Utworzenie Komitetu Nauki i Techniki.

USTAWA
z dnia 28 czerwca 1963 r.
o utworzeniu Komitetu Nauki i Techniki.

Art.  1.
1.
Tworzy się Komitet Nauki i Techniki, zwany w dalszym ciągu Komitetem.
2.
Komitet jest naczelnym organem administracji państwowej w zakresie swojego działania.
Art.  2.
1.
Do zakresu działania Komitetu należą sprawy rozwoju nauki i techniki, a w szczególności:
1)
opracowywanie generalnych założeń rozwoju nauki i techniki,
2)
wytyczanie kierunków rozwoju dziedzin nauki i techniki mających duże znaczenie dla gospodarki narodowej oraz inicjowanie i koordynowanie zamierzeń i przedsięwzięć w tym zakresie,
3)
zapewnienie wykorzystania w praktyce osiągnięć nauki i techniki o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej,
4)
opracowywanie zbiorczych planów rozwoju materialno-technicznej bazy rozwoju nauki, jako podstawy do ustalania środków zapewniających właściwe proporcje w rozwoju nauki i techniki,
5)
koordynowanie działalności naukowo-badawczej Polskiej Akademii Nauk, resortu szkolnictwa wyższego i innych resortów w zakresie problemów związanych z rozwojem gospodarki narodowej oraz w celu zapewnienia wyprzedzającego charakteru badań naukowych,
6)
ustalanie wytycznych, dotyczących kształcenia i doskonalenia kadr naukowych, inżynieryjno-technicznych i innych, niezbędnych dla rozwoju gospodarki narodowej,
7)
opracowywanie projektów przepisów w sprawach rozwoju nauki i techniki oraz przedkładanie ich Radzie Ministrów.
2.
Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia szczegółowy zakres działania Komitetu oraz zasady współdziałania z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów, Polską Akademią Nauk i ministrami (kierownikami urzędów centralnych), a w szczególności ustali, jakie sprawy należące dotychczas do zakresu działania Komitetu do Spraw Budownictwa, Urbanistyki i Architektury przechodzą do właściwości Komitetu.
Art.  3.
1.
Komitet jest organem kolegialnym.
2.
W ramach swego zakresu działania Komitet wydaje wytyczne i zalecenia.
3.
W sprawach należących do zakresu działania Komitetu rozporządzenia i zarządzenia wydaje Przewodniczący Komitetu.
Art.  4.
1.
W skład Komitetu wchodzą: Przewodniczący, zastępcy Przewodniczącego, Sekretarz oraz członkowie.
2. 1
Przewodniczący Komitetu powoływany jest na wniosek Prezesa Rady Ministrów w trybie przewidzianym w art. 29 Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i wchodzi w skład Rady Ministrów.
3.
Zastępców Przewodniczącego i Sekretarza Komitetu powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu.
4.
W skład Komitetu, jako jeden z zastępców Przewodniczącego, wchodzi z urzędu Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk.
5.
Członków Komitetu powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu spośród ministrów (kierowników urzędów centralnych) lub ich zastępców, przedstawicieli nauki i techniki oraz przedstawicieli organizacji społecznych. W skład Komitetu wchodzi jeden z zastępców Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
Art.  5.

Przy Komitecie działa Rada Nauki i Techniki jako organ doradczy i opiniodawczy.

Art.  6.

Statut Komitetu, uchwalony przez Radę Ministrów, określi:

1)
skład Komitetu i tryb działania,
2)
zakres działania i tryb pracy, organizację, skład oraz sposób powoływania członków Rady Nauki i Techniki,
3)
organizację i zasady działania aparatu wykonawczego Komitetu.
Art.  7.
1.
Znosi się Komitet do Spraw Techniki.
2.
Pracownicy zatrudnieni dotychczas w Komitecie do Spraw Techniki przechodzą do pracy w Komitecie.
Art.  8.

Traci moc ustawa z dnia 17 lutego 1960 r. o Komitecie do Spraw Techniki (Dz. U. Nr 10, poz. 63). Sprawy należące dotychczas do właściwości Komitetu do Spraw Techniki przechodzą do Komitetu.

Art.  9.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 4 ust. 2 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 1968 r. (Dz.U.68.46.336) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 grudnia 1968 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024