Urzędowy spis leków oraz inne wykazy surowców farmaceutycznych i leków gotowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 3 kwietnia 1963 r.
w sprawie urzędowego spisu leków oraz innych wykazów surowców farmaceutycznych i leków gotowych.

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o środkach farmaceutycznych i odurzających oraz artykułach sanitarnych (Dz. U. Nr 1, poz. 4) zarządza się, co następuje:
§  1.
Urzędowy spis leków obejmuje surowce farmaceutyczne i leki gotowe, stosowane w lecznictwie ludzi.
§  2.
Oprócz urzędowego spisu leków Minister Zdrowia i Opieki Społecznej ustala wykazy surowców farmaceutycznych i leków gotowych:
1)
dopuszczonych czasowo do obrotu w celu stosowania w lecznictwie ludzi,
2)
wprowadzanych do obrotu przez apteki otwarte przeznaczone wyłącznie do skupu i sprzedaży leków gotowych, produkowanych za granicą,
3) 1
leków gotowych, na których sprowadzenie z zagranicy w innych celach niż na własne potrzeby wymagane jest zezwolenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  3. 2
Urzędowy spis leków i wykazy, o których mowa w § 2, oraz ich zmiany ustala Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w drodze obwieszczenia ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  4.
1.
Surowce farmaceutyczne i leki gotowe skreślone z urzędowego spisu leków bądź z wykazów wymienionych w § 2 mogą być nadal wyrabiane przez okres trzech miesięcy oraz pozostawać bez ograniczeń w obrocie przez okres dwunastu miesięcy od daty ich skreślenia, a po upływie tego okresu mogą być do czasu wyczerpania istniejących zapasów stosowane w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętej, a także wprowadzane do obrotu przez ograniczoną ilość aptek otwartych, wskazanych przez właściwe do spraw zdrowia i opieki społecznej organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
2.
W szczególnych przypadkach Minister Zdrowia i Opieki Społecznej może wyrazić zgodę na produkcję oraz pozostawanie w obrocie surowców farmaceutycznych i leków gotowych wymienionych w ust. 1 przez okres dłuższy, nie przekraczający jednak 6 miesięcy.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do surowców farmaceutycznych i leków gotowych skreślonych z urzędowego spisu leków bądź z wykazów określonych w § 2 z powodu wykrycia ich szkodliwego działania. W takim przypadku surowce farmaceutyczne i leki gotowe podlegają natychmiastowemu wycofaniu z produkcji i obrotu.
§  5.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 listopada 1951 r. w sprawie urzędowego spisu leków oraz innych wykazów surowców farmaceutycznych i leków gotowych (Dz. U. z 1951 r. Nr 63, poz. 435 i z 1956 Nr 1, poz. 9).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 maja 1972 r. (Dz.U.72.19.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 maja 1972 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 maja 1972 r. (Dz.U.72.19.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 maja 1972 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024