Zasady i warunki prowadzenia spraw przed okręgowymi sądami ubezpieczeń społecznych przez przedstawicieli związków zawodowych i organizacji zrzeszających rencistów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 25 marca 1963 r.
o zasadach i warunkach prowadzenia spraw przed okręgowymi sądami ubezpieczeń społecznych przez przedstawicieli związków zawodowych i organizacji zrzeszających rencistów.

Na podstawie art. 380 Prawa o sądach ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1961 r. Nr 41, poz. 215) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w niniejszym rozporządzeniu wyrazy oznaczają:
1)
"przedstawiciel" - przedstawiciela związku zawodowego lub organizacji zrzeszającej rencistów,
2)
"sąd" - okręgowy sąd ubezpieczeń społecznych.
§  2.
Przedstawicielem organizacji zrzeszającej rencistów może być osoba, która:
1)
posiada obywatelstwo polskie i korzysta w pełni z praw publicznych i obywatelskich praw honorowych,
2)
jest nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasowym postępowaniem daje rękojmię należytego spełniania zadań przedstawiciela,
3)
ukończyła 26 lat życia,
4)
włada językiem polskim w słowie i piśmie,
5)
posiada dostateczną znajomość przepisów prawnych o zaopatrzeniu emerytalnym i o postępowaniu przed okręgowymi sądami ubezpieczeń społecznych,
6)
została wciągnięta do spisu przedstawicieli organizacji zrzeszających rencistów przed danym sądem.
§  3.
Przedstawiciel nie może wykonywać zastępstwa w sprawie przeciwko organowi, którego jest członkiem lub pracownikiem.
§  4.
Przedstawicieli poszczególnych organizacji zrzeszających rencistów wyznacza Zarząd Główny Zjednoczonego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów na wniosek oddziałów wojewódzkich tego związku, przedstawicieli zaś Związku Inwalidów Wojennych PRL - Zarząd Główny tego związku na wniosek zarządu okręgowego. Jedna osoba może być przedstawicielem jednej lub więcej organizacji zrzeszających rencistów.
§  5.
Osoby, wyznaczone na przedstawicieli organizacji wymienionych w § 4, wciągają zarządy główne tych organizacji do spisu przedstawicieli, który przesyłają właściwemu sądowi. Sąd ten należy zawiadamiać niezwłocznie o każdorazowych zmianach wprowadzonych do spisu.
§  6.
Przed rozpoczęciem swoich czynności przedstawiciel organizacji zrzeszającej rencistów składa wobec prezesa właściwego sądu następujące przyrzeczenie: "Przyrzekam, że obowiązki przedstawiciela organizacji zrzeszającej rencistów przed okręgowym sądem ubezpieczeń społecznych będę spełniał sumiennie i gorliwie, zgodnie z prawem i słusznością, poświęcając im całą wiedzę i doświadczenie".
§  7.
Przedstawiciel obowiązany jest zachować w tajemnicy wiadomości, które otrzymał z tytułu wykonywania swoich zadań.
§  8.
Przedstawicielowi nie wolno pobierać od strony żadnego wynagrodzenia za pomoc prawną.
§  9.
Przedstawiciel związku zawodowego powinien do każdej sprawy złożyć pełnomocnictwo strony oraz upoważnienie zarządu głównego lub zarządu okręgowego właściwego związku zawodowego do zastępowania jej w charakterze przedstawiciela tego związku, a przedstawiciel organizacji zrzeszającej rencistów - tylko pełnomocnictwo strony, w którym należy powołać uprawnienie do występowania przed sądem (§§ 4 i 5).
§  10.
Sąd skreśla przedstawiciela organizacji zrzeszającej rencistów ze spisu:
1)
jeżeli utraci którykolwiek z wymogów wymienionych w § 2 bądź stwierdzony zostanie brak któregokolwiek z tych wymogów,
2)
jeżeli nie spełnia należycie swych obowiązków,
3)
jeżeli pobiera wynagrodzenie za pomoc prawną.
§  11.
O skreśleniu przedstawiciela organizacji zrzeszającej rencistów ze spisu orzeka właściwy sąd w składzie trzech sędziów. Orzeczenie jest ostateczne i podlega przesłaniu w odpisie odpowiedniej organizacji zrzeszającej rencistów.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Ministrów Sprawiedliwości oraz Pracy i Opieki Społecznej z dnia 18 czerwca 1948 r. o zasadach i warunkach prowadzenia spraw przed sądami ubezpieczeń społecznych przez przedstawicieli związków zawodowych (Dz. U. Nr 32, poz. 219).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.25.144

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i warunki prowadzenia spraw przed okręgowymi sądami ubezpieczeń społecznych przez przedstawicieli związków zawodowych i organizacji zrzeszających rencistów.
Data aktu: 25/03/1963
Data ogłoszenia: 17/06/1963
Data wejścia w życie: 17/06/1963