Przekształcenie Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury w Komitet Budownictwa, Urbanistyki i Architektury.

USTAWA
z dnia 14 czerwca 1960 r.
o przekształceniu Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury w Komitet Budownictwa, Urbanistyki i Architektury.

Art.  1.
1.
Komitet do Spraw Urbanistyki i Architektury, utworzony na podstawie ustawy z dnia 30 grudnia 1950 r. o organizacji władz i instytucji w dziedzinie budownictwa (Dz. U. Nr 58, poz. 523 z późniejszymi zmianami), przekształca się w Komitet Budownictwa, Urbanistyki i Architektury, zwany w dalszym ciągu Komitetem.
2.
Komitet jest organem kolegialnym i działa przy Radzie Ministrów.
3.
Komitet jest naczelnym organem administracji państwowej w zakresie swojego działania.
Art.  2.
1.
Do zakresu działania Komitetu należy:
1)
opracowywanie i przedkładanie Radzie Ministrów wniosków i projektów dotyczących ustalania kierunków rozwoju budownictwa i innych podstawowych zagadnień związanych z budownictwem,
2)
inicjowanie i wydawanie przepisów wykonawczych na podstawie ustaw oraz normatywów i podstawowych wytycznych dla budownictwa i jego organizacji,
3)
kierowanie sprawami planowania przestrzennego w zakresie planów miejscowych i szczegółowej lokalizacji inwestycji oraz kierowanie sprawami państwowego nadzoru budowlanego i projektowania urbanistycznego i budowlanego,
4)
inicjowanie prac w zakresie postępu technicznego i prac naukowo-badawczych w budownictwie, jak również nadawanie podstawowych kierunków pracom w tym zakresie,
5)
ustalanie ogólnych wytycznych i normatywów w zakresie opracowywania założeń i projektów inwestycji,
6)
ustalanie wytycznych organizacji i pracy w zakresie projektowania i wykonawstwa oraz organizacji i działania nadzoru inwestorskiego nad realizacją inwestycji.
2.
Komitet współdziała z ministrami i kierownikami urzędów centralnych dla zapewnienia należytej koordynacji ich działalności w zakresie określonym w ust. 1.
3.
Komitet sprawuje nadzór nad organami prezydiów rad narodowych w dziedzinach należących do właściwości Komitetu w zakresie ustalonym ustawą z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16).
4.
Komitet inicjuje, organizuje i realizuje współpracę naukowo-techniczną z zagranicą w zakresie swojego działania.
5.
Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia szczegółowy zakres i tryb działania Komitetu, rozgraniczy zakres działania Komitetu i innych organów administracji państwowej oraz ustali zakres i zasady współdziałania Komitetu z innymi organami administracji państwowej.
Art.  3.
1.
W skład Komitetu wchodzą: Przewodniczący, zastępcy Przewodniczącego i Sekretarz Komitetu oraz członkowie.
2.
Przewodniczący powoływany jest na wniosek Prezesa Rady Ministrów w trybie przewidzianym w art. 29 Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i wchodzi w skład Rady Ministrów.
3.
Zastępców Przewodniczącego i Sekretarza Komitetu powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu.
4.
Członkami Komitetu są przedstawiciele określonych przez Radę Ministrów naczelnych organów administracji państwowej i innych instytucji oraz stowarzyszeń naukowo-technicznych, działających w dziedzinie budownictwa, urbanistyki i architektury, jak również wybitni specjaliści, naukowcy i praktycy z dziedziny budownictwa, urbanistyki i architektury. Członków Komitetu powołuje Prezes Rady Ministrów.
Art.  4.
1.
Organami Komitetu są: Prezydium i Przewodniczący.
2.
W skład Prezydium Komitetu wchodzą: Przewodniczący, jego zastępcy i Sekretarz Komitetu oraz członkowie powołani przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu.
Art.  5.

Zakres i zasady działania organów Komitetu, liczbę członków Komitetu oraz organizację aparatu wykonawczego określi statut nadany przez Radę Ministrów.

Art.  6.

W sprawach należących do zakresu działania Komitetu rozporządzenia i zarządzenia w przypadkach określonych ustawami wydaje Przewodniczący Komitetu.

Art.  7.

W ustawie z dnia 22 marca 1957 r. o zmianach organizacji i zakresie działania naczelnych organów administracji państwowej w niektórych gałęziach przemysłu, budownictwa i komunikacji (Dz. U. Nr 17, poz. 86) art. 6 otrzymuje brzmienie następujące:

"Art. 6. 1. Do zakresu działania Ministra Budownictwa Przemysłu Materiałów Budowlanych należą sprawy:

1) projektowania i realizacji budownictwa ogólnego w miastach i osiedlach oraz budownictwa przemysłowego i specjalistycznego, jak również projektowania budownictwa wiejskiego,

2) produkcji i zbytu materiałów budowlanych,

3) ogólnego kierownictwa i nadzoru nad podległymi przedsiębiorstwami państwowymi i innymi jednostkami organizacyjnymi oraz ustalania zasad ich działania.

4) nadzoru w zakresie ustalonym ustawą z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) nad właściwymi organami administracji prezydiów rad narodowych w dziedzinach produkcji budowlano-montażowej i przemysłu materiałów budowlanych,

5) ustalania zasad i wytycznych pomocy dla budownictwa wiejskiego indywidualnego, spółdzielczego i kółek rolniczych oraz organizowania pomocy technicznej dla tego budownictwa,

6) prac naukowo-badawczych w dziedzinie należącej do zakresu jego działania.

2. Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia szczegółowy zakres działania Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz ustali zasady współpracy z innymi organami państwowymi."

Art.  8.

Pracownicy Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz innych ministerstw i urzędów centralnych wykonujący dotychczas zadania przekazane niniejszą ustawą do zakresu działania Komitetu - przechodzą do pracy w Komitecie.

Art.  9.

Tracą moc przepisy w przedmiotach unormowanych w niniejszej ustawie, a w szczególności ustawa z dnia 30 grudnia 1950 r. o organizacji władz i instytucji w dziedzinie budownictwa (Dz. U. Nr 58, poz. 623 z późniejszymi zmianami).

Art.  10.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024