7, odnoszącego się do osób, które powinny być mianowane przez delegatów rządowych na Konferencji;
d)
skreśla się w paragrafie 4 artykułu 7 zdanie: "Dwóch przedstawicieli pracodawców i dwóch przedstawicieli pracowników powinno pochodzić z krajów pozaeuropejskich".
Artykuł  2

Począwszy od daty wejścia w życie niniejszego Aktu poprawki Konstytucja Międzynarodowej Organizacji Pracy będzie obowiązywała w poprawionej formie, zgodnie z postanowieniami poprzedniego artykułu.

Artykuł  3

Z chwilą wejścia w życie niniejszego Aktu poprawki Dyrektor Generalny Międzynarodowego Biura Pracy poleci ustalić urzędowy tekst Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, zmieniony zgodnie z postanowieniami niniejszego Aktu poprawki, w dwóch egzemplarzach należycie przez niego podpisanych, z których jeden zostanie złożony w archiwach Międzynarodowego Biura Pracy, drugi zaś doręczony Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu zarejestrowania, zgodnie z postanowieniami artykułu 102 Karty Narodów Zjednoczonych. Dyrektor Generalny prześle uwierzytelniony odpis tego tekstu każdemu z Członków Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Artykuł  4

Dwa autentyczne egzemplarze niniejszego Aktu poprawki zostaną podpisane przez Przewodniczącego Konferencji i przez Dyrektora Generalnego Międzynarodowego Biura Pracy. Jeden z tych egzemplarzy zostanie złożony w archiwach Międzynarodowego Biura Pracy, drugi zaś doręczony Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu zarejestrowania zgodnie z postanowieniami artykułu 102 Karty Narodów Zjednoczonych. Dyrektor Generalny prześle uwierzytelniony odpis tego tekstu każdemu z Członków Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Artykuł  5

1. Ratyfikacje lub formalne przyjęcia niniejszego Aktu poprawki będą przesyłane do Dyrektora Generalnego Międzynarodowego Biura Pracy, który poinformuje o tym Członków Organizacji.

2. Niniejszy Akt poprawki wejdzie w życie na warunkach przewidzianych w artykule 36 Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy.

3. Z chwilą wejścia w życie niniejszego Aktu poprawki Dyrektor Generalny Międzynarodowego Biura Pracy zawiadomi o tym fakcie wszystkich Członków Międzynarodowej Organizacji Pracy i Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych.

Powyższy tekst jest autentycznym tekstem Aktu wprowadzającego poprawkę do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, należycie przyjętym przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy na jej czterdziestej szóstej sesji, która odbyła się w Genewie i została ogłoszona za zamkniętą w dniu 28 czerwca 1962 r.

Francuskie i angielskie brzmienie tekstu niniejszego Aktu poprawki jest jednakowo autentyczne.

Na dowód czego złożyli swoje podpisy w dniu trzydziestym czerwca 1962 r.:

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024