Tryb ustalania wysokości i wypłacania odszkodowań za rozpłodniki padłe w związku z trzebieniem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 7 grudnia 1961 r.
w sprawie trybu ustalania wysokości i wypłacania odszkodowań za rozpłodniki padłe w związku z trzebieniem.

Na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 2 grudnia 1960 r. o hodowli zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 54, poz. 310) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organem właściwym do przyjmowania wniosków o przyznanie odszkodowania za rozpłodniki padłe w związku z ich trzebieniem, dokonanym przez państwowy zakład leczniczy dla zwierząt lub inny organ określony przez Ministra Rolnictwa, jest właściwy do spraw weterynarii organ prezydium powiatowej rady narodowej właściwej dla obszaru, na którym dokonano trzebienia. Wniosek powinien być złożony przez posiadacza zwierzęcia bezpośrednio lub za pośrednictwem biura prezydium gromadzkiej rady narodowej.
2.
Wniosek o przyznanie odszkodowania powinien być zgłoszony najpóźniej w ciągu 24 godzin od chwili padnięcia rozpłodnika. Posiadacz padłego rozpłodnika powinien zabezpieczyć jego zwłoki dla przeprowadzenia sekcji do czasu przybycia powiatowego lekarza weterynarii.
§  2.
1.
Właściwy do spraw weterynarii organ prezydium powiatowej rady narodowej po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w § 1, ustala przez powiatowego lekarza weterynarii stan rzeczy na miejscu.
2.
W szczególności na podstawie wywiadu, oględzin i sekcji zwłok powiatowy lekarz weterynarii powinien protokolarnie ustalić:
1)
czy trzebienie zostało wykonane przez państwowy zakład leczniczy dla zwierząt lub inny organ określony przez Ministra Rolnictwa i w terminie określonym w art. 12 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 2 grudnia 1960 r. o hodowli zwierząt gospodarskich,
2)
czy nie zachodzą okoliczności, które w myśl art. 13 ust. 2 tej ustawy wykluczają przyznanie odszkodowania, a w szczególności, czy posiadacz w związku z wykonanym zabiegiem trzebienia opiekował się odpowiednio zwierzęciem oraz czy wezwał natychmiast państwowy zakład leczniczy dla zwierząt po zauważeniu objawów wskazujących na komplikacje po trzebieniu i stosował się do zaleceń tego zakładu,
3)
czy posiadacz zawiadomił o padnięciu rozpłodnika i zabezpieczył zwłoki stosownie do § 1 ust. 2,
4)
czy wyniki sekcji oraz inne dane wskazują na związek przyczynowy między padnięciem rozpłodnika a trzebieniem.
3.
Ponadto powiatowy lekarz weterynarii powinien ustalić w obecności posiadacza oraz 2 świadków wartość zwierzęcia według zasad określonych w § 3 i sporządzić z czynności oszacowania odpowiedni protokół.
§  3.
1.
Wartość wytrzebionego buhaja, knura lub kozła ustala się w wysokości ich wartości rzeźnej stosując:
1)
dla buhajów - cennik skupu bydła z dostaw ponadobowiązkowych na wolce mięsne kontraktowane w II klasie jakościowej,
2)
dla knurów - obowiązujący na danym terenie cennik skupu trzody chlewnej nie kontraktowanej z dostaw ponadobowiązkowych w II klasie jakościowej,
3)
dla kozłów - cennik skupu owiec rzeźnych z dostaw ponadobowiązkowych z najniższym odrostem wełny w III klasie jakościowej.
2.
Wartość wytrzebionego ogiera ustala się w wysokości jego wartości użytkowej przy uwzględnieniu cen płaconych przez przedsiębiorstwa obrotu zwierzętami hodowlanymi za konie użytkowe, a wartość wytrzebionego tryka - w wysokości jego wartości użytkowej przy uwzględnieniu cen płaconych przez te przedsiębiorstwa za owce użytkowe odpowiedniej rasy.
3.
Przy ustalaniu wysokości odszkodowania należy uwzględniać wagę zwierzęcia za życia ustaloną szacunkowo.
§  4.
1.
Na podstawie zebranych materiałów właściwy do spraw weterynarii organ prezydium powiatowej rady narodowej przyznaje odszkodowanie, zmniejszając jego wysokość o kwotę odszkodowania przyznanego z tutułu ubezpieczenia padłego rozpłodnika, lub odmawia odszkodowania, podając prawne i faktyczne uzasadnienie.
2.
Odszkodowanie wypłaca:
1)
w razie dokonania trzebienia przez państwowy zakład leczniczy dla zwierząt - zakład weterynarii, w którego skład wchodzi ten państwowy zakład leczniczy,
2)
w razie dokonania trzebienia przez inny organ określony przez Ministra Rolnictwa - ten organ.
3.
Odszkodowania wypłacane są ze środków finansowych przewidzianych na ten cel w budżecie powiatowej rady narodowej, której podlegają zakłady weterynarii i organy, o których mowa w ust. 2.
§  5.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa:
1)
o prezydium powiatowej rady narodowej - należy przez to rozumieć również prezydium rady narodowej miasta stanowiącego powiat miejski oraz prezydium dzielnicowej rady narodowej miasta wyłączonego z województwa,
2)
o powiatowym lekarzu weterynarii - należy przez to rozumieć również miejskiego lekarza weterynarii miasta stanowiącego powiat miejski lub miasta wyłączonego z województwa.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024