Przyjęcie przez Stany Zjednoczone Ameryki, Kuwejt i Islandię Międzynarodowej Konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza olejami, sporządzonej w Londynie dnia 12 maja 1954 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 29 marca 1962 r.
w sprawie przyjęcia przez Stany Zjednoczone Ameryki, Kuwejt i Islandię Międzynarodowej Konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza olejami, sporządzonej w Londynie dnia 12 maja 1954 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, zgodnie z art. XIV Międzynarodowej Konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza olejami, sporządzonej w Londynie dnia 12 maja 1954 r. (Dz. U. z 1961 r. Nr 28, poz. 135), że niżej wymienione państwa złożyły Sekretarzowi Generalnemu Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej dokumenty przyjęcia powyższej Konwencji:
Stany Zjednoczone Ameryki dnia 8 września 1961 r.

z następującym oświadczeniem i zastrzeżeniem:

"Przyjmując Konwencję, Stany Zjednoczone oświadczają, że czynią to pod warunkiem, iż art. XI istotnie zastrzega stronom Konwencji swobodę wykonywania działalności ustawodawczej na wodach terytorialnych, włączając w to stosowanie istniejących praw, niezależnie od jakiegokolwiek postanowienia Konwencji, które mogłoby wydać się z tym sprzeczne. W szczególności rozumie się, że wykroczenia na wodach terytorialnych Stanów Zjednoczonych będą nadal karalne zgodnie z ustawodawstwem Stanów Zjednoczonych bez względu na miejsce zarejestrowania statku.

Stany Zjednoczone przyjmują art. VIII Konwencji z zastrzeżeniem, że chociaż będą żądały, aby władze portowe, bazy przeładunkowe paliw płynnych lub prywatni przedsiębiorcy dostarczyli odpowiednich urządzeń odbiorczych, Stany Zjednoczone nie będą zobowiązane do budowania, prowadzenia lub utrzymywania urządzeń brzegowych w miejscach położonych na wybrzeżu lub wodach Stanów Zjednoczonych, gdzie takie urządzenia mogą być uważane za nieodpowiednie, ani też do przyjęcia jakiegokolwiek zobowiązania finansowego dla udzielenia pomocy w takiej działalności.

Stany Zjednoczone przyjmują Konwencję z zastrzeżeniem, że poprawki zakomunikowane Umawiającym się Rządom, zgodnie z postanowieniami art. XVI ustęp 2, staną się wiążące dla Stanów Zjednoczonych jedynie po notyfikacji powiadamiającej o przyjęciu ich przez Stany Zjednoczone".

Kuwejt dnia 27 listopada 1961 r.

Islandia dnia 23 lutego 1962 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.24.112

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Przyjęcie przez Stany Zjednoczone Ameryki, Kuwejt i Islandię Międzynarodowej Konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza olejami, sporządzonej w Londynie dnia 12 maja 1954 r.
Data aktu: 29/03/1962
Data ogłoszenia: 27/04/1962
Data wejścia w życie: 27/04/1962