Zasady i tryb umarzania utraconych imiennych książeczek oszczędnościowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 1 grudnia 1961 r.
w sprawie zasad i trybu umarzania utraconych imiennych książeczek oszczędnościowych.

Na podstawie art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. Nr 20, poz. 121) zarządza się, co następuje:
§  1.
Imienna książeczka oszczędnościowa Powszechnej Kasy Oszczędności, zwanej dalej wystawcą, w razie utraty wskutek zniszczenia, zagubienia lub bezprawnego zaboru może być umorzona na wniosek właściciela, osoby przez niego upoważnionej lub jego przedstawiciela ustawowego.
§  2.
Właściwym do rozpatrzenia wniosku o umorzenie utraconej imiennej książeczki oszczędnościowej i do jej umorzenia jest oddział wystawcy, w którym jest prowadzony odnośny rachunek oszczędnościowy.
§  3.
1.
Wniosek o umorzenie może być złożony w dowolnej placówce wystawcy, która obowiązana jest przesłać go niezwłocznie do właściwego oddziału wystawcy (§ 2).
2.
We wniosku należy podać:
1)
imię i nazwisko właściciela książeczki, datę i miejsce urodzenia, adres oraz imiona jego rodziców,
2)
określenie numeru i symboli książeczki, w przypadku zaś niemożności takiego określenia - wymienienie placówki wystawcy, w której książeczka została wystawiona,
3)
dokładny lub przybliżony stan wkładu na książeczce,
4)
podanie okoliczności utraty książeczki i przedstawienie ewentualnych dowodów na tę okoliczność,
5)
w razie utraty dowodu osobistego lub innego dowodu tożsamości łącznie z książeczką - bliższe określenie tych dokumentów.
3.
Jeżeli wnioskodawca nie jest w możności podać danych, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i 3, powinien we wniosku wyraźnie to zaznaczyć w celu uzupełnienia ich przez wystawcę.
§  4.
1.
Właściwy oddział wystawcy (§ 2) sprawdza wymienione we wniosku dane dotyczące utraconej książeczki i wywiesza w swoim lokalu, przeznaczonym do obsługi klientów, ogłoszenie o wszczęciu postępowania umorzeniowego. Ogłoszenie to powinno zawierać:
1)
wymienienie wnioskodawcy,
2)
dane o właścicielu książeczki oraz oznaczenie książeczki,
3)
wezwanie osób, które roszczą sobie prawa do utraconej książeczki z tytułu przelewu na ich rzecz wierzytelności z tej książeczki - do zgłoszenia tych praw,
4)
wezwanie osób, w których posiadaniu znajduje się utracona książeczka - do jej złożenia za pokwitowaniem w dowolnej placówce wystawcy,
5)
termin do zgłoszenia praw (pkt 3) i złożenia książeczki (pkt 4), wynoszący, licząc od dnia ogłoszenia:

- 60 dni, jeżeli chodzi o książeczki, którymi można posługiwać się we wszystkich własnych i zastępczych placówkach wystawcy (książeczki obiegowe),

- 14 dni, jeżeli chodzi o książeczki, którymi można posługiwać się tylko w określonych placówkach wystawcy (książeczki umiejscowione),

6)
zastrzeżenie, że niezgłoszenie praw do utraconej książeczki i niezłożenie jej w placówce wystawcy w zakreślonym terminie może spowodować umorzenie książeczki.
2.
Po upływie terminów przewidzianych w ust. 1 pkt 5, jeżeli utracona książeczka nie odnalazła się i ze strony osób trzecich nie zostały zgłoszone prawa do tej książeczki, właściwy oddział wystawcy wydaje decyzję o jej umorzeniu.
3.
Jeżeli osoba trzecia w terminach przewidzianych w ust. 1 pkt 5 złoży książeczkę i nie zgłosi zastrzeżeń co do jej wydania właścicielowi, właściwy oddział wystawcy wydaje ją właścicielowi lub wystawia mu nowy egzemplarz książeczki i postępowanie umarza.
4.
Jeżeli w terminach przewidzianych w ust. 1 pkt 5 osoba trzecia złoży pisemne oświadczenie wystawcy, że jest w posiadaniu utraconej książeczki, lecz odmawia jej złożenia w placówce wystawcy, właściwy oddział wystawcy zawiadamia o tym wnioskodawcę i postępowanie umarza.
5.
Jeżeli w terminach przewidzianych w ust. 1 pkt 5 osoba trzecia zgłosi swoje prawo do utraconej i nie odnalezionej książeczki z tytułu przelewu na piśmie wierzytelności z tej książeczki, właściwy oddział wystawcy wyznacza tej osobie termin 30 dni do wystąpienia na drogę postępowania sądowego w celu ustalenia jej praw. W razie niezachowania tego terminu przez osobę trzecią, nie wcześniej jednak niż po upływie terminów przewidzianych w ust. 1 pkt 5, właściwy oddział wystawcy wydaje decyzję o umorzeniu książeczki na rzecz wnioskodawcy.
6.
Po wydaniu prawomocnej decyzji o umorzeniu książeczki właściwy oddział wystawcy wydaje osobie, na której rzecz nastąpiło umorzenie, na jej żądanie i koszt nową książeczkę. Nową książeczkę wystawia się według stanu rachunku w księgowości wystawcy.
§  5.
Na decyzję w sprawie umorzenia książeczki służy w terminie 14 dni od doręczenia tej decyzji zażalenie do centrali wystawcy. Decyzja centrali wystawcy jest ostateczna.
§  6. 1
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do umarzania imiennych książeczek oszczędnościowych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych, z tym że:
1)
wniosek o umorzenie (§ 3) powinien być złożony w spółdzielni, która książeczkę wystawiła i która jest właściwa do rozpatrzenia wniosku i do umorzenia książeczki,
2)
zażalenie na decyzję w sprawie umorzenia książeczki (§ 5) rozpatruje centrala Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych.
§  7. 2
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.
1 § 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 maja 1967 r. (Dz.U.67.21.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 1967 r.
2 § 7 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 maja 1967 r. (Dz.U.67.21.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 1967 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.2.2

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb umarzania utraconych imiennych książeczek oszczędnościowych.
Data aktu: 01/12/1961
Data ogłoszenia: 18/01/1962
Data wejścia w życie: 19/02/1962