Określenie przypadków, w których kobiety przeniesione do rezerwy nie mogą być powoływane na przeszkolenie wojskowe kobiet.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 lutego 1960 r.
w sprawie określenia przypadków, w których kobiety przeniesione do rezerwy nie mogą być powoływane na przeszkolenie wojskowe kobiet.

Na podstawie art. 110 ust. 2 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75 i Nr 17, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
Na przeszkolenie wojskowe kobiet w przypadkach określonych w art. 108 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75 i Nr 17, poz. 108) nie mogą być powoływane kobiety przeniesione do rezerwy, które:
1)
są w ciąży,
2)
są obłożnie chore,
3)
sprawują opiekę nad dziećmi,
4)
sprawują opiekę nad osobami, które z powodu znacznego naruszenia sprawności organizmu wymagają stałej opieki innej osoby - jeżeli wspólnie z nią zamieszkują, a opieki tej nie można powierzyć innej osobie.
§  2.
1.
Za kobiety sprawujące opiekę nad dziećmi należy uważać kobiety, które:
1)
sprawują opiekę nad dziećmi (własnymi, przysposobionymi, pasierbami oraz dziećmi obcymi wziętymi na utrzymanie i wychowanie) w wieku do 7 lat,
2)
sprawują opiekę nad dziećmi powyżej 7 lat, jednak nie dłużej jak do 14 lat - jeżeli sprawowanie tej opieki nie może być powierzone innej osobie.
2.
Za osoby, które z powodu znacznego naruszenia sprawności organizmu potrzebują stałej opieki innej osoby, należy uważać: męża, dzieci (bez względu na wiek), rodziców i innych wstępnych niezdolnych do pracy w stopniu uzasadniającym inwalidztwo I grupy.
§  3.
1.
Stan ciąży i obłożną chorobę kobiety stwierdza zaświadczeniem lekarz zakładu społecznego służby zdrowia.
2.
Sprawowanie opieki nad dziećmi do lat 7 oraz konieczność sprawowania opieki nad dziećmi powyżej lat 7 lub osobami wymienionymi w § 1 pkt 4 kobieta obowiązana jest wykazać zaświadczeniem wydanym przez biuro gromadzkiej rady narodowej lub przez właściwy do spraw socjalnych organ prezydium miejskiej, dzielnicowej rady narodowej albo rady narodowej osiedla - właściwy ze względu na miejsce zamieszkania kobiety.
3.
O niezdolności do pracy osób wymienionych w § 1 pkt 4 orzeka komisja lekarska do spraw inwalidztwa i zatrudnienia stosownie do przepisów w sprawie orzekania o inwalidztwie i zaleczania do jednej z grup inwalidów.
§  4.
Zaświadczenia i orzeczenia wymienione w § 3 stanowią podstawę dla właściwych organów wojskowych do niepowoływania danej kobiety na przeszkolenie wojskowe.
§  5.
Po ustaniu warunków wymienionych w § 1 kobiety zaliczone do rezerwy mogą być powołane na przeszkolenie wojskowe.
§  6.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Obrony Narodowej.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024