Ratyfikacja przez Polskę Konwencji o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 20 czerwca 1956 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 7 stycznia 1961 r.
w sprawie ratyfikacji przez Polskę Konwencji o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 20 czerwca 1956 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z art. 13 ust. 2 Konwencji o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 20 czerwca 1956 r. został złożony dnia 13 października 1960 r. Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych polski dokument ratyfikacyjny powyższej Konwencji.
Przy składaniu tego dokumentu ratyfikacyjnego zakomunikowane zostało Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych, co następuje:
1)
Zadania organów przesyłających przewidzianych w art. 2 ust. 1 powyższej Konwencji będą wykonywane na obszarze PRL przez sądy wojewódzkie.
2)
Zadania organu przyjmującego przewidzianego w art. 2 ust. 2 wymienionej Konwencji wykonywać będzie Ministerstwo Sprawiedliwości.
3)
Osoba uprawniona do zgłoszenia roszczenia alimentacyjnego przeciwko osobie zobowiązanej, przebywającej za granicą, może złożyć wniosek w tej sprawie wraz z dokumentami uzasadniającymi roszczenia zgodnie z art. 3 ust. 4 Konwencji w sądzie wojewódzkim, w którego okręgu ma ona miejsce zamieszkania. Sąd wojewódzki prześle wniosek do Ministerstwa Sprawiedliwości, w celu nadania dalszego biegu.
4)
Za czynności związane z przyjmowaniem wniosków i załączników sądy wojewódzkie nie będą pobierały żadnych opłat (art. 4 Konwencji).

Jednocześnie podaje się do wiadomości, że następujące państwa złożyły swoje dokumenty ratyfikacji lub przystąpienia do wymienionej Konwencji:

Maroko dnia 18 marca 1957 r.,

Izrael dnia 4 kwietnia 1957 r.,

z następującymi zastrzeżeniami:

"Artykuł 5: Organ przesyłający powinien przekazywać, w myśl paragrafu 1, wszelkie orzeczenia ostateczne lub tymczasowe oraz wszelkie inne tytuły sądowe w sprawie alimentacyjnej uzyskane przez uprawnionego we właściwym sądzie w Izraelu oraz w razie konieczności i w miarę możności akta dotyczące postępowania, w którym zapadło orzeczenie.

Artykuł 10: Izrael zastrzega sobie prawo:

a) podjęcia odpowiednich kroków, aby zapobiec przekazywaniu funduszów, w myśl tego artykułu, na cele inne niż ustalone bona fide wypłaty alimentacyjne;

b) ograniczenia sum przekazywanych w wykonaniu tego artykułu do kwot potrzebnych na utrzymanie".

Gwatemala dnia 25 kwietnia 1957 r.,

Węgry dnia 23 lipca 1957 r.,

Norwegia dnia 25 października 1957 r.,

Haiti dnia 12 lutego 1958 r.,

Włochy dnia 28 lipca 1958 r.,

Cejlon dnia 7 sierpnia 1958 r.,

Szwecja dnia 1 października 1958 r.,

z następującymi zastrzeżeniami:

"Artykuł 1: Szwecja zastrzega sobie prawo odrzucenia w wypadku, gdy okoliczności rozpatrywanej sprawy tego wymagają, każdego podania o ochronę prawną w celu uzyskania alimentów, wniesionego przez osobę, która przybyła do Szwecji jako uchodźca polityczny.

Artykuł 9: Jeżeli postępowanie jest w toku w Szwecji, to zwolnienie od kosztów oraz ułatwienia, przewidziane w artykule 9 paragrafy 1 i 2, zostaną przyznane wyłącznie obywatelom lub bezpaństwowcom zamieszkałym w innym kraju, który jest Stroną niniejszej Konwencji, oraz osobom, które mają w każdym przypadku prawo do tych korzyści na podstawie umowy zawartej z państwem, którego są obywatelami".

Czechosłowacja dnia 3 października 1958 r.,

Jugosławia dnia 29 maja 1959 r.,

Pakistan dnia 14 lipca 1959 r.,

Niemiecka Republika Federalna dnia 20 lipca 1959 r.,

Dania dnia 22 czerwca 1959 r.,

Francja dnia 24 czerwca 1960 r.,

Brazylia dnia 14 listopada 1960 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024