Normy dopuszczalnych zanieczyszczeń wody oraz warunki, jakim powinny odpowiadać ścieki odprowadzane do wody i do ziemi.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 28 lutego 1962 r.
w sprawie norm dopuszczalnych zanieczyszczeń wody oraz warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki odprowadzane do wody i do ziemi.

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o ochronie wód przed zanieczyszczeniem (Dz. U. Nr 5, poz. 33) zarządza się, co następuje:
§  1.
Normy dopuszczalnych ilości, stanu i składu substancji zanieczyszczających, jak również ilości energii, których zawartość w wodzie nie ogranicza możliwości jej normalnego użytkowania, określa się w zależności od rodzaju wody i potrzeb poszczególnych dziedzin gospodarki narodowej.
§  2.
1.
W celu określenia norm, o których mowa w § 1, wody dzieli się na następujące rodzaje:
1)
śródlądowe wody powierzchniowe i podziemne,
2)
morskie wody wewnętrzne i terytorialne (morze terytorialne).
2.
Śródlądowe wody powierzchniowe dzieli się na:
1)
wody płynące o jednokierunkowym przepływie stałym lub okresowym, rozpoczynające się naturalnym lub sztucznym źródłem wody podziemnej lub powierzchniowej i uchodzące do morza bezpośrednio lub pośrednio,
2)
wody stojące, a mianowicie:
a)
jeziora o powierzchni większej niż 20 ha i głębokości większej niż 6,0 m, niezależnie od tego, czy do nich uchodzą lub z nich wypływają wody płynące,
b)
stawy o powierzchni większej niż 20 ha i głębokości mniejszej niż 6,0 m, niezależnie od tego, czy do nich uchodzą lub z nich wypływają wody płynące,
c)
drobne zbiorniki o powierzchni mniejszej niż 20 ha.
3.
Śródlądowe wody podziemne dzieli się na wody wypełniające strukturę ziemi:
1)
do głębokości 3,0 m pod jej powierzchnią,
2)
poniżej 3,0 m pod jej powierzchnią.
§  3.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o korzystaniu z wód śródlądowych i morskich wód wewnętrznych:
1)
dla potrzeb komunalnych - należy przez to rozumieć korzystanie z wody (przed jej uzdatnieniem) do picia i dla potrzeb gospodarstwa domowego, dla zorganizowanych kąpielisk publicznych, dla potrzeb technologicznych przemysłu spożywczego i do wyrobu lodu oraz do pojenia i pławienia zwierząt gospodarskich,
2)
dla potrzeb przemysłowych - należy przez to rozumieć korzystanie z wody do chłodzenia urządzeń, do procesów produkcyjnych z wyjątkiem potrzeb technologicznych przemysłu spożywczego,
3)
dla potrzeb rolniczych - należy przez to rozumieć korzystanie z wody do nawodnienia użytków rolnych, z wyjątkiem rolniczego wykorzystania ścieków,
4)
dla potrzeb rybackich - należy przez to rozumieć przydatność wody dla życia ryb oraz dla zasilania sztucznych stawów,
5)
dla potrzeb innych - należy przez to rozumieć korzystanie z wody dla sportu wodnego i turystyki, ozdoby miast i osiedli, utrzymania w nich zieleni, parków narodowych, rezerwatów, terenów ochronnych itp.
§  4.
Podstawowe normy jakości śródlądowych wód powierzchniowych oraz morskich wód wewnętrznych na głębokości 20 cm poniżej ich powierzchni określa załącznik nr 1 do niniejszego rozporządzenia.
§  5.
W razie korzystania z wód wymienionych w § 4:
1)
dla potrzeb komunalnych - podstawowe normy jakości tych wód określone w załączniku nr 1 uzupełnia się dodatkowymi normami określonymi w załączniku nr 2 do niniejszego rozporządzenia,
2)
dla życia ryb łososiowatych - podstawowe normy jakości tych wód określone w załączniku nr 1 uzupełnia się dodatkowymi normami określonymi w załączniku nr 3 do niniejszego rozporządzenia,
3)
dla potrzeb rolniczych, z wyjątkiem rolniczego wykorzystania ścieków - podstawowe normy jakości tych wód określone w załączniku nr 1 uzupełnia się dodatkowymi normami określonymi w załączniku nr 4 do niniejszego rozporządzenia.
§  6.
Jeżeli śródlądowe wody powierzchniowe oraz morskie wody wewnętrzne są lub według wiążących wytycznych w zakresie ochrony wód przed zanieczyszczeniami mają być wykorzystane do zaspokojenia różnych potrzeb (§ 3) - podstawową normą jakości tych wód jest norma zawierająca najwyższe wymagania w zakresie ich jakości.
§  7.
Podstawowe normy jakości śródlądowych wód podziemnych stanowi naturalny stan i skład wód, wypełniających strukturę ziemi poniżej 3,0 m pod jej powierzchnią.
§  8.
Podstawowe normy jakości morskich wód terytorialnych w obrębie zorganizowanych kąpielisk i plaż publicznych oraz w odległości 1 km od ich granic stanowi naturalny stan i skład tych wód.
§  9.
Warunki, jakim powinny odpowiadać ścieki odprowadzane do wody, określa się w zależności od rodzaju wody i sposobu korzystania z niej oraz od stopnia rozcieńczenia tych ścieków.
§  10.
1.
Stopień rozcieńczenia ścieków odprowadzanych do wody płynącej określa się przez porównanie ilości odprowadzanych ścieków do wielkości przepływu miarodajnego tej wody; jeżeli do tej samej wody płynącej są odprowadzane ścieki przez zakłady położone nad tą wodą w pobliżu - przez ilość odprowadzanych ścieków rozumie się łączną ilość ścieków pochodzących z tych zakładów.
2.
Stopień rozcieńczenia ścieków odprowadzanych do wody stojącej określa się przez porównanie sumy całorocznego dopływu ścieków z pełną objętością wody, sięgającą do linii brzegu, przy czym przepływ wód płynących przez wody stojące uwzględnia się tylko w przypadku, gdy ich przepływ miarodajny jest większy niż 1,0 m3/sek.
3.
Przez przepływ miarodajny wody płynącej rozumie się przepływ średniej niskiej wody w danym przekroju cieku.
§  11.
1.
Stan i skład ścieków odprowadzanych do wód płynących - przy rozcieńczeniach w stosunku od 1 : 6 do 1 : 20 - powinien odpowiadać co najmniej warunkom określonym w załączniku nr 5 do niniejszego rozporządzenia.
2.
Przy odprowadzaniu zmieszanych ścieków bytowo-gospodarczych i przemysłowych łączne ścieki powinny odpowiadać warunkom ustalonym dla ścieków przemysłowych.
3.
Stan i skład ścieków rozcieńczonych w stosunku większym niż 1 : 20 może nie odpowiadać warunkom określonym w ust. 1, o ile odprowadzane ścieki nie naruszają norm jakości, ustalonych dla danej wody płynącej.
4.
Stan i skład ścieków odprowadzanych przy rozcieńczeniu mniejszym niż 1 : 6 określa się dla każdego przypadku oddzielnie.
§  12.
1.
Stan i skład ścieków odprowadzanych do wód stojących oraz morskich wód wewnętrznych powinien odpowiadać warunkom określonym w § 11.
2.
Przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 mogą być odprowadzane ścieki do:
1)
jezior wykorzystywanych do hodowli ryb łososiowatych przy rozcieńczeniu większym niż 1 : 200;
2)
jezior wykorzystywanych do hodowli ryb niełososiowatych oraz do jezior bezodpływowych lub takich, przez które przepływa woda o przepływie miarodajnym mniejszym niż 1,0 m3/sek.:
a)
ścieki przemysłowe przy rozcieńczeniu w stosunku większym niż 1 : 150,
b)
ścieki bytowo-gospodarcze przy rozcieńczeniu w stosunku większym niż 1 : 100;
3)
stawów naturalnych i morskich wód wewnętrznych przy rozcieńczeniu w stosunku większym niż 1 : 50, z wyjątkiem odprowadzania ścieków z kanalizacji miast i zakładów do wód portów;
4)
drobnych zbiorników, jeżeli przez odprowadzanie ścieków nie zostaną zagrożone warunki sanitarne otoczenia.
3.
Do drobnych zbiorników, które na podstawie uzgodnienia lub pozwolenia właściwego do spraw gospodarki wodnej organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) stanowią element oczyszczalni ścieków lub obiegu wodnego zakładu, nie stosuje się warunków określonych w ust. 1 i w ust. 2 pkt 4.
§  13.
1.
Do śródlądowych wód podziemnych, wymienionych w § 2 w ust. 3 pkt 1, mogą być odprowadzane ścieki, jeżeli:
1)
stan i skład tych ścieków odpowiada warunkom określonym w § 11 oraz
2)
ścieki nie naruszają naturalnego stanu i składu wód podziemnych znajdujących się poniżej 3 m pod powierzchnią ziemi.
2.
Warunek wymieniony w ust. 1 pkt 1 nie obowiązuje przy rolniczym wykorzystaniu ścieków, chyba że ścieki te zagrażałyby korzystaniu z wód dla potrzeb komunalnych.
§  14.
1.
Niezależnie od warunków określonych w §§ 11, 12 i 13 ścieki odprowadzane do wód, bez względu na ich ilość, nie mogą zawierać:
1)
łatwo opadającej zawiesiny, po 2-godzinnym odstaniu, w ilości powyżej 0,5 ml/l,
2)
ciał pływających,
3)
tłuszczy, olejów i smarów w ilości wywołującej widoczną błonkę na powierzchni wody,
4)
substancji wywołujących odrażający zapach, uciążliwy dla otoczenia,
5)
substancji udzielających trwałego zapachu i smaku wodzie lub przedmiotom związanym z gospodarką rybacką,
6)
substancji promieniotwórczych w ilościach ustalanych odrębnymi przepisami,
7)
bakterii i wirusów chorób zakaźnych oraz organizmów pasożytniczych, jeżeli odprowadzane ścieki pochodzą z sanatoriów, szpitali, zakładów utylizacyjnych itp.
2.
Do ścieków odprowadzanych do stawów naturalnych i morskich wód wewnętrznych przy rozcieńczeniu w stosunku większym niż 1 : 100 stosuje się tylko warunki wymienione w ust. 1 pkt 1-7.
3.
Do ścieków odprowadzanych do morskich wód terytorialnych w odległości większej niż 1 km od zorganizowanych kąpielisk i plaż publicznych stosuje się tylko warunki wymienione w ust. 1 pkt 1-3.
§  15.
Odprowadzanie ścieków z jednostek pływających regulują odrębne przepisy.
§  16.
1.
Właściwy do spraw gospodarki wodnej organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w porozumieniu z właściwym organem tegoż prezydium do spraw zdrowia i opieki społecznej może:
1)
udzielić, w uzasadnionych przypadkach, na czas ściśle oznaczony pozwolenia na odprowadzenie częściowo oczyszczonych ścieków do tych wód płynących, które w wiążących wytycznych w zakresie ochrony wód przed zanieczyszczeniem są przewidziane jako podlegające oczyszczaniu w centralnej oczyszczalni całego odbiornika,
2)
udzielić, w uzasadnionych przypadkach, na określonych warunkach i na czas ściśle oznaczony pozwolenia na odprowadzanie wód podziemnych, pochodzących z odwodnienia kopalń, mimo że zawartość w nich siarczanów i chlorków oraz substancji rozpuszczonych przekracza ilość określoną dla ścieków przemysłowych w załączniku nr 5 do niniejszego rozporządzenia.
2.
Przy wydawaniu pozwolenia na odprowadzanie do wód powierzchniowych wody chłodzącej z elektrowni cieplnej właściwy do spraw gospodarki wodnej organ, wymieniony w ust. 1, może w przypadkach uzasadnionych okolicznościami technicznymi i ekonomicznymi odstąpić od norm temperatur dla odbiornika i ścieków określonych w załącznikach nr 1, nr 3 i nr 5 i ustalić wyższe normy tych temperatur.
§  17.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 2 września 1950 r. w sprawie określenia warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki wpuszczane do zbiorników wód powierzchniowych i do ziemi (Dz. U. Nr 41, poz. 371).
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1.

PODSTAWOWE NORMY JAKOŚCI WÓD POWIERZCHNIOWYCH ORAZ MORSKICH WÓD WEWNĘTRZNYCH NA GŁĘBOKOŚCI 20 cm PONIŻEJ ICH POWIERZCHNI

1) Cechy fizyczne:
Temperatura - poniżej 26°C
Zawiesina mg/l - poniżej 30
Zapach - - roślinny
Barwa - - naturalna
2) Stężenie jonów wodorowych pH - - 6,8-9,0
Natlenienie O2 mg/l - powyżej 4
Zasadowość ogólna CaCO3 mval/l - powyżej 0,6
(CaCO3 mg/l - powyżej 30) (nie dotyczy

wód górskich i torfowych)

3) Związki organiczne:
BZT5 20°C O2 mg/l - poniżej 8
Utlenialność O2 mg/l - poniżej 30
Zagniwalność - - powyżej 5 dni
Azot organiczny N mg/l - poniżej 2
4) Sole pokarmowe:
Azotany NNO3 mg/l - od 0,1-3,0

(w wodach

płynących)

Sole amonowe NNH4 mg/l - poniżej 2
5) Składniki specjalne:
Metale ciężkie (Zn, Cr, Ag, Cu, Hg, Cd, Pb) łącznie mg/l - poniżej 1
w szczególności:
Cynk Zn mg/l - poniżej 0,7
Chrom Cr (6) mg/l - poniżej 0,1
Chrom Cr (3) mg/l - poniżej 0,5
Srebro Ag mg/l - poniżej 0,005
Miedź Cu mg/l - poniżej 0,1
Rtęć Hg mg/l - poniżej 0,005
Kadm Cd mg/l - poniżej 0,2
Selen Se mg/l - poniżej 0,05
Ołów Pb mg/l - poniżej 0,1
Wolny chlor Cl2 mg/l - poniżej 0,2
Formaldehyd mg/l - poniżej 0,2
Cyjanki CN mg/l - poniżej 0,01
Fenole mg/l - poniżej 0,02
Oleje-tłuszcze - - brak widocznej błonki na

powierzchni

Ekstrakt eterowy mg/l - poniżej 5,0
Środki niszczące chwasty, owadobójcze i grzybobójcze: - - poniżej granic szkodliwości

dla zdrowia, podanych

indywidualnie dla

poszczególnych środków

Żywice, smoły itp. mg/l - poniżej 1,0
Syntetyczne substancje powierzchniowo czynne w zależności od rodzaju mg/l - poniżej 3,0
Substancje promieniotwórcze - w ilościach ustalonych

odrębnymi przepisami

6) Wskaźniki biologiczne:
Próba z rybami - pozytywna
System saprobowy - do ß - mezosaprobów

włącznie, przy

dopuszczalnym udziale

Tubifex tubifex i

Chironomus sp. w osadzie

dennym

Miano Coli - powyżej 0,1

ZAŁĄCZNIK Nr 2.

W RAZIE KORZYSTANIA Z WÓD WYMIENIONYCH W § 4 DLA POTRZEB KOMUNALNYCH PODSTAWOWE NORMY JAKOŚCI TYCH WÓD PRZED UZDATNIENIEM, OKREŚLONE W TYM PARAGRAFIE, UZUPEŁNIA SIĘ NASTĘPUJĄCO:

Zapach - - poniżej 3 R
Smak - niewyczuwalny
Zawiesina na sączku mg/l - poniżej 20 (z wyjątkiem nagłych

przyborów wody)

Żelazo całkowite Fe mg/l - poniżej 1
Mangan Mn mg/l - poniżej 0,1
Chlorki Cl mg/l - poniżej 250
Siarczany SO4 mg/l - poniżej 150
BZT5 - 20°C O2 mg/l - poniżej 4
Utlenialność O2 mg/l - poniżej 20
Arsen As mg/l - poniżej 0,05
Fluor F mg/l - nie więcej niż 1,0
Ołów Pb mg/l - poniżej 0,1
Chrom Cr mg/l - poniżej 0,05
Nikiel Ni mg/l - poniżej 1,0
Fenole mg/l - poniżej 0,005
Miano Coli - nie niżej niż 1,0
Pasożyty zwierzęce (dorosłe i stadia rozwojowe) - - zasadniczo niewykrywalne
Bakterie i wirusy chorobotwórcze - - niewykrywalne

ZAŁĄCZNIK Nr 3.

W RAZIE KORZYSTANIA Z WÓD WYMIENIONYCH W § 4 DLA ŻYCIA RYB ŁOSOSIOWATYCH PODSTAWOWE NORMY JAKOŚCI TYCH WÓD, OKREŚLONE W TYM PARAGRAFIE, UZUPEŁNIA SIĘ NASTĘPUJĄCO:

Temperatura °C - poniżej + 20
a w okresie od grudnia do kwietnia °C - poniżej + 4
Natlenienie O2 mg/l - powyżej 5
Zawiesina mg/l - poniżej 10 (z wyjątkiem nagłych

przyborów wody)

Stężenie jonów wodorowych pH- 6,8-8,5
BZT5 - 20°C O2 mg/l - poniżej 4,0
Żelazo ogólne Fe mg/l - poniżej 0,3
Fosforany PO4 mg/l - poniżej 0,2
Wolny chlor Cl2 mg/l - poniżej 0,1
Cynk Zn mg/l - poniżej 0,02
Strefa - oligosaprobowa i katarobowa

ZAŁĄCZNIK Nr 4.

W RAZIE KORZYSTANIA Z WÓD WYMIENIONYCH W § 4 DLA POTRZEB ROLNICZYCH, Z WYJĄTKIEM ROLNICZEGO WYKORZYSTANIA ŚCIEKÓW, PODSTAWOWE NORMY JAKOŚCI TYCH WÓD, OKREŚLONE W TYM PARAGRAFIE, UZUPEŁNIA SIĘ NASTĘPUJĄCO:

Chlorki Cl mg/l - poniżej 400
Sucha pozostałość mg/l - poniżej 1.200
Bor B mg/l - poniżej 1
Wanad V mg/l - poniżej 1
Sód Na mg/l - poniżej 80
Siarczany SO4 mg/l - poniżej 250

ZAŁĄCZNIK Nr 5.

STAN I SKŁAD ŚCIEKÓW OCZYSZCZONYCH, ODPROWADZANYCH DO WÓD PŁYNĄCYCH, PRZY ROZCIEŃCZENIACH W STOSUNKU 1 : 6 DO 1 : 20 POWINIEN ODPOWIADAĆ CO NAJMNIEJ NASTĘPUJĄCYM WARUNKOM:

1) Ścieki bytowo-gospodarcze:
BZT5 - 20°C O2 mg/l - poniżej 30
Utlenialność O2 mg/l - poniżej 60
Zawiesina na sączku mg/l - poniżej 30
Zagniwalność (trwałość) - powyżej 5 dni
Azotany NNO3 mg/l - od 1-13
Próba biologiczna z rybami przy rozcieńczeniu wodą odbiornika w stosunku min. 1 : 6 - - pozytywna
2) Ścieki przemysłowe
Barwa niespecyficzna Pt mg/l - poniżej 100
Barwa specyficzna - - zanikająca przy danym

rozcieńczeniu

Temperatura - - poniżej 35°C
Stężenie jonów wodorowych pH - - 5,0-9,0
BZT5 - 20°C O2 mg/l - poniżej 30
Utlenialność O2 mg/l - poniżej 80
Azotany NNO3 mg/l - od 1-13
Zawiesina na sączku mg/l - poniżej 60
Siarczany SO4 mg/l - poniżej 500
Chlorki Cl mg/l - poniżej 2.500
Zasadowość alkaliczna CaCO3 mval/l - poniżej 1,0
(CaCO3 mg/l - poniżej 50)
Kwasowość CaCO3 mval/l - poniżej 0,2
(CaCO3 mg/l - poniżej 10)
Żelazo ogólna Fe mg/l - poniżej 5
Siarczki S mg/l - poniżej 1
Cyjanki CN mg/l - poniżej 0,2
Oleje i tłuszcze (ekstrakt eterowy)- mg/l - poniżej 30
Formaldehyd mg/l - poniżej 1
Fenole (jako krezole) mg/l - poniżej 1
Wolny chlor Cl2 mg/l - poniżej 1
Żywice, smoły itd. mg/l - poniżej 5
Metale (Zn, Cr, Ag, Cu, Hg, Cd, Se, Pb, Ni) mg/l - poniżej 5
- łącznie mg/l - poniżej 5
- pojedynczo mg/l - poniżej 1
Substancje rozpuszczone mg/l - poniżej 7.500
Środki niszczące chwasty, owadobójcze, grzybobójcze mg/l - poniżej 2
Substancje promieniotwórcze - w ilościach ustalonych

odrębnymi przepisami

Próba biologiczna z rybami przy rozcieńczeniu wodą odbiornika w stosunku odpowiadającym miarodajnemu przepływowi - ścieki nie powinny

powodować śnięcia w

ciągu 24 godzin

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.17.75

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Normy dopuszczalnych zanieczyszczeń wody oraz warunki, jakim powinny odpowiadać ścieki odprowadzane do wody i do ziemi.
Data aktu: 28/02/1962
Data ogłoszenia: 16/03/1962
Data wejścia w życie: 16/03/1962