Zm.: rozporządzenie z dnia 21 listopada 1959 r. w sprawie obrotu mięsem pochodzącym z uboju gospodarczego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 21 listopada 1960 r.
zmieniające rozporządzenie z dnia 21 listopada 1959 r. w sprawie obrotu mięsem pochodzącym z uboju gospodarczego.

Na podstawie art. 4 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 10 lutego 1949 r. o obrocie zwierzętami gospodarskimi i produktami uboju oraz o ich przetwórstwie (Dz. U. z 1949 r. Nr 21, poz. 135 oraz z 1952 r. Nr 44, poz. 300) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 21 listopada 1959 r. w sprawie obrotu mięsem pochodzącym z uboju gospodarczego (Dz. U. Nr 70, poz. 445) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 7 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Producent rolny może sprzedawać mięso wieprzowe, wołowe, cielęce, baranie, słoninę, sadło, podroby i jelita.";

2)
§ 26 otrzymuje brzmienie:

"§ 26. 1. GS uprawnione są do zakupu mięsa z uboju gospodarczego (§ 2) w przypadku niesprzedania przez producenta mięsa konsumentom indywidualnym (§ 25) oraz w przypadku zaoferowania przez producenta sprzedaży takiego mięsa bezpośrednio po uboju zwierząt rzeźnych dokonywanym przez GS na zlecenie producenta.

2. Zakup przez GS mięsa z uboju gospodarczego nie sprzedanego przez producenta konsumentom indywidualnym może odbywać się wyłącznie na terenie działalności GS na targowiskach lub w siedzibie GS (w masarniach lub pomieszczeniach, które posiadają odpowiednie warunki do przyjmowania, przerobu oraz przechowywania mięsa). Zakup ten może być dokonywany dopiero po zakończeniu sprzedaży mięsa przez producentów rolnych bezpośrednio indywidualnym konsumentom (§ 41).

3. Zakup mięsa zaoferowanego przez producenta GS do sprzedaży bezpośrednio w rzeźni lub masarni stanowiącej gminny punkt uboju gospodarczego - niezależnie od spełnienia innych warunków określonych w rozporządzeniu - może dotyczyć:

1) tylko mięsa ze zwierząt poddanych ubojowi i zbadanych w tym punkcie uboju,

2) mięsa tylko w elementach kulinarnych - przy czym zakup może nastąpić tylko w dniu uboju, a rozbiór kulinarny mięsa - w punkcie, w którym dokonano uboju.

4. Zabronione jest zakupywanie przez GS w skupie zdecentralizowanym żywca oraz tusz i półtusz zwierzęcych.

5. W przypadku sprzedaży przez producenta mięsa bezpośrednio po uboju (ust. 3) nie ma zastosowania przepis § 6 ust. 2.

6. Przy zakupie przez GS mięsa z uboju gospodarczego nie sprzedanego konsumentom indywidualnym producent powinien przedstawić kwit wagowy (§ 24 ust. 2), a przy zakupie bezpośrednio po uboju - zaświadczenie, o którym mowa w § 9. Dokumenty te GS odbiera i załącza do swojej dokumentacji zakupu.";

3)
§ 29 otrzymuje brzmienie:

"§ 29. GS obowiązane są prowadzić oddzielne kartoteki w celu ewidencjonowania zakupów mięsa dokonywanych w sposób określony w § 26 ust. 2 oraz w ust. 3.";

4)
w § 49 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Powiatowe związki gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" zobowiązane są do składania właściwym w sprawach handlu organom prezydiów powiatowych rad narodowych miesięcznych sprawozdań z zakupu mięsa przy uboju zwierząt rzeźnych na zlecenie producenta rolnego według wzoru Głównego Urzędu Statystycznego.";

5)
tytuł rozdziału X rozporządzenia otrzymuje brzmienie:

"X. Przestrzeganie higieny przy sprzedaży mięsa z uboju gospodarczego na targowiskach."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024