Umundurowanie pracowników inspektoratów żeglugi śródlądowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 września 1962 r.
w sprawie umundurowania pracowników inspektoratów żeglugi śródlądowej.

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 39) zarządza się, co następuje:
§  1.
Pracownicy inspektoratów żeglugi śródlądowej, wymienieni w wykazie stanowiącym załącznik do niniejszego rozporządzenia, otrzymują umundurowanie: mianowani - po objęciu służby, a zatrudnieni na podstawie umowy o pracę - najpóźniej po zawarciu z nimi umowy o pracę na czas nieokreślony.
§  2.
1.
Pracownicy, o których mowa w § 1, otrzymują umundurowanie za zwrotem 25% kosztów jego wartości.
2.
Na wniosek pracownika spłata 25% wartości umundurowania może być rozłożona na raty na okres nie przekraczający 12 miesięcy.
§  3.
1.
Rodzaje umundurowania oraz okresy używalności określa wykaz stanowiący załącznik do rozporządzenia. Okres używalności umundurowania liczy się od dnia, w którym umundurowanie lub jego część powinny być wydane pracownikowi.
2.
Okres używalności umundurowania może być na wniosek pracownika przedłużony, jeżeli kierownik zakładu pracy uzna, że stan umundurowania jest dobry. Okres przedłużenia nie może wynosić więcej niż 1/3 okresu używalności. W razie przedłużenia okresu używalności pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w wysokości 50% wartości umundurowania, obliczonej za okres przedłużenia. Okres używalności liczy się w tym przypadku od dnia wydania umundurowania.
3.
Po upływie okresu używalności umundurowanie przechodzi na własność pracownika.
§  4.
1.
W razie utraty lub zniszczenia całości lub części umundurowania przed upływem okresu używalności, pracownik otrzymuje nowe odpowiednie umundurowanie na koszt zakładu pracy, jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiły bez jego winy przy wykonywaniu obowiązków służbowych.
2.
Jeżeli utrata lub zniszczenie całości lub części umundurowania nastąpiły z winy pracownika, otrzymuje on nowe odpowiednie umundurowanie za zwrotem równowartości utraconego lub zniszczonego umundurowania w części, jaka przypada za czas od dnia utraty lub zniszczenia do końca okresu używalności.
§  5.
1.
W razie rozwiązania stosunku pracy (służbowego) bez winy pracownika, przejścia na emeryturę lub śmierci pracownika umundurowanie nie podlega zwrotowi, chociażby okres używalności nie upłynął.
2.
W razie rozwiązania stosunku pracy (służbowego) za wypowiedzeniem pracownika lub na jego prośbę albo z jego winy pracownik obowiązany jest uiścić kwotę odpowiadającą wartości umundurowania, obliczoną za czas od dnia zaprzestania pracy (służby) do końca okresu używalności.
§  6.
Wartość umundurowania oblicza się według obowiązującego cennika.
§  7.
Wzory umundurowania i oznak służbowych określi Minister Żeglugi.
§  8.
W razie rozwiązania stosunku pracy (służbowego) lub przejścia na emeryturę byłemu pracownikowi nie przysługuje prawo noszenia oznak na umundurowaniu.
§  9.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Żeglugi i Ministrowi Finansów.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik

WYKAZ PRACOWNIKÓW INSPEKTORATÓW ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ OTRZYMUJĄCYCH UMUNDUROWANIE

I. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach:

1) kierowników inspektoratów żeglugi śródlądowej otrzymują umundurowanie składające się z następujących części:

Lp. Nazwa odzieży Okres używalności
1 Kurtka gabardynowa 80-100% wełny 24 miesiące
2 Spodnie gabardynowe 80-100% wełny 24 miesiące
3 Płaszcz sukienny 80-100% wełny 36 miesięcy
4 Czapka gabardynowa z 2 białymi pokrowcami 24 miesiące
5 Koszule białe - 2 24 miesiące
6 Krawat czarny 12 miesięcy
7 Kurtka drelichowa 2 okresy letnie
8 Spodnie drelichowe 2 okresy letnie

II. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach:

1)
starszych inspektorów,
2)
inspektorów,
3)
stermotorzystów,
4)
kierowców samochodów osobowych

otrzymują umundurowanie składające się z następujących części:

Lp. Nazwa odzieży Okres używalności
1 Kurtka sukienna 80-100% wełny 24 miesiące
2 Spodnie sukienne 80-100% wełny 24 miesiące
3 Płaszcz sukienny 80-100% wełny 36 miesięcy
4 Czapka sukienna z 2 pokrowcami białymi 24 miesiące
5 2 koszule białe lub granatowe 24 miesiące
6 Krawat czarny 12 miesięcy
7 Trzewiki lub półbuty skórzane 24 miesiące
8 Kurtka drelichowa 2 okresy letnie
9 Spodnie drelichowe 2 okresy letnie

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024