Zm.: rozporządzenie z dnia 8 grudnia 1956 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób prowadzących zakłady rzemieślnicze.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 grudnia 1960 r.
zmieniające rozporządzenie z dnia 8 grudnia 1956 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób prowadzących zakłady rzemieślnicze.

Na podstawie art. 11 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452 i z 1959 r. Nr 11, poz. 61) oraz art. 3 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1957 r. Nr 7, poz. 25) zarządza się, co następuje:
§  1.
W § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 grudnia 1956 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób prowadzących zakłady rzemieślnicze (Dz. U. z 1956 r. Nr 60, poz. 290, z 1958 r. Nr 8, poz. 24, z 1959 r. Nr 42, poz. 267 i z 1960 r. Nr 25, poz. 145) wprowadza się zmiany następujące:
1)
w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) zatrudniają w zakładzie rzemieślniczym nie więcej niż cztery osoby, nie licząc małżonka oraz uczniów zatrudnionych na podstawie pisemnej umowy o naukę, zarejestrowanej w izbie rzemieślniczej.";

2)
dodaje się ust. 5, 6 i 7 w brzmieniu:

"5. Zatrudnionego w zakładzie rzemieślniczym w charakterze czeladnika jednego z wyszkolonych w tym zakładzie uczniów nie uważa się przez okres 12 miesięcy po złożeniu przez tego ucznia egzaminu czeladniczego za pracownika najemnego, a traktuje się go jako ucznia, jeżeli zakład rzemieślniczy jest prowadzony przy zatrudnieniu nie więcej niż jednego pracownika najemnego, który został w tym zakładzie już uprzednio wyszkolony na czeladnika i jeżeli zakład nie zmienił w istotnym stopniu rodzaju wykonywanych świadczeń, a w szczególności, jeżeli nie przeszedł ze świadczenia usług na produkcję towarową. O zatrudnieniu w charakterze czeladnika wyszkolonego ucznia podatnik jest obowiązany zawiadomić wydział finansowy w terminie 7 dni, licząc od dnia zatrudnienia, dołączając jednocześnie dowód stwierdzający datę złożenia przez tego ucznia egzaminu czeladniczego, warunek, iż pracownik najemny powinien być uprzednio wyszkolony na czeladnika w zakładzie rzemieślniczym, w którym jest zatrudniony, nie odnosi się do usługowych zakładów rzemieślniczych wykonujących świadczenia usług dla ludności w zakresie następujących rodzajów (specjalności) rzemiosł:

1) bednarstwo,

2) bieliźniarstwo - damskie, męskie, dziecięce, pościelowe, wyrób kołder,

3) blacharstwo - budowlane, karoseryjne, naczyniowe, naprawa chłodnic,

4) brązownictwo,

5) budowa dróg,

6) budownictwo,

7) cerowanie artystyczne,

8) ciesielstwo,

9) cukiernictwo - usługowy wypiek ciast,

10) czapnictwo,

11) dekarstwo,

12) drukarstwo,

13) dziewiarstwo,

14) elektromechanika - grzejnicza, medyczna, samochodowa, silnikowa, elektromiernictwo,

15) farbiarstwo,

16) fotografowanie,

17) fryzjerstwo,

18) garbarstwo - wyprawa i farbowanie skór futerkowych, odświeżanie futer i skór futerkowych,

19) garncarstwo - naprawa przedmiotów z porcelany,

20) gorseciarstwo,

21) grawerstwo - emalierstwo, grawerstwo,

22) hafciarstwo - koronkarstwo, mereżkarstwo, szmuklerstwo, wyszywanie na tkaninach,

23) instalatorstwo centralnego ogrzewania,

24) instalatorstwo chłodnicze,

25) instalatorstwo elektryczne,

26) instalatorstwo gazowe,

27) instalatorstwo wodociągowo-kanalizacyjne,

28) instrumentarstwo muzyczne - lutnictwo, naprawa fortepianów, pianin, harmonii oraz instrumentów dętych drewnianych i metalowych, naprawa instrumentów perkusyjnych, strojenie instrumentów klawiszowych,

29) introligatorstwo - oprawa ksiąg,

30) kamieniarstwo,

31) kapelusznictwo - damskie, czyszczenie i odświeżanie kapeluszy męskich,

32) kilimiarstwo,

33) kołodziejstwo,

34) kominiarstwo,

35) kowalstwo - artystyczne, pojazdowe, naprawa maszyn i narzędzi rolniczych,

36) krawiectwo damskie - miarowe ciężkie, miarowe lekkie, dziecięce,

37) krawiectwo męskie - miarowe cywilne, miarowe mundurowe, krawiectwo skórzane,

38) kuśnierstwo,

39) lakiernictwo,

40) malarstwo,

41) malowanie na tkaninach,

42) mechanika gaśnic i urządzeń przeciwpożarowych,

43) mechanika maszyn,

44) mechanika ortopedyczna,

45) mechanika precyzyjna,

46) optyka,

47) parasolnictwo,

48) piekarstwo - usługowy wypiek chleba i wymiana mąki na chleb,

49) powroźnictwo,

50) pozłotnictwo,

51) radiomechanika,

52) rękawicznictwo - skórzane,

53) rymarstwo - kaletnictwo, rymarstwo sportowe, siodlarstwo pojazdowe, wyrób i naprawa uprzęży,

54) rzeźnictwo (również z mięsa końskiego) - usługowy ubój zwierząt i usługowe wędliniarstwo, rozbieranie tusz zwierzęcych,

55) stolarstwo - budowlane, meblowe, sportowe, rzeźbiarstwo w drzewie, wyrób trumien,

56) szewstwo - wyrób i naprawa obuwia,

57) szewstwo ortopedyczne,

58) szklarstwo - budowlane, pojazdowe, oprawa obrazów, szlifierstwo szkła,

59) szkutnictwo,

60) sztukatorstwo,

61) ślusarstwo - naprawa maszyn, naprawa rowerów, nożownictwo, pilnikarstwo, spawalnictwo, ślusarstwo ogólne, ślusarstwo budowlane, tokarstwo w metalu, naprawa narzędzi, naprawa wag,

62) ślusarstwo samochodowe i motocyklowe,

63) tapicerstwo,

64) wiertnictwo studzien,

65) wulkanizatorstwo,

66) wyrób broni i amunicji,

67) wyrób i naprawa wiecznych piór i ołówków automatycznych, naprawa wiecznych piór i ołówków automatycznych,

68) zabawkarstwo - naprawa zabawek i lalek,

69) zduństwo,

70) zegarmistrzostwo,

71) złotnictwo - szlifowanie kamieni szlachetnych, półszlachetnych i bursztynu, wyrób i naprawa przedmiotów z metali szlachetnych,

72) żaglownictwo.

6. W usługowych zakładach rzemieślniczych, wykonujących usługi dla ludności w zakresie rodzajów (specjalności) rzemiosł wymienionych w ust. 5, ulga podatkowa z tytułu szkolenia uczniów, o której mowa w ust. 5, przysługuje na dwóch uczniów wyszkolonych i zatrudnionych w danym zakładzie, o ile zakład ten jest prowadzony bez zatrudnienia innych poza tymi wyszkolonymi uczniami pracowników najemnych. Przepis ust. 5 co do zawiadomienia o zatrudnieniu i co do udowodnienia wyszkolenia stosuje się odpowiednio.

7. Za zakłady wykonujące świadczenia usług dla ludności, o których mowa w ust. 5 i 6, uważa się zakłady, w których obrót osiągnięty z tytułu wykonywania usług wynosi co najmniej 60% - w miejscowościach do 10 tysięcy mieszkańców, a w pozostałych miejscowościach - co najmniej 75% ogólnego obrotu."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się poczynając od roku podatkowego 1961.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024