Warunki zajmowania i opróżniania lokali w hotelach robotniczych.

ROZPORZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 21 września 1960 r.
w sprawie warunków zajmowania i opróżniania lokali w hotelach robotniczych.

Na podstawie art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. Nr 10, poz. 59) i art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o utworzeniu Komitetu Pracy i Płac oraz o zmianach właściwości w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, rent, zaopatrzeń i opieki społecznej (Dz. U. Nr 20, poz. 119) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Hotelem robotniczym w rozumieniu niniejszego rozporządzenia jest zespół pomieszczeń pozostających w zarządzie uspołecznionego zakładu pracy i przeznaczonych przez ten zakład na wspólne zakwaterowanie - na czas trwania umowy o pracę - pracowników zamiejscowych nie mających możliwości codziennego dojazdu do pracy.
2.
Do hoteli robotniczych nie zalicza się: domów noclegowych, schronisk robotniczych, kwater pływających i ruchomych, pokoi gościnnych i innych urządzeń socjalnych organizowanych przez zakłady pracy dla zapewnienia pracownikom tymczasowego odpoczynku.
§  2.
1.
Do zajęcia miejsca w hotelu robotniczym są uprawnieni pracownicy zatrudnieni w zakładzie pracy, w którego zarządzie znajduje się hotel.
2.
Pracownicy innych zakładów pracy są uprawnieni do zajęcia miejsca w hotelu robotniczym, jeżeli zakłady te zawarły odpowiednią umowę o miejsca w hotelu robotniczym dla swoich pracowników z zakładem pracy, w którego zarządzie znajduje się hotel robotniczy.
§  3.
1.
Podstawę do zajęcia miejsca w hotelu robotniczym stanowi pisemne skierowanie, wystawione przez zakład pracy, w którego zarządzie znajduje się hotel; skierowanie podpisuje kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona.
2.
Pracownikom uprawnionym do zajęcia miejsca w hotelu robotniczym w przypadkach określonych w § 2 ust. 2 skierowanie wystawia zakład pracy zarządzający hotelem na podstawie imiennego zgłoszenia tego zakładu pracy, który zawarł z nim umowę o miejsca w hotelu dla swoich pracowników.
3.
Pracownik, któremu zostało przydzielone miejsce w hotelu robotniczym, podpisuje przy otrzymaniu skierowania zobowiązanie do przestrzegania określonych w zobowiązaniu warunków zajmowania miejsca w hotelu, stosowania się do regulaminu hotelowego i zwolnienia miejsca w hotelu w razie utraty uprawnień do jego zajmowania.
§  4.
1.
Zakład pracy, w którego zarządzie znajduje się hotel robotniczy, cofa skierowanie do zajmowania miejsca w hotelu w razie:
1)
ustania stosunku pracy między pracownikiem zajmującym miejsce w hotelu robotniczym a zakładem pracy, w którego zarządzie znajduje się hotel,
2)
ustania stosunku pracy między pracownikiem zajmującym miejsce w hotelu robotniczym a zakładem pracy, który zawarł umowę o miejsca w hotelu dla swoich pracowników z zakładem pracy, w którego zarządzie znajduje się hotel; o ustaniu stosunku pracy zakład obowiązany jest zawiadomić zakład pracy zarządzający hotelem robotniczym; cofnięcie skierowania następuje w tych przypadkach na podstawie zawiadomienia zakładu pracy, który zawarł umowę o miejsca w hotelu,
3)
otrzymania przez pracownika zajmującego miejsce w hotelu robotniczym mieszkania w miejscu zatrudnienia,
4)
upływu terminu umowy zawartej przez zakład pracy zatrudniający pracownika z zakładem pracy, w którego zarządzie znajduje się hotel robotniczy,
5)
dopuszczenia się przez pracownika zajmującego miejsce w hotelu robotniczym kradzieży przedmiotów znajdujących się w hotelu na szkodę zakładu pracy, w którego zarządzie jest hotel, lub współmieszkańców hotelu.
2.
Zakład pracy, wymieniony w ust. 1, może cofnąć skierowanie do zajmowania miejsca w hotelu robotniczym pracownikom, którzy:
1)
naruszają w sposób istotny przepisy regulaminu hotelowego,
2)
niszczą urządzenia lub sprzęt hotelowy,
3)
postępowaniem swoim wywołują zgorszenie współmieszkańców hotelu,
4)
zakłócają uporczywie spokój w hotelu lub
5)
zalegają z opłatami za korzystanie z miejsca w hotelu robotniczym za okres co najmniej 2 miesięcy.
§  5.
1.
Cofnięcia skierowania do zajmowania miejsca w hotelu robotniczym (§ 4) dokonuje na piśmie kierownik zakładu pracy, w którego zarządzie znajduje się hotel, lub osoba przez niego upoważniona.
2.
Pracownik, któremu cofnięto skierowanie z przyczyn wymienionych w § 4 ust. 2, może w ciągu trzech dni od dnia otrzymania cofnięcia zażądać rozpatrzenia zasadności cofnięcia skierowania do zajmowania przez niego miejsca w hotelu robotniczym; cofnięcie skierowania powinno zawierać pouczenie o tym przysługującym pracownikowi uprawnieniu.
3.
Rozpatrzenia zasadności cofnięcia prawa do zajmowania miejsca w hotelu robotniczym dokonuje na wniosek pracownika w ciągu 14 dni od dnia otrzymania wniosku rada zakładowa tego zakładu pracy, w którego zarządzie znajduje się hotel robotniczy.
4.
Do czasu rozpatrzenia zasadności cofnięcia prawa do zajmowania miejsca w hotelu (ust. 3) cofnięcie skierowania ulega wstrzymaniu.
§  6.
1.
Osoby, które przez cofnięcie skierowania utraciły prawo do zajmowania miejsca w hotelu robotniczym, obowiązane są zwolnić to miejsce bez prawa do pomieszczenia zastępczego.
2.
Zakład pracy, w którego zarządzie znajduje się hotel, może wezwać do bezzwłocznego opuszczenia hotelu i zabrania swych rzeczy osoby zajmujące miejsca w hotelu bezprawnie, tj. osoby, które przez prawomocne cofnięcie skierowania utraciły prawo do zajmowania miejsca w hotelu lub które zajęły miejsca w hotelu bez skierowania zakładu pracy.
3.
W razie nieopuszczenia hotelu na wezwanie zakładu pracy (ust. 2) zakład pracy dokonuje usunięcia osoby, która nie zastosowała się do wezwania, przy użyciu przymusu bezpośredniego.
4.
W razie nieobecności osoby, która podlega usunięciu z hotelu robotniczego, zakład pracy obowiązany jest zabezpieczyć ruchomości stanowiące własność tej osoby w taki sposób, aby nie uległy one uszkodzeniu lub kradzieży.
§  7.
1.
Tryb postępowania określony w §§ 5 i 6 ma zastosowanie również w stosunku do osób, które w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zajmują miejsca w hotelu robotniczym niezgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
2.
W stosunku do osób zajmujących miejsca w hotelu robotniczym niezgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia w dniu jego wejścia w życie, a zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy, zakład pracy zarządzający hotelem stosuje określony w §§ 5 i 6 tryb postępowania w porozumieniu z zakładem pracy zatrudniającym te osoby, w celu umożliwienia zapewnienia pracownikowi nowego pomieszczenia; w tym przypadku osoba zajmująca miejsce w hotelu powinna je opuścić na wezwanie zakładu pracy w ciągu jednego miesiąca, z tym że na uzasadniony wniosek zakładu pracy zatrudniającego tę osobę termin ten może być przedłużony do trzech miesięcy.
§  8.
Stawki opłat za zajmowanie miejsca w hotelu robotniczym określają odrębne przepisy.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.45.274

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki zajmowania i opróżniania lokali w hotelach robotniczych.
Data aktu: 21/09/1960
Data ogłoszenia: 19/10/1960
Data wejścia w życie: 19/10/1960