Dania-Polska. Umowa kulturalna. Kopenhaga.1960.06.08.

UMOWA
KULTURALNA MIĘDZY POLSKĄ RZECZĄPOSPOLITĄ LUDOWĄ A KRÓLESTWEM DANII,
podpisana w Kopenhadze dnia 8 czerwca 1960 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 8 czerwca 1960 r. podpisana została w Kopenhadze Umowa kulturalna między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Królestwem Danii o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA KULTURALNA

między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Królestwem Danii.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Królestwa Danii, pragnąc rozwoju stosunków kulturalnych między obu krajami zgodziły się na następujące postanowienia:

Artykuł  1. 

Umowa niniejsza ma na celu wzmocnienie ducha wzajemnego zrozumienia między narodem polskim a narodem duńskim poprzez współpracę w dziedzinie wychowania, literatury, sztuki i nauki.

Artykuł  2. 

W celu realizacji zadań wymienionych w art. 1 Umawiające się Strony będą popierały, w miarę możliwości w drodze przyznawania stypendiów, wymianę przedstawicieli instytucji i organizacji oświatowych, naukowych i kulturalnych. Będą również popierały organizowanie wszelkiego rodzaju imprez kulturalnych dotyczących drugiego kraju.

Artykuł  3. 

W każdym z obu krajów zostanie utworzona Komisja powołana do przedkładania Rządowi tego kraju wniosków dotyczących wykonania postanowień art. 1 i 2. Przedstawiciel dyplomatyczny drugiej Umawiającej się Strony może być zaproszony do wzięcia udziału w obradach tej Komisji.

Artykuł  4. 

Umowa niniejsza będzie ratyfikowana, a wymiana dokumentów ratyfikacyjnych odbędzie się w Warszawie.

Umowa niniejsza wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Po upływie pięcioletniego okresu jej stosowania Umowa niniejsza może być wypowiedziana przez każdą z Umawiających się Stron z zachowaniem 6-miesięcznego terminu wypowiedzenia.

Na dowód czego niżej podpisani należycie w tym celu upoważnieni przez ich odpowiednie Rządy podpisali niniejszą Umowę.

Sporządzono w Kopenhadze, dnia 8 czerwca 1960 r., w dwóch egzemplarzach, w języku francuskim.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych: oświadcza, że wymieniona Umowa jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 17 września 1960 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024